محققان ایرانی به دانش فنی و ساخت پرنده خورشیدی دست یافتند

به گزارش مجله سی نوا، آبتین سعادتی مدیر بازاریابی یک شرکت ایرانی که در حال دانش بنیان شدن است، در حاشیه رویداد ارائه فناوری های حوزه پهپاد در محل صندوق نوآوری و شکوفایی به خبرنگاران گفت: ما اولین شرکتی هستیم که دانش فنی طراحی و ساخت پرنده یا پهپاد خورشیدی را در ایران بومی سازی نموده ایم.

محققان ایرانی به دانش فنی و ساخت پرنده خورشیدی دست یافتند

وی با بیان اینکه اولین تست پروازی این پهپاد در 12 شهریور ماه انجام شد، اضافه کرد: این پرنده توانست به اندازه چهار ساعت مداومت پروازی با سرعت 40 کیلومتر بر ساعت داشته باشد.

سعادتی توضیح داد: طول این پرنده 1.25 و دهانه بال برابر با 3.20 و وزنش 4 کیلو و 700 گرم است؛ 700 گرم از وزن این پرنده شامل تجهیزات سنسور و دوربین برای شناسایی است.

وی تأکید کرد: این پرنده حتی قابلیت پرواز تا 8 ساعت مداومت پروازی را دارد که می تواند قابل افزایش نیز باشد و علاوه بر طول روز، در طول شب هم بتواند پرواز داشته باشد.

سعادتی با بیان اینکه از این پهپادها در شناسایی و مانیتورینگ استفاده می گردد، گفت: پرنده خورشیدی کارایی بالایی در راستای عملیات مانیتورینگ خطوط انتقال نفت، گاز و آب و از سوی دیگر، شناسایی محیط زیست، جنگلبانی، پوشش گیاهی، مانیتورینگ گله و ... دارد.

وی با تأکید بر اینکه از این پرنده در عملیات چند هزار هکتاری استفاده می گردد، اضافه کرد: مولتی روتورها می توانند عملیاتی با وسعت کمتر انجام دهند و در نهایت به محل اولیه بازگردند اما این پرنده چندهزار هکتار را در طی یک عملیات انجام می دهد.

سعادتی با بیان اینکه نمونه خارجی این پرنده در فرانسه ساخته شده است، گفت: این در حالی است که نمونه خارجی پرنده خورشیدی به کشور وارد نشده است.

وی در مورد ویژگی خورشیدی این پرنده گفت: یکی از مزایایی که این پرنده دارد، استفاده از سلول های خورشیدی در آن است که می تواند با استفاده از نور خورشید شارژ گردد.

سعادتی ادامه داد: پنل های نصب شده بر روی پرنده، وظیفه شارژ باتری پهپاد را دارند؛ هر پنل بسته به زاویه و تابش نور خورشید، می تواند جذب داشته باشد و باتری پرنده را شارژ کند.

به گفته وی، سلول خورشیدی این پرنده، بازده 23 درصدی دارد که بر اساس سفارشاتی، می توان بازده این پنل ها را تا 40 درصد نیز افزایش داد. از پنل های خورشیدی که برای ماهواره ها استفاده می گردد، ما برای این پرنده استفاده نموده ایم.

وی با بیان اینکه ما در صدد برآمدیم تا از مواد و تجهیزات ایرانی در ساخت پرنده خورشیدی بهره ببریم، گفت: در حال حاضر ساخت پنل های خورشیدی به صورت کامل در کشور انجام نمی گردد اما به جز پنل های خورشیدی، ساخت پرنده و استفاده از آن در کشور، صرفه جویی مالی به همراه دارد.

سعادتی با تأکید بر اینکه در حال حاضر این پرنده از جنس چوب بالسا ساخته شده است، اضافه کرد: در ساخت نمونه های نهایی این پرنده خورشیدی، از کامپوزیت یا فیبر کربن استفاده خواهیم کرد زیرا نباید وزن هر پرنده بیشتر از حد معمول باشد.

وی با اشاره به دیگر ویژگیهای پهپاد گفت:برد مخابراتی10کیلومتر،ذخیره باتری 300وات،سقف پرواز10هزار پا، مداومت پروازی شش تا هشت ساعت از ویژگی های فنی این پرنده به شمار می رود.

به گزارش مجله سی نوا، این طرح در حاشیه رویداد ارائه دستاوردهای حوزه پهپادها در محل صندوق نوآوری و شکوفایی با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری رونمایی شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 آبان 1398 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 23

به "محققان ایرانی به دانش فنی و ساخت پرنده خورشیدی دست یافتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان ایرانی به دانش فنی و ساخت پرنده خورشیدی دست یافتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید