آنمی چیست و چگونه می توان از آن پیشگیری کرد؟

به گزارش مجله سی نوا، فوق تخصص بیماری های خون و سرطان با ذکر این نکته که کم خونی عمدتا تغذیه ای و ناشی از فقر آهن است بر مصرف روزانه گوشت قرمز به عنوان منبعی غنی از آهن آلی تاکید نمود.

آنمی چیست و چگونه می توان از آن پیشگیری کرد؟

به گزارش خبرنگاران، غلامرضا باهوش، فوق تخصص بیماری های خون و سرطان و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در تبادل نظر با فارس درباره کم خونی یا آنمی گفت: فردی که دچار رنگ پریدگی می گردد دچار آنمی یا کم خونی شده است. در این حالت تعداد گلبول های قرمز خون کاهش می یابد. میزان کاهش گلبول های قرمز خون بر اساس استاندارد و بر حسب سن و جنس و بیماری های زمینه ای تعریف می گردد.

وی اضافه نمود: آنمی دلایل متفاوتی دارد و می تواند از نوزادی تا سنین بالا رخ دهد. کم خونی می تواند به دلیل ازکارافتادگی مغز استخوان به عنوان مرکز فراوری گلبول قرمز رخ دهد و یا به دلیل فقر تغذیه ای مغز استخوان فراوریی غیر موثر دارد که کم خونی های ناشی از کمبود آهن، اسید فولیک و ویتامین B12 در این گروه جای دارند. کم خونی می تواند ناشی از تخریب گلبول های قرمز باشد که یکی ازعلل شایع آن فاویسم است که می تواند به دلیل مصرف باقالی روی دهد.البته این کم خونی دلایل دیگری هم دارد.فاویسم در شمال کشورمان شایع است و این افراد نباید باقالی و یک سری داروها را مصرف نمایند.

فوق تخصص بیماری های خون و سرطان کشورمان با تاکید بر مصرف روزانه گوشت قرمز در جلوگیری از کم خونی گفت: کم خونی های تغذیه ای بیشتر مد نظر ما است و باید گوشت قرمز به اندازه کافی در روز مصرف گردد. گوشت قرمز دوبرابر گوشت سفید آهن دارد و جگر سه برابر گوشت قرمز و شش برابر گوشت سفید آهن دارد بنابراین گوشت قرمز و جگر باید در سبد غذایی خانوار وجود داشته باشد.

وی بر مصرف سبزی تازه و میوه تاکید نمود و گفت: سبزی تازه و میوه منبع بسیار خوبی برای تامین اسید فولیک است.

باهوش اضافه نمود: استفاده از سموم کشاورزی و ضد آفات هم می تواند باعث ازکار افتادگی مغز استخوان گردد.

فوق تخصص بیماری های خون برعلت یابی کم خونی و درمان آن در خانم ها تاکید نمود و گفت: اگر در عادت ماهیانه خانم ها خونریزی بیش از 7 روز ادامه یابد و یا فاصله بین خونریزی ها منظم نبوده و در حال نزدیک شدن است و یا اینکه خانمی بیش از اندازه خونریزی دارد و لخته دفع می نماید می تواند دچار کم خونی ناشی از فقر آهن گردد. این خانم ها باید زیر نظر متخصص زنان قرار گیرند. یکی از عللی که می تواند در بعضی زنان خونریزی زیاد در دوره عادت ماهیانه ایجاد کند و مشابهی هم در خانواده داشته باشند می تواند بیماری فون ویلبراند است که اختلال خونریزی دهنده شایع است و خود را با این علامت نشان می دهد. این افراد درمانی کامل می خواهند.

وی اضافه نمود: خانم هایی که عادت ماهیانه طبیعی دارند و تغذیه نرمال هم دارند باید هفته ای یکبار یک قرص فروسولفات مصرف نمایند. این دستور برای خانم ها از سن آغاز تا سن خاتمه عادت ماهیانه است.

باهوش با اشاره به اینکه مواد غذایی که آهن دارند به دو گروه دسته بندی می شوند گفت: مواد غذایی مثل گوشت ها حاوی آهن آلی هستند که در هر شرایط غذایی جذب می گردد اما مواد غذایی مثل حبوبات دارای آهن غیر آلی هستند که شرایط خاص می تواند منجر به کاهش جذب آهن این مواد غذایی گردد.

منبع: فارس

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 28 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1400 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 1268

به "آنمی چیست و چگونه می توان از آن پیشگیری کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنمی چیست و چگونه می توان از آن پیشگیری کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید