نقش زوج جهانگیری - تاج در واگذاری ساختمان های فدراسیون فوتبال و پرسپولیس، دیدارهای بی فایده عزیزی خادم و سکوت عجیب سلطانی فر

به گزارش مجله سی نوا، مروری بر اتفاقات دو سال اخیر و پس از واگذاری ساختمان فدراسیون فوتبال و سه دانگ از باشگاه پرسپولیس به شرکت شستا نشان می دهد چه افرادی در به وجود آمدن این شرایط نقش داشته اند.

نقش زوج جهانگیری - تاج در واگذاری ساختمان های فدراسیون فوتبال و پرسپولیس، دیدارهای بی فایده عزیزی خادم و سکوت عجیب سلطانی فر

جهت دریافت خدمات پتینه کار با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران، تبعات حضور چند ماهه مارک ویلموتس در فوتبال ایران، همچنان ادامه دارد و اقدام اخیر شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی (شستا) در انتقال سند شش دانگ ساختمان فدراسیون فوتبال و سه دانگ ساختمان باشگاه پرسپولیس، ماجرا را وارد فاز جدیدی نموده است.

1- 25 اردیبهشت سال 98، مهدی تاج بیان کرد که مارک ویلموتس سرمربی تیم ملی ایران شده، اما 6 ماه طول نکشید که این مربی بلژیکی به دلیل عدم پرداخت مطالباتش از سوی فدراسیون، 10 آبان قراردادش به صورت یک طرفه فسخ کرد. مسئولان وقت فدراسیون فوتبال پس از این اتفاق به ترکیه رفتند تا پول ویلموتس را بدهند و در نهایت 18 آبان و پیش از دیدار با عراق، دو میلیون یورو به حساب این مربی در بانک زراعت ترکیه واریز شد. ویلموتس اگر چه روز 23 آبان در بازی با عراق که با شکست 2 بر یک ایران پایان یافت، روی نیمکت نشست، اما 13 روز پیش از این دیدار اقدام به فسخ قراردادش نموده بود. او بعد از این بازی دیگر به کشورمان بازنگشت.

2- سایت فدراسیون فوتبال 22 آذر ماه 1398 اطلاعیه ای روی خروجی خود قرار داد که در بخشی از آن آمده بود: کل دستمزد کادر مربیان خارجی تیم ملی چه در زمان آقای کی روش و چه آقای ویلموتس از محل عواید فیفا که جهت توسعه فوتبال پرداخت می گردد، پرداخت شده و ارتباطی با منابع داخلی نداشته و ندارد. در موضوع قرارداد اخیر هم همانطور که بارها اعلام شد با توجه به تحریم های ظالمانه و مشکل انتقال پول از حساب فیفا با تأیید ستاد محترم تحریم استقراض انجام گرفته است. (لینک خبر)

3- مهدی تاج 11 آذرماه 98 پساز مراسم برترین های فوتبال آسیا در هنگ کنگ، بدون اینکه به ایران بازگردد برای برگزاری جلسه با ویلموتس راهی اروپا شد، جلسه ای که 12 آذر در میلان ایتالیا و با حضور ویلموتس، پدرو پریرا (ایجنت ویلموتس)، آرمین یوژونویچ (ایجنت)، مهدی تاج و بوروس زای (مشاور منصوب شده فدراسیون فوتبال) برگزار گردید. بهروز زنجانی یا همان بوروس زای همانند مذاکره با ویلموتس برای عقد قرارداد، در مذاکره برای فسخ قرارداد نیز همراه تاج بود و این دو، همچون قرارداد بد، نتوانستند برای جدایی هم به توافقی خوب برسند.

ویلموتس و نمایندگانش پس از پیشنهاد تاج برای امضای قرارداد جدید، خواستار تضمین های لازم برای پرداخت پول می شوند یا اینکه اگر فدراسیون فوتبال ایران نمی تواند تحت هر شرایطی پول او را پرداخت کند، مصالحه و توافقی انجام گردد و فدراسیون ایران با ارائه یک پیشنهاد اقتصادی و پرداخت این مبلغ، جدایی مسالمت آمیز را رقم بزند. جدایی مسالمت آمیز مورد موافقت تاج و همراهانش در هیئت رئیسه قرار نمی گیرد و حتی رئیس وقت فدراسیون بیان کرد ویلموتس پول اضافه گرفته و باید سه ماه از حقوقی را که گرفته به فدراسیون فوتبال بازگرداند. مسئله ای که برخلاف جلسه میلان که برای توافق اجرا شده بود، باعث عصبانیت ویلموتس و وکلایش شد تا آنها شکایت خود را علیه فدراسیون فوتبال ایران تقدیم فیفا نمایند. این شکایت 14 بهمن ماه 98 به دست فدراسیون فوتبال کشورمان رسید.

4-مهدی تاج خرداد ماه سال 99 قرارداد ویلموتس را خوب توصیف کرد و گفت: ویلموتس بی خود گفته سر او کلاه گذاشتیم و نمی تواند غرامت بگیرد. تاج بارها از این قرارداد دفاع و بیان کرد هیچ غرامتی به طرف مقابل پرداخت نخواهد شد غافل از اینکه ویلموتس در قراردادی که برای فدراسیون ایران فرستاده بود، سه کلمه را اضافه نموده بود. همان پرانتز معروف و دردسرساز که درباره رقم فسخ قرارداد نوشته شده بود: یا یک مبلغ معین. فدراسیون فوتبال هم نخوانده، قرارداد را امضا کرد.

تاج درباره اینکه پول ویلموتس از کجا پرداخت شد و این انتقاد وجود دارد پول کارگران به جیب او رفته است، گفته بود: این پول را شستا داد، اما مربوط به خود شستا نبود. به خاطر شرایط تحریم، به ستاد کرونا و ستاد تحریم نامه زدیم که معاون اول رئیس جمهور و وزیر ورزش پای نامه را امضا کردند تا پول را به ما بدهند. قرار شد فدراسیون فوتبال این پول را پس بدهد و پول کارگران نبوده، بلکه قرض بوده است. (لینک مطلب)

5- ویلموتس که در موعد مقرر پولش را نگرفته بود در تاریخ اول بهمن 98 از ایران شکایت کرد و در نهایت فیفا به سود او رأی داد. فیفا رأی خود را 21 مرداد ماه سال 99 بیان کرد و بر این اساس فدراسیون ایران محکوم به پرداخت 6 میلیون و 137 هزار و 500 یورو به سرمربی بلژیکی سابق تیم ملی شد. فدراسیون کشورمان همچنین ملزم به پرداخت پنج درصد جریمه هم شد و باید پنج هزار فرانک سوئیس نیز به فیفا بابت هزینه دادرسی پرداخت کند. در مجموع با احتساب پنج درصد جریمه و همچنین پنج هزار فرانک هزینه دادرسی، فدراسیون فوتبال ایران از سوی فیفا محکوم به پرداخت 6 میلیون و 449 هزار یورو به ویلموتس شد.

6- شرکت شستا روز 9 دی 99 در اطلاعیه ای به صورت رسمی بیان کرد که در پاییز 1398 با استناد به مصوبه ستاد مقابله با تدابیر تحریم ها و به منظور یاری به فدراسیون فوتبال و در راستای منافع ملی کشور، نسبت به پرداخت دو میلیون یورو به فدراسیون فوتبال به عنوان قرض، اقدام کرد. (لینک خبر) در نهایت چند روز پیش رسماً اعلام شد که ساختمان فدراسیون فوتبال و سه دانگ از ساختمان باشگاه پرسپولیس به نام شستا شده است.

7-ایران بابت رأی فیفا در ماجرای ویلموتس به دادگاه CAS شکایت نموده و منتظر رأی دادگاه حکمیت ورزش است اما در این میان چند نکته مهم وجود دارد که نباید از آنها غافل شد.

نکته اول:طبق اظهارات رئیس وقت فدراسیون و شرکت شستا، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و رئیس ستاد مقابله با تحریم، دستور پرداخت پول از سوی این شرکت به فدراسیون فوتبال را صادر و وزیر ورزش نیز پای آن را امضا نموده است.

در فهرست بی شمار افرادی که تاج ادعای رفاقت و دوستی نزدیک و دیرینه با آنها دارد، نام اسحاق جهانگیری هم به چشم می خورد. می توان به راحتی به این موضوع پی برد که رابطه محبت آمیز بیش از هر چیز دیگری در دریافت مجوز برای دریافت پول از شستا - نهادی که باید به جای این کارها پول کارگران و بازنشستگان را سر موعد بدهد- تاثیرگذار بوده است. بنابراین زوج جهانگیری - تاج در مسائل امروز فوتبال ایران و از دست رفتن ساختمان فدراسیون و بخشی از ساختمان باشگاه پرسپولیس نقشی بسزا دارند آن هم بدون در نظر دریافت عواقب کاری که انجام می دهند. جهانگیری امروز کجاست که پاسخگوی مسائل به وجود آمده باشد؟

نکته دوم:مسعود سلطانی فر هم جزو افرادی است که باید پاسخگو باشد، اما جز در معدود دفعاتی، سکوت اختیار نموده است. تمام فدراسیون ها زیر نظر وزارت ورزش فعالیت می نمایند و وقتی دچار چنین مسائلی می شوند وزارت ورزش باید پاسخگوی کار و امضایی که نموده ، باشد و درباره دلایل از دست رفتن مالکیت ساختمان فدراسیون و البته سه دانگ از باشگاه پرسپولیس - که آن هم زیر نظر وزارت ورزش است - شرح دهد. اینکه چرا فدراسیون فوتبال در زمانی که احتیاج داشت پول قرض کرد اما در موعد مقرر نتوانست پول شستا را بدهد، جزو سؤالاتی است که وزیر ورزش و جوانان باید پاسخگوی آنها باشد، اما جز سکوت چیزی دیده نشده است.

نکته سوم: شهاب الدین عزیزی خادم که در ابتدای ورودش به فدراسیون فوتبال، دیدار با چهره های سیاسی از جمله محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه را در دستور کار قرار داد اکنون باید شرح دهد این دیدارهای سیاسی چه سودی داشت و چرا نتوانست از ارتباطاتش برای حل مشکل به وجود آمده با شستا استفاده کند. این در شرایطی است که گفته می شد او ارتباطات خوبی با مدیران شستا دارد. در کنار این موضوع اگر نگوییم عزیزی خادم ارتباط نزدیکی با سلطانی فر دارد حداقل می توانیم بگوییم که در مقایسه با سایر گزینه های ریاست فدراسیون فوتبال، از ارتباط بیشتری با وزیر ورزش و سایر دولتمردان برخوردار است. آیا او در صحبت هایش با سلطانی فر، نوبخت و سایر چهره های سیاسی در این باره صحبت نموده است؟ آیا این دیدار ها فایده ای داشته است؟ اخبار چند روز اخیر نشان می دهد که این دیدارها حداقل در ماجرای شستا خروجی نداشته است.

نکته چهارم: تمام افرادی که در ماجرای قرارداد ویلموتس و قرض دریافت پول از شستا و گرفته شدن ساختمان فدراسیون و سه دانگ از باشگاه پرسپولیس نقش دارند، باید پاسخگو باشند. از مهدی تاج که بدترین قرارداد تاریخ ورزش ایران را امضا کرد تا اسحاق جهانگیری که به شستا دستور پرداخت دو میلیون یورو به فدراسیون فوتبال را داد و مسعود سلطانی فر به عنوان وزیر ورزش و جوانان. این فوتبال است که با چنین تصمیمات و اتفاقی در حال نابود شدن است اما مقصران این نابودی نه تنها پاسخگو نیستند که گاهی اوقات طلبکارانه نیز صحبت می نمایند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 5 خرداد 1400 بروزرسانی: 5 خرداد 1400 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 1282

به "نقش زوج جهانگیری - تاج در واگذاری ساختمان های فدراسیون فوتبال و پرسپولیس، دیدارهای بی فایده عزیزی خادم و سکوت عجیب سلطانی فر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش زوج جهانگیری - تاج در واگذاری ساختمان های فدراسیون فوتبال و پرسپولیس، دیدارهای بی فایده عزیزی خادم و سکوت عجیب سلطانی فر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید