وال استریت ژورنال:کابل شش ماه دیگر سقوط می کند

به گزارش مجله سی نوا، ایسنا نوشت: وال استریت ژورنال با استناد به یک ارزیابی جامعه اطلاعاتی آمریکا گزارش داد که دولت افغانستان به رهبری اشرف غنی، احتمالا ظرف شش تا 12 ماه پس از تکمیل خروج نظامیان آمریکایی از این کشور سقوط خواهد کرد.

وال استریت ژورنال:کابل شش ماه دیگر سقوط می کند

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، آمریکا که سال 2001 پس از حملات تروریستی یازده سپتامبر وارد افغانستان شد، ماه آوریل خروج نیروهایش را اعلام کرده و گفت تا بیستمین سالگرد حملات یازده سپتامبر این خروج تکمیل میشود. با این حال، در شرایطی که آمریکا پایگاه های نظامی خود را به دست نیروهای کابل داده است، طالبان هم تحرکاتش را در ولایت ها و منطقه ها بی حفاظ شده آغاز کرده است.

براساس گزارش وال استریت ژورنال، برخی مقامها یک پیش بینی ناگوارتر هم داشتند که حاکی از آن است که دولت کابل نمی تواند بیش از سه ماه در برابر طالبان مقاومت کند.

این برآورد تازه با ارزیابی پیشین که لحنی خوش بینانه از شرایط افغانستان داشت و می گفت دولت کابل پس از خروج نیروهای آمریکایی تا دو سال مسئله ای نخواهد داشت، مغایرت دارد.

آمریکا تقریبا نیمی از 3500 نیروی نظامی خودش را از این منطقه خارج کرده و مابقی تا ضرب الاجل یازده سپتامبر که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در آوریل تعیین کرد، خارج خواهند شد.

در این شرایط، لوید آستین وزیر دفاع آمریکا پنج شنبه در جلسه کمیته سنا گفت خطر نسبی وجود دارد که گروه های افراطی افغانستان را ظرف دو سال پس از خروج نظامیان آمریکایی بگیرند و برخی از قانونگذاران هم از تصمیم واشنگتن ابراز نگرانی کردند.

در شرایطی که آمریکا پایگاه های نظامی خودش را به نیروهای افغان تحویل می دهد، طالبان تحرکات مسلحانه گسترده ای آغاز کرده و برخی مراکز را به کنترل خود درآورده است. طی روزهای گذشته، طالبان ده ها منطقه و شهر مهم در شمال افغانستان را به کنترل خود درآورد. همچنین نیروهای طالبان مزار شریف را گرفتند.

دبورا لیونز، کننده ویژه و مدیر ماموریت کمک رسانی سازمان ملل متحد در افغانستان در جلسه روز سه شنبه شورای امنیت گفت: بیشتر نواحی اطراف مراکز ولایتی، به دست طالبان افتاده و این نشان می دهد طالبان به محض خروج کامل نیروهای خارجی برای گرفتن مراکز ولایتی تلاش میکند.

در گزارش وال استریت ژورنال آمده است که مقامهای کاخ سفید با توجه به تحرکات طالبان، از ارتش خواسته اند تا فرایند خروج نیروها را آهسته کنند.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 7 مرداد 1400 بروزرسانی: 7 مرداد 1400 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 1387

به "وال استریت ژورنال:کابل شش ماه دیگر سقوط می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وال استریت ژورنال:کابل شش ماه دیگر سقوط می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید