نانوذرات حامل ویراستار های ژن طراحی شدند ، پیشرفتی در تحقیقات زیست پزشکی

به گزارش مجله سی نوا، محققان نانوذرات لیپیدی را به عنوان حامل ویرایستار ژن طراحی کردند که می تواند ابزار ویرایش ژن را به سلول های هدف در موش ها برساند.

نانوذرات حامل ویراستار های ژن طراحی شدند ، پیشرفتی در تحقیقات زیست پزشکی

جهت دریافت مشاوره خدمات چاپ کاتالوگ فوری از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، یکی از چشمگیرترین پیشرفت های اخیر در تحقیقات زیست پزشکی، توسعه ویراستار های ژن نظیر کریسپر است که می تواند با دقت بالایی ژن را درون سلول اضافه، حذف یا ویرایش کند.

این روش در حال حاضر برای درمان بیماری هایی نظیر سرطان قابل استفاده است و امانوئل شارپنتیه و جنیفر دودنا جایزه نوبل شیمی را برای توسعه این فناوری دریافت کردند.

در حالی که ویرایش ژن با دقت بالایی امکان یافتن و اصلاح ژن را فراهم می نماید، اما هنوز راهی برای هدف قرار دادن مکان خاصی برای ویرایش در بدن وجود ندارد. درمان هایی که تا کنون صورت گرفته شامل حذف سلول های بنیادی خون یا سلول های T سیستم ایمنی بوده است.

محققان دانشگاه توفتز با استفاده از دستاورد های دودنا و شارپنتیه برای اولین بار راهی به منظور تحویل مستقیم بسته های ویرایش ژن ارائه کردند که در این روش، بسته ها به وسیله سد خونی مغز عبور نموده و به محل خاصی از مغز، سلول های ایمنی بدن یا بافت های خاص و اندام های موش وارد می گردد.

از این دستاورد اخیر می توان برای درمان بیماری های عصبی و همچنین درمان سرطان، بیماری های عفونی و بیماری های خودایمنی استفاده کرد.

محققان این پروژه به رهبری کیائوبوینگ ژو به دنبال یافتن راهی برای بسته بندی کیت ویرایش ژن بودند که بتوان آن را به وسیله تزریق وارد بدن کرد تا این ویراستار بتواند داخل بدن، نه در محیط آزمایشگاهی، کار ویرایش سلول ها را انجام دهد.

آن ها از نانوذرات لیپیدی برای این کار استفاده کردند. این ذرات حباب هایی از جنس مولکول های پپتیدی هستند که می توانند آنزیم های ویرایش نماینده را پوشش داده و آن ها را به سلول ها و بافت های خاصی در بدن منتقل کند.

توانایی انتقال ایمن و کارآمد به وسیله سد خونی مغز چالشی طولانی مدت در پزشکی بوده است. این گروه در ابتدا کمپلکس کاملی از RNA پیام رسانا و آنزیم های تشکیل دهنده کیت کریسپر را به مناطق هدفمند مغز در یک حیوان زنده تحویل دادند.

به تازگی نیز این گروه، بسته های ویرایش ژن را در سلول های T در موش ها را تحویل دادند، سلول هایی که می توانند آنتی بادی در بدن فراوری نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 آبان 1399 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 902

به "نانوذرات حامل ویراستار های ژن طراحی شدند ، پیشرفتی در تحقیقات زیست پزشکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نانوذرات حامل ویراستار های ژن طراحی شدند ، پیشرفتی در تحقیقات زیست پزشکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید