رابطه ای یک طرفه، فیفا با سیاست فوتبال ایران را تحریم کرده است!

به گزارش مجله سی نوا، جیانی اینفانتینو برخلاف سپ بلاتر ارتباط بسیار نزدیکی با کشورهای عضو دارد و بیش از رییس پیشین فیفا به کشورهای مختلف سفر و با سران عالی رتبه کشورهای برای اخذ امتیازات بیش تر، مذاکره می کند اما سهم ایران از این رابطه یک طرفه چیست؟

رابطه ای یک طرفه، فیفا با سیاست فوتبال ایران را تحریم کرده است!

به گزارش مجله سی نوا، جیانی ایفانتینو با استناد اساسنامه فدراسیون جهانی بر روی مسائل مختلفی از قبیل رفع تبعیض نژادی و جنسیتی، مبارزه با فساد و منع دخالت های سیاسی در فوتبال و غیره توانسته اقدامات مطلوبی در طی چند سال گذشته در عرصه جهانی فوتبال انجام دهد که نتایج برخی از این اقدامات در فوتبال ایران و سایر کشورها مشهود بوده است.

اینفانتینو از زمان تکیه زدن به صندلی ریاست فدراسیون جهانی فوتبال، چندین بار به ایران سفر کرده و اکنون در تدارک سفر دیگری به ایران است تا اهداف خود را در ایران دنبال کند. رابطه نزدیک او با فدراسیون فوتبال می تواند برای کشوری مانند ایران که از لابی قدرتمندی در فوتبال آسیا ندارد و به علت تحریم های آمریکا از حیث مسائل اقتصادی در مضیقه است اتفاق خوشایندی باشد اما این روزها رابطه فیفا و فدراسیون فوتبال ایران مانند یک اتوبان یکطرفه ای است که خیر و برکاتش برای فوتبال ایران عملا هیچ بوده است.

در سالیان گذشته، تحریم های اقتصادی آمریکا فشار اقتصادی شدیدی بر فوتبال ایران وارد کرده است و موجب انباشت بدهی سنگین تیم های باشگاهی و حتی فدراسیون فوتبال ایران به افراد حقیقی و حقوقی شده و بواسطه برخی از همین مسائل و نبود مراودات اقتصادی، کار به کسر امتیاز و جریمه های سنگین برخی از تیم های باشگاهی کشیده است. دور جدید تحریم های سیاسی آمریکا علیه ایران که تقریبا با دوره ریاست اینفانتینو همراه بوده و موجب افزایش بدهی و فشار اقتصادی بر تیم های باشگاهی و ملی ایران شده، هم چنان و علیرغم درخواست های مکرر بدون هیچ راه حلی در بن بست درخواست ها پشت در فیفا مانده و راه به جایی نبرده است.

حتی رایزنی های سران فوتبال ایران با روسای فدراسیون جهانی فوتبال، برای حل و فصل این موضوع و جلوگیری از تداوم دخالت سیاست های خصمانه آمریکا علیه ایران در فوتبال تاکنون بی اثر بوده که به نظر می رسد شاید بخش زیادی از این موضوع به رابطه یک طرفه فیفا با فدراسیون فوتبال ایران مربوط می شود.

معتقدیم همان طور که اینفانتینو بر اجرای درست قوانین فیفا در همه کشورها با هر شاخصه فرهنگی و اجتماعی تاکید دارد و خواستار جدایی فوتبال از سیاست است، فیفا نیز باید در مراوداتش با کشورهای عضو از هرگونه دخالت سیاسی خودداری کند.

سکوت اجرایی این نهاد بین المللی در برابر عدم پرداخت مطالبات اقتصادی فوتبال ایران از فیفا که در یک بازی سیاسی بر گرده فوتبال ایران بار شده و گرهی بزرگ در راه رشد و توسعه فوتبال ایران ایجاد کرده، چالشی است که نیازمند بازتعریف در این چرخه مراودات دو طرفه بین المللی دارد.

شاید ایراد از سران فوتبال ایران هم باشد که نتوانسته اند خوب مذاکره کنند و در این جهت چالشی و دو طرفه نیازهای اولیه خود را به درستی تبیین و درخواست کنند، اما آنچه روشن است این است که طبق اساسنامه فیفا، تبعیض شدن به هر شکلی علیه هر کشوری در فوتبال ممنوع است و فیفا همواره تمام نهادها و مقامات رسمی کشورها را به اجرای درست اساسنامه ، تصمیمات، مجموعه مقررات اخلافی و فوتبالی اش وادار می کند. طبق اصول اولیه اساسنامه فیفا - که اجرا نشدن آن ها مجازات به همراه دارد - عدم دخالت سیاست در فوتبال اصلی محرز و مسلم است، اکنون پرسش این است که چگونه فیفا متاثر از سیاستهای آمریکا، فوتبال ایران را در انزوای اقتصادی قرار داده و آنچه که حق این فوتبال است را پرداخت نمی کند.

امید است که فدراسیون فوتبال ایران که این روزها مورد توجه فیفا قرار گرفته، با در پیش دریافت سیاستی هدفمند، بتواند از حق خود دفاع و با مذاکره بهتر، اصل رابطه دو طرفه را در مراوداتش با فیفا مورد تاکید قرار دهد تا جلوی متضرر شدن پیش از بیش فوتبال ایران از دخالت سیاست در فوتبال را بگیرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 دی 1398 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 173

به "رابطه ای یک طرفه، فیفا با سیاست فوتبال ایران را تحریم کرده است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رابطه ای یک طرفه، فیفا با سیاست فوتبال ایران را تحریم کرده است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید