پسر معلول هنگام ام آر آی جان باخت

به گزارش مجله سی نوا، پسر معلول که برای انجام ام آر آی بی هوش شده بود داخل محفظه دچار ایست تنفسی شد اما به دلیل قصور پزشکی جان باخت.

پسر معلول هنگام ام آر آی جان باخت

به گزارش، دو سال قبل خانواده احمد 38 ساله که به طور مادرزاد معلول بود او را به دلیل ضعف شدید بدنی در یکی از بیمارستان های پایتخت بستری کردند. از آنجا که علت بیماری او معین نبود، پزشک معالج دستور انجام ام آر آی داد.

با توجه به اینکه احمد قادر به کنترل حرکات بدنش نبود، قرار شد بیهوشش نمایند. بنابراین مسئول ام آر آی دستگاه کنترل اکسیژن را به احمد وصل کرد و دارو تزریق شد. تصویربرداری حدود نیم ساعت طول کشید اما وقتی احمد را از محفظه بیرون آوردند چهره کبود او نشان می داد دچار ایست تنفسی شده است. تکنیسین های اتاق ام آرآی ضمن اعلام وضعیت به پزشک کشیک، اقدام به احیای بیمار کردند اما با توجه به اینکه زمان زیادی اکسیژن به مغز او نرسیده بود، او به کما رفت و پس از دو هفته تسلیم مرگ شد.

پس از مرگ احمد خانواده اش به دادسرای جرایم پزشکی و دارویی(ناحیه 19) تهران رفته و علیه کادر درمانی و بیمارستان شکایت کردند. به این ترتیب بازپرس پس از آنالیز مدارک، پرونده را برای معین علت دقیق مرگ به کمیسیون پزشکی فرستاد. دو کمیسیون 3 و 5 نفره با مطالعه مدارک و شنیدن اظهارات طرفین اعلام کردند با توجه به معلولیت جسمی و ذهنی بیمار، ایست قلبی و تنفسی در جریان انجام ام آر آی، ارتباطی با دستگاه سنجش اکسیژن نداشته و قصوری متوجه کادر درمانی نیست.این رأی با اعتراض خانواده احمد رو به رو و پرونده برای آنالیز دوباره به کمیسیون 7 نفره فرستاده شد. برادر احمد در این باره گفت: برادرم 5 دقیقه داخل دستگاه نفس نمی کشید اما هیچ هشداری از دستگاه داده نشد. اگر کادر درمانی قصوری نکرده اند پس چه کسی باید دستگاه را کنترل می کرد.

با این اعتراض، کمیسیون 7 نفره تشکیل شد و مسئول فنی وقت را به دلیل بی توجهی به خرابی دستگاه و اصلاح نکردن آن به میزان 30 درصد و متخصص بیهوشی را به دلیل مراقبت نکردن از بیمار در جریان تصویربرداری به میزان 20 درصد مقصر شناختند.

اما این بار متخصص بیهوشی به رأی معترض شد و گفت: بیمار دچار معلولیت شدید بود. شرایط و خطر بیهوشی را برای همراه بیمار شرح دادم و ریسک بیهوشی را هم گوشزد کردم اما با رضایت ایشان کار را ادامه دادیم. پس از این اتفاق هم با وجودی که دستیار اقدامات احیا را بخوبی انجام داده بود، من هم به محض اطلاع بر بالین او حاضر شدم اما بیمار پس از بازگشت دچار عوارض شد و به کما رفت.

با وجود دفاعیه متخصص بیهوشی، اعضای کمیسیون 9 نفره نیز قصور مسئول فنی و متخصص بیهوشی را محرز دانسته و هر یک را به میزان 10 درصد مقصر شناختند.

این رأی گرچه با اعتراض طرفین همراه بود اما قرار نهایی دادسرا مبنی بر قتل غیرعمدی ناشی از خطای پزشکی معین و کیفرخواست با عنوان مشارکت در قتل شبه عمدی ناشی از قصور پزشکی صادر شد که براساس آن مسئول فنی به میزان 20 درصد و متخصص بیهوشی 30 درصد مقصر شناخته شد.

به این ترتیب پرونده برای رسیدگی به شعبه 1043 دادگاه کیفری 2(مجتمع شهید قدوسی) به ریاست قاضی محبوب افراسیاب ارسال شد.

قاضی پس از آنالیز شواهد و مدارک و شنیدن اظهارات طرفین پرونده، هر یک از متهمان پرونده(متخصص بیهوشی و مسئول فنی بیمارستان) را به پرداخت 20 میلیون تومان جزای نقدی جایگزین یک سال حبس از جنبه عمومی جرم و پرداخت بهای ریالی 10 درصد دیه کامل مرد مسلمان از جنبه خصوصی محکوم کرد.

منبع:ایران

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 25 آبان 1398 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 80

به "پسر معلول هنگام ام آر آی جان باخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پسر معلول هنگام ام آر آی جان باخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید