موزه هایی که حداقل یکبار در طول عمر باید دید

به گزارش مجله سی نوا، همزمان با روز دنیای موزه که به عنوان ابزاری قدرتمند برای تبادل فرهنگی و تعمیق درک متقابل جوامع محسوب می گردد، نگاهی خواهیم داشت به مشهورترین موزه های دنیا که محل نگهداری ارزشمندترین میراث تاریخ بشری و آثار هنری هستند.

موزه هایی که حداقل یکبار در طول عمر باید دید

به گزارش خبرنگاران از 1977میلادی، ایکوم (شورای بین المللی موزه ها) هر ساله روز بین المللی موزه را در تاریخ 18 ماه می گرامی می دارد که نشان دهنده لحظه ای منحصر به فرد برای جامعه بین المللی موزه داری است.

هدف از معین روز دنیای برای موزه، افزایش آگاهی درباره این واقعیت است که موزه ها ابزار مهمی برای تبادل فرهنگی، غنی سازی فرهنگ ها و توسعه درک متقابل، همکاری و صلح بین مردم هستند

رویدادها و فعالیت هایی که برای بزرگداشت روز بین المللی موزه ها یا در حوالی این تاریخ سازمان دهی می شوند، می توانند یک روز، یک آخر هفته یا یک هفته کامل جریان داشته باشند. روز دنیای موزه برای نخستین بار در 40 سال پیش جشن گرفته شد. در سراسر دنیا، موزه های بیشتری در روز دنیای موزه شرکت می نمایند. سال گذشته بیش از 37 هزار موزه در حدود 158 کشور و منطقه در این رویداد شرکت کردند.

شعار روز دنیای موزه در سال 2024

موضوع سال جاری روز دنیای موزه، موزه ها برای آموزش و پژوهش، بر نقش محوری مؤسسات فرهنگی در ارائه یک تجربه آموزشی جامع تأکید می نماید. این روز در پی دنیای آگاهانه تر، پایدارتر و فراگیرتر است.

موزه ها به عنوان مراکز آموزشیِ پویا، کنجکاوی، خلاقیت و تفکر انتقادی را تقویت می نمایند. در سال 2024، شورای دنیای موزه ها سهم آنها را در تحقیقات، فراهم کردن بستری برای اکتشاف و انتشار ایده های تازه، توصیف کرد. از هنر و تاریخ گرفته تا علم و فناوری، موزه ها فضاهای حیاتی هستند که آموزش و پژوهش در آنها برای شکل دادن به درک ما از دنیا، همگرا می شوند.

در زیر نگاهی خواهیم داشت به مشهورترین موزه های دنیا که حداقل بهتر است یکبار در طول زندگی از آن ها تماشا کنید:

موزه لوور، واقع در قلب پاریس که بزرگ ترین و پربازدیدترین موزه دنیا است، در اصل قلعه ای بود که در اواخر قرن دوازدهم میلادی ساخته شد، اما در سال 1793 به یک کاخ سلطنتی و در نهایت به یک موزه عمومی تبدیل شد. ورودی هرم شیشه ای نمادین لوور، طراحی شده به وسیله آی. ام. پی معمار سرشناس چینی ـ آمریکایی، به نمادی از پاریس مدرن تبدیل شده است.

مجموعه موزه لوور که بیش از 380 هزار شیء را در خود جای داده است، هزاران سال تاریخ را در بر می گیرد و شامل طیف وسیعی از تمدن هاست. معروف ترین اثر آن مونالیزا اثر لئوناردو داوینچی است که لبخند معمایی آن، سالانه میلیون ها بازتماشاماینده را به خود جذب می نماید. از دیگر آثار برجسته لوور می توان به تندیس یونان باستان ونوس دمیلو، مجسمه پیروزی بالدار ساموتراس و نقاشی آزادی راهنماییگر مردم اثر یوژن دلاکروا اشاره نمود.

موزه لوور

مجموعه وسیع این موزه در هشت بخش سازماندهی شده است، از جمله آثار باستانی خاور نزدیک، آثار باستانی مصر، یونان، آثار باستانی اتروسکی و رومی، هنر اسلامی، مجسمه سازی، هنرهای تزئینی، نقاشی و چاپ و طراحی. این بخش بندی متنوع به بازتماشامایندگان اجازه می دهد تا در زمان و فرهنگ های مختلف سفر نمایند و دستاوردهای هنری و تاریخی بشریت را تجربه نمایند.

علاوه بر این مجموعه ها، موزه لوور برنامه های آموزشی، کارگاه ها و تورهای متنوعی را ارائه می دهد که برای گروه های سنی و علایق مختلف مناسب است. موزه لوور بعلاوه درگیر کوشش های گسترده ای برای حفاظت از آثار و تحقیقات است و از حفظ گنجینه های خود برای نسل های آینده اطمینان حاصل می نماید.

موزه لوور افزون بر مجموعه دائمی خود، میزبان نمایشگاه های موقت است که اغلب از دارایی های خود استفاده می نمایند و در عین حال، آثاری را نیز از سایر موسسات قرض می گیرد. این نمایشگاه ها بینش عمیق تری در خصوص مضامین، هنرمندان یا دوره های خاص ارائه می دهند و نقش موزه را به عنوان مرکزی برای تبادل فرهنگی و یادگیری پررنگ تر می نمایند.

موزه بریتانیا، واقع در لندن، یکی از جامع ترین موزه های دنیا است که مجموعه های آن بیش از دو میلیون سال از تاریخ بشر را در بر می گیرد. این موزه که در سال 1753 میلادی تأسیس شد، اولین موزه عمومی ملی در دنیا بود و مجموعه وسیع آن منعکس نماینده تاریخ متنوع و به هم پیوسته تمدن بشری است.

یکی از معروف ترین آثار این موزه، سنگ روزتا است که در رمزگشایی هیروگلیف های مصری نقش بسزایی داشت. سایر موارد قابل توجه شامل مرمرهای الگین از پارتنون در آتن، مومیایی های مصر باستان و برنزهای بنین است. مجموعه های این موزه در 10 بخش شامل آفریقا، اقیانوسیه و قاره آمریکا، مصر باستان و سودان، آسیا و خاورمیانه و غیره، سازماندهی شده است.

موزه بریتانیا به علت برنامه های تحقیقاتی و حفاظتی گسترده خود مشهور است. این موزه با مؤسساتی در سراسر دنیا برای مطالعه و حفظ مجموعه های خود همکاری می نماید و اطمینان حاصل می نماید که آنها برای نسل های آینده قابل دسترس هستند.

موزه بریتانیا

موزه بریتانیا علاوه بر مجموعه دائمی خود، میزبان انواع نمایشگاه های موقت است که فرهنگ ها، دوره ها و مضامین مختلف را آنالیز می نماید. این نمایشگاه ها اغلب از مجموعه خود موزه و بعلاوه آثار سایر موسسات استفاده می نمایند و به بازتماشامایندگان درک عمیق تری از موضوعات خاص ارائه می دهند.

محوطه اصلی و نمادین موزه بریتانیا با سقف شیشه ای خیره نماینده اش که به وسیله فاستر و شرکا طراحی شده است، یک فضای گردهمایی محبوب برای بازتماشامایندگان است و اتاق مطالعه موزه را در خود جای داده است، جایی که محققان و پژوهشگران می توانند به منابع زیادی دسترسی داشته باشند. تعهد موزه بریتانیا به آموزش، تحقیق و حفاظت، آن را به یک موسسه پیشرو در دنیا موزه تبدیل نموده است.

موزه هنر متروپولیتن نیویورک که معمولاً به عنوان Met شناخته می گردد، یکی از بزرگترین و معتبرترین موزه های هنری در دنیا است. این موزه که در لبه شرقی سنترال پارک در شهر نیویورک واقع شده است، در سال 1870 میلادی به وسیله گروهی از شهروندان آمریکایی تاسیس شد که می خواستند موزه ای ایجاد نمایند تا آموزش هنر را به میان مردم آمریکا بیاورند.

مجموعه Met شامل بیش از پنج هزار سال هنر از سراسر دنیا است. دارایی های وسیع آن شامل آثاری از مصر باستان، دوران باستان کلاسیک و اروپایی و بعلاوه مجموعه های گسترده ای از هنر آمریکایی، آفریقایی، آسیایی و مدرن است. از جمله آثار قابل توجه در این موزه می توان به خودپرتره با کلاه حصیری اثر ونسان ون گوگ، عبور از واشنگتن از دلاور اثر امانوئل لوتز و معبد دندور، یک معبد مصر باستان که در موزه بازسازی شده، اشاره نمود.

موزه هنر متروپولیتن نیویورک

موزه هنر متروپولیتن به هفده بخش سرپرستی تقسیم می گردد که هر کدام در حوزه های متفاوتی از هنر و فرهنگ تخصص دارند. این ساختار به موزه اجازه می دهد تا طیف گسترده ای از سنت های هنری و دوره های تاریخی را به طور جامع پوشش دهد. این موزه بعلاوه برنامه های آموزشی متنوعی از سخنرانی ها و گفت وگوهای هنری گرفته تا کارگاه های هنری و فعالیت های خانوادگی ارائه می دهد.

موزه هنر متروپولیتن علاوه بر ساختمان اصلی خود، دو سایت دیگر نیز دارد؛ Met Breuer که بر هنر مدرن و معاصر تمرکز دارد و The Met Cloisters که به هنر و معماری اروپای قرون وسطایی می پردازد. این مکان های اضافی، تجربه ای متمرکز و غوطه ورتر را در منطقه ها خاصی از مجموعه بزرگ موزه به بازتماشامایندگان ارائه می دهند.

موزه هرمیتاژ در شهر سنت پترزبورگ روسیه یکی از بزرگترین وقدیمی ترین نگارخانه های هنری و موزه های تاریخ و فرهنگ بشری دنیا است که در کرانه رودخانه نوا قرار گرفته است و محل نگهداری 3 میلیون اثر است که البته همه آنها به صورت همزمان در معرض نمایش قرار نمی گیرند. این موزه شامل شش ساختمان است که بنای اصلی آن کاخ زمستانی نام دارد و در گذشته محل سکونت رسمی تزارهای روس بوده است. کاخ زمستانی، هرمیتاژ کوچک، هرمیتاژ قدیمی، هرمیتاژ تازه و تئاتر هرمیتاژ ساختمان های این موزه بزرگ هستند که هم اکنون برای بازدید عموم باز است.

موزه هرمیتاژ

موزه واتیکان در ایتالیا سالانه پذیرای پنج میلیون جهانگرد است. حتی اگر به آثار هنرمندان نامداری چون میکل آنژ نیز خیلی علاقه مند نباشید، ساختمان این موزه خود یک اثر هنری فوق العاده است. راه پله های معروف این موزه که به وسیله جوزپه ممو طراحی شده به زیبایی در ساختمان موزه به پائین می پیچد و بازتماشامایندگان را به سمت خروجی موزه راهنمایی می نماید. این موزه در سال 1506 میلادی به وسیله پاپ ژولیوس دوم بنیان نهاده شده است.

موزه واتیکان

موزه اورسی پس از لوور، مهم ترین و شلوغ ترین موزه فرانسه است که در محل قبلی ایستگاه قطار پاریس و در مجاورت رود سن قرار گرفته است. این موزه که دستور ایجاد آن در سال 1900 برای یک نمایشگاه دنیای صادر شد، خودش یک اثر هنری است که به آن کاخ هنرهای زیبا نیز می گویند. مجموعه نقاشی های سبک امپرسیونیسم از جمله آثار کلود مونه و رنوار که پیش از این در گالری ملی ژو دو پوم، موزه لوور و موزه ملی هنر مدرن نگهداری می شد، هم اکنون در موزه اورسی پاریس نگهداری می شوند.

موزه اورسی

ساخت موزه تاریخ هنر وین اتریش در سال 1871 شروع شد و این موزه در سال 1891 برای بازدید عموم کار خود را شروع کرد. این موزه کاخ مانند دارای طراحی داخلی شگفت انگیزی است و دارای یک سالن بزرگ گنبدی شکل و راه پله های بزرگی است. ستون های مرمرین، سقف بسیار بلند و گچبری ها چشم نواز از جمله مهم ترین ویژگی های این موزه هستند. این موزه در مقابل موزه تاریخ طبیعی اتریش قرار گرفته است و هر دو از معماری یکسانی بهره می برند. دستور ساخت موزه تاریخ هنر وین به وسیله امپراطور اتریش برای نگهداری از مجموعه هنری قابل ملاحظه دودمان هابسبورگ صادر شد.

گالری اوفیتزی در شهر فلورانس ایتالیا یکی از قدیمی ترین و مشهورترین موزه های اروپاست. نقاشی زایش ونوس اثر ساندرو بوتیچلی را می توان نماد زیبایی درونی موزه اوفیتزی دانست، اما ساختمان و نمای بیرونی این موزه نیز با ستون های متقارن و پنجره های باشکوه به همان مقدار زیباست.

قصر پوتالا که روزگاری محل زندگی دالای لاما بوده، سازه قرن هفدهمی در شهر لهاسا مرکز تبت است که هم اکنون به عنوان یک موزه ملی مورد استفاده قرار می گیرد. این کاخ بزرگ دارای 13 طبقه و بیش از هزار اتاق و بعلاوه معابد چندصد ساله است. کسانی که بتوانند تا ارتفاع 3600 متری صعود نمایند می توانند از کاخ رویایی و بسیار زیبای سرخ تماشا نمایند که محل نگهداری نقاشی های دیواری، مجسمه ها و آثار هنری بی نظیر است. آرامگاه دالای لاماهای گذشته نیز در کاخ سرخ واقع شده است.

موزه گوگنهایم در شهر بیلبائو از معروف ترین موزه های دنیا و در اسپانیاست که از سال 1997 فعالیت خود را شروع کرد. این موزه که به وسیله فرانک گری معمار معروف کانادایی طراحی شده است در کنار رود نرویون واقع شده و بنای آن از پائین شبیه به یک کشتی مدرن است. ساختمان این موزه زیبا که از تیتانیوم، سنگ آهک ساخته شده است طی دو دهه گذشته میلیون ها جهانگرد را جذب خود نموده است. این بنا یکی از تحسین شده ترین آثار معماری معاصر محسوب می گردد. موزه گوگنهایم بیلبائو محل نگهدای آثار هنرمندان اسپانیایی و بین المللی است.

موزه سالوادور دالی در استان فولوریدای آمریکا محل نگهداری بزرگ ترین مجموعه آثار هنری سالوادور دالی خارج از اروپاست که به وسیله رینولد و النا مورس از دوستان نزدیک این نقاش معروف تاسیس شده است. طراحی ساختمان این موزه به گونه ای است که نور با گذر از پوسته مدرن بنا وارد فضای داخلی ساختمان می گردد و بازتماشامایندگان را حتی پیش از وورد به بنا محسور خود می نماید.

موزه سٌمیه در شهر مکزیکوسیتی به وسیله فرناندو رومر معمار مکزیکی و با مشاوره فرانک گری طراحی شده است. این موزه که دارای دو ساختمان متقارن است در میدان کارسو مکزیکوسیتی واقع شده و نمای آنها از 16 هزار شش ضلعی آلمینیومی شکل گرفته است که در هر زاویه ای سایه روشن ایجاد می نمایند. بعلاوه سقف نیمه شفاف این موزه موجب می گردد که نور با کمی فیلترشدن وارد فضای بنا گردد. مجموعه آثاری ارز شمند از برجسته ترین هنرمندان چون پل سزان، کلود مونه و لئوناردو دا وینچی در این موزه نگهداری می شوند. نام این موزه برگرفته از سمیه دومیت همسر کارلوس اسلیم است که در سال 1999 درگذشت.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 30 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1403 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 1965

به "موزه هایی که حداقل یکبار در طول عمر باید دید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موزه هایی که حداقل یکبار در طول عمر باید دید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید