بایدن: در شرایط درست با کیم جونگ اون ملاقات می کنم

به گزارش مجله سی نوا، روسای جمهور آمریکا و کره جنوبی در ملاقات روز آدینه خود از فوریت داشتن تلاشها برای تعامل با کره شمالی و مذاکره بر سر برنامه تسلیحات هسته ای این کشور صحبت نموده و به همین دلیل جو بایدن گفت که تحت شرایط درست با کیم جونگ اون ملاقات خواهد نمود.

بایدن: در شرایط درست با کیم جونگ اون ملاقات می کنم

به نقل از خبرگزاری رویترز، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا و مون جائه این، رئیس جمهور کره جنوبی گفتند، خلع سلاح هسته ای کامل شبه جزیره کره هدف آنها است و بایدن تاکید نمود، نسبت به دشواری وادار کردن کره شمالی به تسلیم کردن زرادخانه هسته ایش آن هم بعد از شکست خوردن تلاشهای روسای جمهور قبل از خود، دچار هیچ توهمی نیست.

بایدن در یک کنفرانس خبری مشترک با رئیس جمهور کره جنوبی اظهار کرد: هر دوی ما عمیقا نسبت به شرایط نگران هستیم. او بیان نمود که با رئیس جمهور کره جنوبی تمایلی مشترک برای تعامل دیپلماتیک با کره شمالی و اتخاذ گامهای عملگرایانه به منظور کاستن از تنشها دارد.

کیم جونگ اون از سال 2017 هیچ آزمایش هسته ای یا موشک قاره پیمای بالستیک ننموده است، هر چند که کارشناسان معتقدند زرادخانه هسته ای او به طور پایدار رو به رشد است.

بایدن اظهار کرد، مایل به ملاقات با کیم جونگ اون در شرایط درست و در صورتی که او با بحث درباره برنامه هسته ای خود موافقت کند، است و این که مشاوران او در ابتدا با همتایانشان از کره شمالی ملاقات نموده اند تا برای آن زمینه چینی نمایند.

وی اضافه نمود: من آنچه که در مدت گذشته اخیر اجرا شده را انجام نخواهم داد؛ من به او همه آن چیزی که به دنبالش است اعم از کسب مآغازیت و رسمیت بین المللی و اجازه به رفتن در راستا کسب جدیت ظاهری نسبت به چیزی که ابدا درباره آن جدیت نداشته، نخواهم داد.

این اظهارنظرهای بایدن نشان دهنده یک تغییر در تفکر او است، چرا که کاخ سفید در ماه مارس بیان کرد او مایل به ملاقات با کیم جونگ اون نیست.

بایدن اقدام به منصوب کردن سونگ کیم، مقام حرفه ای وزارت خارجه آمریکا به عنوان فرستاده ویژه این کشور برای کره شمالی نموده است.

مون جائه این که به تعامل با کره شمالی به چشم یک مساله مربوط به میراث کاری اش نگاه می نماید اصرار به انتصاب یک فرستاده داشته و گفت، سونگ کیم به آنالیز این که کره شمالی مایل به تعامل دیپلماتیک هست یاری خواهد نمود. او اظهار کرد، انتظار یک پاسخ مثبت را دارد.

سونگ کیم یک دیپلمات آمریکایی-کره ای است که به عنوان فرستاده ویژه برای کره شمالی تحت ریاست جمهوری باراک اوباما همین طور سازمان دهنده نشستهای دونالد ترامپ با کیم جونگ اون خدمت نموده است.

بایدن و مون بر وجود ائتلاف قدرتمند بین دو کشور بعد از تیرگی های ایجاد شده توسط دونالد ترامپ در روابط آنها تاکید نمودند. مون جائه این تبدیل به دومین رهبر خارجی بعد از نخست وزیر ژاپن شده که از زمان آغاز ریاست جمهوری جو بایدن در ماه ژانویه به کاخ سفید می رود و بایدن گفت که آنها مصاحبهیی همچون دوستان قدیمی داشته اند.

آنها همچنین درباره چین و تایوانی که از بابت فشارهای نظامی مکرر پکن شکایت نموده، به بحث پرداختند.

مون جائه این گفت: ما این دیدگاه مشترک را داشتیم که صلح و ثبات در تنگه تایوان شدیدا مهم بوده و توافق نموده بر سر این مساله همکاری داشته باشیم و در عین حال در روابط میان چین و تایوان مشخصه های ویژه را در نظر بگیریم.

وزارت امور خارجه تایوان از این ابراز حمایت تشکر نموده و گفت، این جزیره همیشه نقشی کلیدی در ثبات و موفقیت منطقه ای ایفا نموده است.

واشنگتن مشتاق به دیدن یک بیانیه قدرتمند از سمت مون جائه این در قبال چین بود اما این رهبر کره جنوبی نگران ناراحت ساختن بزرگترین شریک تجاری کشورش بود و بایدن نیز از سرمایه گذاری های چند میلیارد دلاری شرکتهای کره جنوبی در بخشهای استراتژیک آمریکا همچون میکروچیپها استقبال کرد.

دو کشور در بیانیه مربوط به نشست رهبرانشان توافق کردند تا شبکه های مخابراتی نسل پنجم و نسل ششم شفاف و باز را توسعه داده تامین جهانی چیپها برای خودروها را افزایش دهند. آنها همچنین توافق کردند نسبت به ایجاد یک نیروی ضربت برای زنجیره تامینی مربوط به فراوری تکنولوژی های سطح بالا آنالیز نمایند.

مون جائه این که در داخل کشورش از بابت شرایط همه گیری کووید-19 تحت فشار است، اظهار کرد، دو کشور با داشتن شراکت در زمینه واکسن که به ترکیب دانش کارشناسی آمریکا و ظرفیت فراوری کره بپردازد، موافق بوده اند.

او گفت، این فرایند به تامین واکسنهای کووید-19 در منطقه هند-اقیانوسیه یاری خواهد نمود، در حالی که بایدن گفت، آمریکا به تامین واکسیناسیون 550000 سرباز کره جنوبی می پردازد.

در بیانیه مشترک آنها عنوان شد، سئول به طرزی چشمگیر تعهدش به برنامه بین المللی توزیع واکسن موسوم به کوواکس در امسال میلادی را افزایش داده و دو کشور متعهد به همکاری با شرکای دیگر به منظور ایجاد یک مکانیزم تامین مالی جدید در قبال امنیت سلامت شدند.

رئیس جمهور آمریکا در این ملاقات بر روابط مالی و امنیتی عمیق پیونددهنده آمریکا با کره جنوبی از جمله در زمینه داشتن رویکرد مشترک در قبال کره شمالی تاکید نمود.

بایدن تاکید نمود: شراکت ما بنا شده بر مبنای تعهد آهنین ما به امنیت مشترک است. ائتلاف ما همیشه برای مدت طولانی حامی صلح، امنیت و موفقیت و برجستگی بیشتر منطقه و نزدیک شدن ما به یکدیگر بوده است.

رئیس جمهور کره جنوبی گفت، کشورش همکاری نزدیکی با آمریکا در راستای حصول یک خلع سلاح هسته ای کامل شبه جزیره کره خواهد داشت.

مون در مصاحبه با خبرنگاران بعد از ملاقات خصوصی با جو بایدن گفت، از بازگشت آمریکا به رهبری استقبال می نماید.

او بیان نمود، دو کشور هم پیمان در زمینه مبارزه با همه گیری کووید-19، بازسازی اقتصاد جهانی و رسیدگی به مساله تغییرات آب و هوایی با هم همکاری خواهند کرد.

رئیس جمهور کره جنوبی در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با بایدن اظهار کرد، آمریکا قبول نموده به خط مشی های مربوط به برد پروازی که باعث محدود شدن برد موشکهای کره جنوبی به 800 کیلومتر می شده، خاتمه دهد.

مون جائه این گفت: من با خرسندی خبر خاتمه بازبینی در خط مشی های مربوط به موشکها را اعلام می کنم.

به گفته وی، دو طرف همچنین با تقویت هر چه بیشتر مواضع دفاعی ترکیبی خود موافقت کردند.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 25 خرداد 1400 بروزرسانی: 25 خرداد 1400 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 1307

به "بایدن: در شرایط درست با کیم جونگ اون ملاقات می کنم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بایدن: در شرایط درست با کیم جونگ اون ملاقات می کنم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید