موافقت دولت با افزایش سقف تسهیلات مسکن ایثارگران، مشخص سهمیه فروش سوخت به مرزنشینان

به گزارش مجله سی نوا، رئیس جمهور در جلسه امروز هیئت وزیران دستور داد تا انتها دولت دوازدهم همه مطالبات ایثارگران تسویه گردد مطالبات انباشته ایثارگران از دولت های قبل تسویه و پرداخت شد.

موافقت دولت با افزایش سقف تسهیلات مسکن ایثارگران، مشخص سهمیه فروش سوخت به مرزنشینان

جهت دریافت خدمات اجرای روف گاردن با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. روف گاردن و بام سبز با بهترین قیمت و بهترین کیفیت را از ما بخواهید.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری خبرنگاران از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت، رئیس جمهور در جلسه امروز هیئت وزیران دستور داد تا سرانجام دولت دوازدهم همه مطالبات ایثارگران تسویه شود؛ همچنان که در ابتدای دولت دوازدهم، مطالبات انباشته ایثارگران از دولت های قبل تسویه و پرداخت شد.

روحانی همچنین اعلام کرد: زیبنده نظام اسلامی نیست که خانواده معظم شاهد و ایثارگر مطالبات معوق داشته باشند.

** موافقت دولت با افزایش سقف تسهیلات مسکن ایثارگران در سال 1399

هیئت وزیران، با پیشنهاد افزایش 20 درصدی سقف تسهیلات مسکن ایثارگران در سال 1399 موافقت کرد.

بر این اساس، سقف تسهیلات مسکن ایثارگران در سال 1399 به ازای هر واحد مسکونی در شهرهای با جمعیت بیش از یک میلیون نفر معادل (000 ر 000 ر 600 ر 1) ریال، مراکز استان ها (000 ر 000 ر 200 ر 1) ریال، سایر شهرستان ها (000ر 000 ر 000 ر 1) ریال و روستاها (000 ر 000 ر 600) ریال مشخص شد.

در ادامه جلسه، تعداد دیگری از پیشنهادهای دستگاه های اجرایی، پس از بحث و آنالیز، به تصویب هیئت وزیران رسید.

** اصلاح آئین نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از فراوری و عرضه مسکن

دولت در راستای تحقق اهداف و برنامه ریزی برای تأمین مسکن آحاد جامعه و به ویژه در تأمین مسکن کم درآمدها، توجه سیاست گذاران به موضوع استیجار و حمایت از فراوری و عرضه مسکن اجاره ای و تحقق سایر برنامه های حمایتی بخش مسکن و استفاده حداکثری از امکانات در اختیار به ویژه در سیاست های عرضه زمین، آئین نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از فراوری و عرضه مسکن را اصلاح کرد.

به موجب اصلاح آئین نامه مذکور، برای احداث واحدهای مسکونی اجاره ای، زمین برای مدت 99 سال واگذار می شود.

همچنین به منظور حمایت از صنعتی سازی مسکن، بازپرداخت بهای زمین از 5 سال به 10 سال افزایش یافت.

علاوه بر این، زمین با قیمت کارشناسی روز زمین، واگذار و تخصیص می یابد.

** اختصاص اعتبار به وزارت دفاع بابت تسویه تنخواه پرداختی برای مقابله با حوادث غیرمترقبه

با تصویب هیئت دولت، مبلغ 500 میلیارد ریال اعتبار بابت تسویه تنخواه به منظور تجهیز، اورهال نمودن، تأمین سوخت و آماده نگه داشتن هواپیما و بالگردهای امداد و آب پاش برای مقابله با حوادث غیرمترقبه از جمله آتش سوزی در سطح کشور به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اختصاص یافت.

دولت همچنین وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح را موظف کرد ضمن نظارت فنی و اجرایی بر فرایند انجام عملیات مذکور، گزارش عملکرد اعتبارات فوق را هر سه ماه به سازمان های برنامه وبودجه کشور و مدیریت بحران کشور ارسال نماید.

** مشخص سهمیه فروش سوخت به مرزنشینان

با تصویب دولت و با هدف ارتقای توان اقتصادی ساکنین روستاهای مرزی شعاع (20) کیلومتری مرز و تخصیص سهمی از درآمدهای حاصل از صادرات زمینی فرآورده های نفتی، سهمیه فروش سوخت به مرزنشینان مشخص شد.

به موجب این تصمیم، از ابتدای سال 1399، سهمیه کل سوخت نفت گاز تخصیصی به ساکنین روستاهای مرزی مشمول این تصویب نامه، در سال، برابر 450 (ماهانه برابر با 5/37) میلیون لیتر نفت گاز خواهد بود.

همچنین سهمیه هر خانوار مرزنشین مشمول این تصویب نامه، در سال حداکثر 1500 لیتر نفت گاز (مجموعاً در سقف مذکور) مشخص می شود.

بر اساس این مصوبه، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران به نمایندگی از کلیه خانوارهای مشمول، اقدام به صادرات سهمیه نفت گاز آن ها از مرزهای زمینی کرده و 20 درصد از ارزش ریالی صادرات را در سقف مقرر به صورت ماهانه به حساب مشخص شده به نام سازمان هدفمندسازی یارانه ها نزد خزانه داری کل کشور به عنوان (سهمیه مرزنشینان) واریز می کند و سازمان هدفمندسازی یارانه ها مکلف است نسبت به واریز 80 درصد منابع مذکور به حساب خانوارهای تحت پوشش و نیز واریز 20 درصد این منابع به حساب مشخص شده وزارت کشور نزد خزانه داری کل کشور اقدام و گزارش آن را به سازمان برنامه وبودجه کشور وزارت کشور ارائه نماید.

** اصلاح آئین نامه اجرایی مربوط به برطرف بعضی مسائل مجتمع های تجاری

هیئت وزیران آئین نامه اجرایی یکی از مواد قانون مدیریت خدمات کشوری در مورد برطرف بعضی مسائل مربوط به مجتمع های اداری را اصلاح کرد.

به موجب اصلاحیه فوق، واحدهای اداری وزارت آموزش وپرورش واحدهای عملیاتی دستگاه های اجرایی از شمول مستثنی شدن از استقرار واحدهای اجرایی دستگاه های اجرایی دارای واحد اداری شهرستانی در مجتمع اداری شهرستان مربوط، حذف می شوند.

همچنین وزارتخانه ها و مؤسسات دولتی ملی واحدهای تابعه آن ها در استان با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مجاز هستند با رعایت قوانین و مقررات مربوط برای ایجاد و توسعه مجتمع های اداری و یکپارچگی در ارائه خدمات با کیفیت به مردم، واحدهای اداری موجود در شهرستان های مربوط را با استفاده از سازوکار مندرج در قانون الحاق بعضی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات اقتصادی دولت (2) به فروش رسانده وجوه آن را در ردیف درآمد اختصاصی در قوانین بودجه سنواتی واریز نمایند تا صرف توسعه و احداث مجتمع های اداری همان استان شود.

** تصویب دستورالعمل اجرایی حمایت قضائی و تشویق و ماندگاری شاغلان در پست های تخصصی حقوقی در دستگاه های اجرایی

دولت در اجرای تکلیف مقرر در قانون برنامه ششم توسعه مبنی بر تهیه دستورالعمل به منظور حفاظت بهینه از بیت المال و حقوق و اموال دولت، دستورالعمل اجرایی قضائی و تشویق و ماندگاری شاغلان در پست های تخصصی حقوقی در دستگاه های اجرایی را به تصویب رساند.

بر اساس دستورالعمل یاد شده، احراز شرایط و تشخیص صلاحیت کارمندان و تشخیص فعالیت برجسته موضوع این دستورالعمل، موکول به تأیید کمیته ای متشکل از معاون توسعه منابع انسانی دستگاه اجرایی ذی ربط، مدیر واحد حقوقی و یک نفر حقوقدانان صاحب نظر در مسائل حقوق اداری (به انتخاب رئیس دستگاه اجرایی) خواهد بود.

امتیازات این دستورالعمل عبارتند از:

- امتیاز فوق العاده حمایت قضائی به صورت غیرمستمر و صرفاً به مدت یک سال که برای کارشناس پایه (400) امتیاز، کارشناس ارشد (500) امتیاز، کارشناس خبره (750) امتیاز و کارشناس عالی (1000) امتیاز خواهد بود.

- به مشمولین دستورالعمل که با تنظیم دادخواست و لوایح و با حضور در مراحل رسیدگی مربوطه، از پفراینده متشکله و حقوق و اموال دولت، دفاتر مؤثر کرده به گونه ای که منجر به صدور رأی به نفع دولت یا دستگاه اجرایی شود، یا با انجام اقدامات و فعالیت های حقوقی از قبیل حل اختلافات حقوقی، مستندسازی و تثبیت مالکیت بر اموال غیرمنقول، تنقیح قوانین و مقررات، پاسخ به استعلامات، تهیه و تنظیم متون شفاف و دارای ضمانت اجراهای مناسب قراردادی، مشارکت مؤثر در امر حفاظت از بیت المال و حقوق و اموال دولت می نمایند، بنا به پیشنهاد مدیر واحد حقوقی و تشخیص بالاترین مقام مجاز دستگاه، در هر مورد علاوه بر تشویق های معنوی در چارچوب اختیارات دستگاه ها، بر اساس اهمیت موضوع و آثار اقتصادی و اقتصادی آن، حداکثر به میزان (50) درصد حقوق ثابت و فوق العاده های مستمر فرد به صورت غیرمستمر و حداکثر تا (4) بار در هر سال (در مقاطع سه ماهه) پرداخت خواهد شد.

مدت تجربه و سنوات لازم برای ارتقا مشمولین دستورالعمل، از رتبه پایه به ارشد و ارشد به خبره و از خبره به عالی تا 2/3 مقررات مورد عمل با تصویب شورای توسعه مدیریت تقلیل می یابد. این امتیاز در طول خدمت کارمند، صرفاً یکباربرای ارتقا رتبه شغلی قابل اعمال خواهد بود.

در موارد آن دسته از مشمولین این دستورالعمل که تابع مقررات قانون مدیریت خدمات کشوری نیستند، معادل مبلغ ریالی ناشی از اعمال امتیازات این دستورالعمل قابل پرداخت خواهد بود.

** مشخص تکلیف تجهیزات استخراج رمز ارز موجود در کشور

هیئت وزیران با هدف تسهیل فضای کسب وکار در کشور و برطرف سردرگمی فعالان حوزه استخراج رمز، امکان پذیری نظارت، کنترل و برنامه ریزی دولتی بر فعالیت های استخراج رمز ارز، شفاف سازی، ساماندهی و سلامت فعالیت های این حوزه و حفاظت از منابع عمومی در حوزه برق و انرژی، نسبت به مشخص تکلیف تجهیزات استخراج رمز ارز موجود در کشور تصمیماتی را اتخاذ کرد.

بر این اساس، کلیه دارندگان دستگاه های استخراج رمز ارز (ماینر) مکلف شدند حداکثر ظرف مدت یک ماه از زمان اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت، نسبت به ثبت مشخصات هویتی خود به همراه تعداد و نوع دستگاه هایی که در مالکیت آن ها است، در سامانه ای که وزارت صنعت، معدن و تجارت مشخص می کند، مطابق فرم موجود در این سامانه اقدام کرده و حسب مورد به وسیله درگاه پرداخت اینترنتی تعبیه شده در همین سامانه، نسبت به پرداخت کلیه حقوق و عوارض دولتی اقدام نمایند.

دولت همچنین وزارت صنعت، معدن و تجارت را مکلف کرد ظرف مدت یک ماه از تاریخ عملیاتی شدن سامانه موضوع این مصوبه، فهرست مراکز دارای جواز تأسیس در این صنعت را اعلام نماید. دارندگان دستگاه ها مکلفند از تاریخ اعلام فهرست مذکور، ظرف مدت یک ماه، تمام دستگاه های خود را به مراکز یاد شده تحویل دهند یا نسبت به اخذ مجوز فعالیت اقدام نمایند. مراکز تحویل گیرنده نیز مکلفند رسید تحویل را در سامانه مذکور بارگذاری نمایند. نگهداری از دستگاه ها در مراکز فاقد مجوز، ممنوع است. این وزارتخانه همچنین موظف است دستورالعمل نحوه اعطای مجوز فعالیت و درگاه آن را ظرف حداکثر یک ماه از تاریخ این مصوبه در درگاه ملی مجوزهای کشور (سامانه G4b) بارگذاری نماید.

** صدور مجوز استقرار نیروگاه 906 مگاواتی سیکل ترکیبیویسدر محدوده شعاع (30) کیلومتری شهر اهواز

هیئت وزیران با توجه به ضرورت بازتوانی واحدهای قدیمی نیروگاه ها و لزوم احداث نیروگاه سیکل ترکیبی جدید در جوار نیروگاه حرارتی رامین واقع در استان خوزستان که تأمین نماینده 40 درصد برق این استان است، با صدور مجوز احداث نیروگاه (906) مگاواتی سیکل ترکیبی ویس در محدوده شعاع (30) کیلومتری شهر اهواز با رعایت الزامات زیست محیطی و سایر قوانین و مقررات مربوط و مستثنی شدن آن از محدودیت استقرار صنایع در شعاع (30) کیلومتری شهر اهواز موافقت کرد.

** آئین نامه اقتصادی و معاملاتی سازمان انرژی اتمی به تصویب رسید

هیئت وزیران در اجرای قانون الحاق بعضی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات اقتصادی دولت (2)، آئین نامه اقتصادی و معاملاتی سازمان انرژی اتمی را به تصویب رساند.

در آئین نامه مذکور تمهیداتی از قبیل تعریف بودجه سازمان اعم از طرح های تملک دارای سرمایه ای و اعتبارات هزینه ای در قالب یاری، کاهش فرآیند تأمین کالا و خدمات مورد احتیاج سازمان با رعایت صرفه و صلاح، چابکی در انتخاب پیمانکاران و مشاوران و اجرای قراردادها و انجام پروژه ها، امکان انتقال مانده مصرف نشده اعتبارات مصرف نشده به سال بعد برای تکمیل پروژه ها و پرهیز از مصرف شتاب زده منابع، کاهش هزینه های بانکی و تسهیل در دریافت و ارائه تضامین در معاملات فی مابین با شرکت های تابعه وابسته سازمان، حرکت به سوی بودجه ریزی برمبنای عملکرد و افزایش اختیارات و مسئولیت مدیران، مولدسازی دارایی ها و امکان واگذاری حق استفاده از اموال و املاک مازاد بر احتیاج سازمان با حفظ مالکیت دولت، افزایش بهره وری و امکان تبدیل به احسن نمودن اموال و دارایی های سازمان، امکان رشد درآمد اختصاصی با استفاده و توسعه ظرفیت های خدمات رسانی به سایر صنایع و بخش های خصوصی، مشخص تکلیف مراکز خودگردان و امکان تعمیر و بازسازی به موقع ابنیه و تأسیسات مراکز مذکور و گزارش شفاف عملکرد سالیانه به دستگاه های نظارتی وزارت اقتصاد و دارایی و سازمان برنامه وبودجه مد نظر قرار گرفته است.

** مجوز خرید خودرو برای شرکت شهرک های کشاورزی و سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور

هیئت دولت با صدور مجوز به وزارت جهاد کشاورزی (شرکت شهرک های کشاورزی) برای خرید هشت دستگاه خودروی سواری دوگانه سوز فراوری داخل، از محل اعتبارات مصوب مربوط و با رعایت سایر قوانین و مقررات مربوط، موافقت کرد.

هیئت وزیران همچنین به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی (سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور) اجازه داد نسبت به خرید یک دستگاه خودروی سواری داخلی در سقف اعتبار حاصل از فروش یک دستگاه خودرو سواری و با رعایت سایر قوانین و مقررات مربوط اقدام نماید.

4129/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 14 تیر 1399 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 643

به "موافقت دولت با افزایش سقف تسهیلات مسکن ایثارگران، مشخص سهمیه فروش سوخت به مرزنشینان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موافقت دولت با افزایش سقف تسهیلات مسکن ایثارگران، مشخص سهمیه فروش سوخت به مرزنشینان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید