طرح تجزیه یمن به سه اقلیم افشا شد

به گزارش مجله سی نوا، پس از شکست تلاش های سازمان ملل برای برقراری صلح در یمن گرایشی برای تقسیم کردن این کشور به 3 اقلیم به وجود آمده است.

طرح تجزیه یمن به سه اقلیم افشا شد

به گزارش به نقل از پایگاه خبری المشهد الیمنی، منابع رسانه ای عربی و بین المللی از گرایش منطقه ای و جهانی برای تقسیم جغرافیایی یمن به 3 اقلیم خبر دادند.

به گفته این منابع، شکست تلاش های سازمان ملل طی 5 سال گذشته در پیشبرد سیاسی مذاکرات طرفین درگیر در یمن و دست نیافتن به راه حلی فراگیر برای انتها دادن به جنگ برخی را به مطرح کردن ایده تقسیم یمن سوق داده است.

بی نتیجه بودن این تلاش ها ناشی از پافشاری و اصرار طرف های درگیر در یمن به گزینه ها و شروط خود بوده است. این اصرار چه از سوی دولت مستعفی یمن و انصارالله در مذاکراتی که به درخواست سازمان ملل انجام شد چه در مذاکرات دولت مستعفی و شورای انتقالی که در عربستان برگزار شد، وجود داشته است و طرفین تلاش داشته از واقعیت موجود برای خلق وقایعی جدید در یمن استفاده کنند.

منابع رسانه ای از رضایت نسبی جامعه جهانی درخصوص تقسیم یمن برای انتها دادن به درگیری های یمن خبر داده و گفتند این امر به پذیرش متقابل طرف های سه گانه درگیر در یمن یعنی دولت مستعفی منصور هادی، انصارالله و شورای انتقالی تحت حمایت امارات درباره بحران و ماهیت آن کمک خواهد کرد و پس از آن شرایط امنیتی، اقتصادی، اجتماعی و روانی در سه اقلیم برای اجرای همه پرسی درون هر اقلیم با نظارت سازمان ملل فراهم می شود. این همه پرسی با هدف گفت وگو برای تاسیس حکومتی با مشارکت دو اقلیم دیگر خواهد بود که بر اساس قواعد مشترکی برای زندگی یا مذاکره برای جدایی همراه با امنیت به جای جنگ می باشد.

به گفته این منابع تقسیم بندی اقلیم ها بر اساس مناطقی که تحت سیطره و نفوذ هر یک از طرفین می باشد بدین شرح است:

1. اقلیم صنعاء: استان های تحت سیطره انصارالله است شامل: صنعاء، أمانة العاصمة، صعدة، إب، عمران، ذمار، ریمة، الحدیدة، المحویت، البیضاء و حجة.

2. اقلیم حضرموت: استان هایی که تحت سیطره دولت مستعفی یمن است شامل: حضرموت، المهرة، شبوة، سقطرى، مارب، الجوف وأبین مناطقی که در طول خط وصل میان جنوب شهر شقرة تا شمال شهر لودر تا منطقه العرقوب است.

3. اقلیم عدن: استان هایی که تحت سیطره شورای انتقالی است شامل: عدن، لحج، الضالع، تعز، بخش غربی ابین از جنوب شهر زنجبار تا شمال شهرستان های سرار ورصد وسبّاح.

یمن که در 5 سال گذشته درگیر جنگ با نیرو های مزدور عربستان سعودی و امارات و همچنین نیرو های دولت مستعفی یمن است همیشه به آتش بس های اعلام شده از سوی سازمان ملل پایبند بوده است اما عربستان و امارات که دنبال تجزیه این کشور و غارت منابع آن هستند همیشه با حملات خود به غیرنظامیان نقض کننده هر توافقی بوده اند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 23 آبان 1398 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 77

به "طرح تجزیه یمن به سه اقلیم افشا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح تجزیه یمن به سه اقلیم افشا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید