شیوع بیماری جدید در خرس های قطبی

به گزارش مجله سی نوا، به عبارت دیگر، عامل های بیماری زا که در جا های سردتر در شرایط مهارشده قرار دارند با افزایش دما می توانند شیوع یابند و بیماری بیشتری پدید آورند.

شیوع بیماری جدید در خرس های قطبی

بیماری های جدیدی در خرس های قطبی شناسایی شده که احتمالا به دلیل افزایش دما در قطب شمال است

محققان هشدار داده اند که محتمل است تغییرات اقلیمی سبب گردد در بخش هایی از دنیا خطر ابتلا حیوانات و در نتیجه انسان ها به بیماریی هایی افزایش یابد که تا به امروز در این مناطق وجود نداشته است. طبق تحقیقی دانشگاهی، گرمایش زمین با انتقال بیماری های واگیردار از مناطق استوایی به مناطق معتدل کره زمین پیوند دارد. یعنی بیماری های حیوانات استوایی می تواند در بخش های سردتر دنیا مانند اروپا نیز همه گیر گردد.

به عبارت دیگر، عامل های بیماری زا که در جا های سردتر در شرایط مهارشده قرار دارند با افزایش دما می توانند شیوع یابند و بیماری بیشتری پدید آورند.

پژوهشگران سه دانشگاه ایالات متحده، 7 هزار سامانه انگل های جانوری را در هر هفت قاره دنیا آنالیز نموده اند. طبق یافته های این محققان، عوامل بیماری زا در مناطق گرم دنیا هنگامی که هوا سرد می گردد بیشترین خطرزایی را دارند و در مناطق سرد نیز در مواقعی رشد می نمایند که هوا گرم می گردد.

فرضیه ناهمسانی گرمایی هم این یافته ها را تایید می نماید که طبق آن، وقتی دما افزایش می یابد خطر ابتلای جانوران سازگار با اقلیم های سرد افزایش می یابد. همین نکته در خصوص گونه هایی که در بخش های گرم دنیا زندگی می نمایند و با افت ناگهانی دما روبه رو می شوند، نیز صادق است.

تحقیقات قبلی، بیماری های جدیدی را در خرس های قطبی شناسایی نموده اند که گمان می رفت به علت افزایش دما در قطب شمال باشد. همچنین نوعی قارچ کشنده، دوزیستان اقلیم های گرم را به هنگام کاهش دما، شدیدتر از میزبان های نواحی سرد به بیماری مبتلا می نماید.

به گفته محققانی که این تازه ترین پژوهش را انجام داده اند، افزایش احتمال در معرض خطر قرار داشتن حیوانات به معنای آن است خطر ابتلای انسان به بیماری ها نیز افزایش می یابد.

جیسون روهر، یکی از نویسندگان این مقاله پژوهشی می گوید: در نتیجه همه گیری دنیا گستری که سارس-کوو-2 پدید آورده است و با توجه به آن که گمان می رود خاستگاه این عامل بیماری زا، حیوانات وحشی باشند شناخت چگونگی تغییرات آینده شیوع، شدت و گسترش بیماری های واگیری جانوری اهمیت تازه ای پیدا نموده است.

اگر برای تمام گونه های بیماری زا وزن برابری قایل شویم، افزایش بیماری های واگیردار در مناطق سردتر خیلی بیشتر از کاهش آن در مناطق گرمتر خواهد بود و در نتیجه می توان گفت میزان کل بیماری های واگیردار حیوانات در اثر تغییرات اقلیمی افزایش می یابد.

این تحقیق که در مجله ساینس منتشر شده، توسط محققان دانشگاه نوتردام، دانشگاه فلوریدای جنوبی و دانشگاه ویسکانسین-مدیسون صورت گرفته است. این گروه قرار است در خصوص وجود الگو های مشابه در بیماری های انسان و گیاهان نیز تحقیق نمایند.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 11 دی 1399 بروزرسانی: 11 دی 1399 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 1004

به "شیوع بیماری جدید در خرس های قطبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیوع بیماری جدید در خرس های قطبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید