روحانی: اروپا به بی عملی نسبت به برجام خاتمه دهد

به گزارش مجله سی نوا، رئیس جمهور با اشاره به سابقه عضویت ایرلند در شورای امنیت سازمان ملل و مشی بی طرفانه این کشور، تاکید نمود: شورای امنیت می بایست در برابر دولت قبلی آمریکا به دلیل نقض قطعنامه برخورد مناسب انجام می داد.

روحانی: اروپا به بی عملی نسبت به برجام خاتمه دهد

با ما سفر کنید و با قیمت تورهای نوروزی اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش ایسنا، حسن روحانی روز یکشنبه در ملاقات، سایمون کاوونی وزیر امور خارجه ایرلند، ضمن اعلام آمادگی ایران برای همکاری با نهاد های بین المللی برای حل و فصل بحران های منطقه، تاکید نمود: بهترین راه برای حل مسائل با همکاران اروپایی در سطوح مختلف دوجانبه، منطقه ای و بین المللی، مذاکرات مبتنی بر احترام متقابل و پرهیز از هرگونه تهدید و فشار است.

روحانی با اشاره به شکست تحریم های غیرقانونی و فشار حداکثری آمریکا علیه ملت ایران و اعتراف دولتمردان جدید این کشور به این موضوع، گفت: فعال شدن برجام به عنوان یک توافق چندجانبه بین المللی منوط به لغو تحریم ها از سوی آمریکا و ایفای تعهدات کامل همه اعضا است.

رئیس جمهور با انتقاد از بی عملی و بی تحرکی اروپا نسبت به تعهدات برجامی، اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران متعهد به برجام و حفظ آن بوده و تنها طرفی است که برای آن هزینه پرداخته است، اما این وضع نمی تواند به همین شکل تداوم یابد و برای حفظ و احیاء برجام اجرای کامل قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل از سوی همه اعضای برجام لازم است.

روحانی در ادامه با اشاره به اقدام ایران در توقف اجرای پروتکل الحاقی براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی، تاکید نمود: برغم توقف اجرای پروتکل الحاقی، ایران همچنان مصمم به همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایفای وظایف این سازمان براساس توافق اجرا شده است.

رئیس جمهور اظهار داشت: ایران آمادگی دارد پس از برطرف تحریم های غیرقانونی آمریکا و دست کشیدن این کشور از سیاست تهدید و فشار، بلافاصله اقدامات جبرانی خود را منطبق با مفاد برجام انجام داده و به تعهدات خود عمل کند.

روحانی همچنین در این ملاقات توسعه و تعمیق روابط تهران - دوبلین در همه زمینه ها بویژه روابط مالی و تجاری را خواهان شد و با تاکید بر استفاده از همه ظرفیت های موجود در این زمینه، اظهارداشت: دو کشور ظرفیت های استفاده نشده زیادی در همه ابعاد دارند که باید برای استفاده از آن کوشش کرد.

خروج ترامپ از توافق برجام یک اشتباه تاریخی بود

وزیر امور خارجه ایرلند نیز در این ملاقات با اشاره به نقش این کشور به عنوان عضو غیردائم شورای امنیت سازمان ملل برای 2 سال آینده و صندلی تسهیل گری در اجرای برجام و قطعنامه 2231 سازمان ملل متحد، گفت: خروج ترامپ از توافق برجام یک اشتباه تاریخی بود و دولت جدید آمریکا مصمم به بازگشت به برجام است.

سایمون کاوونی با بیان اینکه برجام را به عنوان یک توافق بین المللی برای صلح بسیار ارزشمند می دانیم، اضافه کرد: ما تمام کوشش خود را برای حفظ برجام انجام خواهیم داد و حاضریم هر نقش ممکن که می تواند به بهتر شدن شرایط و شروع دوباره تبادل نظر های همه اعضای برجام یاری کند، ایفا کنیم.

وزیر امور خارجه ایرلند با اشاره به تغییرات ایجاد شده در دولت آمریکا و تمایل دولتمردان این کشور برای بازگشت به برجام، گفت: با شرایط جدید فرصت مناسبی برای مذاکره و تبادل نظر ایجاد شده که باید از آن به عنوان ملزم شدن همه اعضا به اجرای برجام استفاده کنیم.

منبع: فرارو
انتشار: 27 فروردین 1400 بروزرسانی: 27 فروردین 1400 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 1214

به "روحانی: اروپا به بی عملی نسبت به برجام خاتمه دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روحانی: اروپا به بی عملی نسبت به برجام خاتمه دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید