مانع تراشی های جدید آمریکا در تشکیل دولت لبنان، سرنوشت مبهم کابینه حریری

به گزارش مجله سی نوا، منابع لبنانی از مانع تراشی های جدید دولت آمریکا در تشکیل دولت لبنان و نشانه های اطاعت سعد حریری از مطالبات واشنگتن در ساختار کابینه خبر دادند.

مانع تراشی های جدید آمریکا در تشکیل دولت لبنان، سرنوشت مبهم کابینه حریری

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از روزنامه لبنانی الدیار، آشفتگی صحنه سیاسی لبنان در زمینه تشکیل دولت پس از سفرپاتریک دورل فرستاده امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه به بیروت تفاوتی با قبل از سفر وی نداشت و هیچ پیشرفتی در این راستا مشاهده نشده است.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

این منابع معتقدند که سعد حریری نخست وزیر مکلف لبنان نیز با بی توجهی و نادیده دریافت دیدگاه فراکسیون های سیاسی و مطالبات آنها همان اقدامات مصطفی ادیب را تکرار می نماید؛ اقداماتی که در نهایت منجر به استعفای وی شد.

به گفته منابع مذکور یکسری شاخص ها حاکی از اطاعت حریری از خواسته های دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور شکست خورده آمریکا و تحریم های آن علیه شخصیت های لبنانی از جمله جبران باسیل رئیس جریان آزاد ملی است. در این میان سعد حریری به خوبی می داند که جریان آزاد ملی و میشل عون رئیس جمهور لبنان به همراه سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله به هیچ وجه تحت تاثیر تحریم های ایالات متحده قرار نمی گیرند. از سوی دیگر حریری می داند که نمی تواند جبران باسیل را شکست دهد و همچنین لغو چرخشی شدن پست های حاکمیتی مانند وزارت کشور و ارتباطات به معنای لغو چرخشی شدن سایر پست ها همچون وزارت انرژی و غیره است که این یعنی: عدم تشکیل دولت در زمان نزدیک.

جریان 8 مارس درباره شایعات منتشر شده در رسانه های آمریکا مبنی بر احتمال تحریم عباس ابراهیم رئیس دستگاه امنیتی لبنان گفت که به نظر می رسد این تصمیم متعلق به دولت کنونی آمریکا و با هدف تحت فشار قرار دادن جریان آزاد ملی و میشل عون و به طور کلی ممانعت از تشکیل دولت لبنان است.

این منابع تصریح کردند که این مانور آمریکایی ها در راستای آماده سازی شروع یک کارزار جدید علیه میشل عون و میثاق ریاست جمهوری از دروازه تعلیق تحقیقات مربوط به پفراینده انفجار مهیب بندر بیروت در 4 آگوست گذشته پس از گذشت 100 روز و تحمیل مسئولیت آن به تیم رئیس جمهور لبنان است.

محافل سیاسی لبنان نگران هستند که تحریم های پیش بینی شده واشنگتن ضد عباس ابراهیم، نقش مثبت و آشکار وی را در داخل و خارج و کانال های امنیتی و سیاسی با دولت سوریه و بعضی کشورهای حاشیه خلیج فارس، اروپا و آمریکا تحت شعاع قرار دهد.

طی روزهای اخیر ردپای مداخلات خارجی در ترکیب دولت جدید لبنان به وضوح دیده می گردد و آخرین گزارش ها حاکی از آن است که مداخلات آمریکا و فرانسه یکی از عوامل مهم عدم تشکیل کابینه جدید لبنان به ریاست است. به همین دلیل، کارشناسان و ناظران مسائل سیاسی عنوان نموده اند که آمریکایی ها و فرانسوی ها شروطی را برای سعد در راستای کنار گذاشتن حزب الله از کابینه معین نموده اند.

حتی دورثی شیا سفیر آمریکا در بیروت با طرح اتهاماتی واهی گفت که واشنگتن به فشار علیه حزب الله و همه متحدان آن ادامه خواهد داد.

بر این اساس به نظر نمی رسد که فرایند تشکیل دولت در لبنان بتواند به آسانی راستا خود را طی کند و احتمال آن نیز وجود دارد که سناریوهای بن بست سیاسی در این کشور مجددا تکرار گردد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 25 آذر 1399 بروزرسانی: 25 آذر 1399 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 969

به "مانع تراشی های جدید آمریکا در تشکیل دولت لبنان، سرنوشت مبهم کابینه حریری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مانع تراشی های جدید آمریکا در تشکیل دولت لبنان، سرنوشت مبهم کابینه حریری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید