خواص زیره و هل سبز با نانویی شدن ارتقا می یابد

به گزارش مجله سی نوا، مدیرعامل شرکت جستجوگران نانو صنعت می گوید که خواص گیاهان دارویی با نانویی شدن ابعاد عصاره ها، افزایش قابل توجهی پیدا می کند.

خواص زیره و هل سبز با نانویی شدن ارتقا می یابد

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، مهدی احمدی مدیرعامل شرکت جستجوگران نانو صنعت می گوید که خواص گیاهان دارویی با نانویی شدن ابعاد عصاره ها، افزایش قابل توجهی پیدا می کند به طوری که در برخی خواص ما شاهد بهبود 10 برابری عملکرد نسبت به عصاره های معمولی هستیم.

جستجوگران نانو صنعت یکی از شرکت هایی است که در پی استفاده از فناوری نانو در حوزه گیاهان دارویی و طعم دهنده های طبیعی است. این شرکت فناوری طعم دهنده های طبیعی نانویی را توسعه داده و در پی عرضه این محصولات در بازار است.

مهدی احمدی مدیرعامل جستجوگران نانو صنعت درباره مزیت فناوری نانو در این حوزه می گوید: با نانویی شدن ابعاد ذرات عصاره گیاهان برخی از خواص بالقوه آن ها به صورت بالفعل در آمده و برخی ویژگی های مفید این عصاره افزایش قابل توجهی پیدا می کند. برای مثال ما شاهد افزایش ده برابری خواص آنتی باکتریال در یکی از این عصاره های نانویی بودیم. کاهش ابعاد ذرات به مقیاس نانو موجب افزایش عمق نفوذ این ذرات می شود از این رو ما اقدام به فرمولاسیون 30 نوع عصاره گیاه کردیم و در این جهت چند پروژه دانشجویی نیز تعریف شد.

احمدی می افزاید: ما در پی کاربرد صنعتی این نانوساختار ها هستیم، چندی پیش یکی از فرمولاسیون های خود را به سازمان دامپزشکی معرفی کردیم که می توانست ماندگاری محصولات پروتئینی را افزایش دهد. سازمان دامپزشکی نیز یکی از شرکت های بسته بندی فرآورده های پروتئینی را به ما معرفی کرد و به صورت پایلوت این فرمولاسیون برای افزایش ماندگاری گوشت گاو، گوسفند و مرغ در بسته بندی ها مورد آزمایش قرار گرفت. پس از اسپری شدن این فرمولاسیون نانویی حاوی عصاره گیاه، ماندگاری این محصولات از 4 روز به 6 روز افزایش یافت. پس از کسب این نتایج در پی پیاده سازی این فناوری در صنعت هستیم.

مدیرعامل جستجوگران نانو صنعت می گوید: به سراغ صنایع دیگر نیز رفته ایم. با یکی از شرکت ها برای تولید نبات طعم دار وارد مذاکره شده ایم تا از این اسانس های نانویی به عنوان روکش روی نبات استفاده شود. با یکی از تولیدکنندگان خمیردندان وارد همکاری شده ایم تا از این طعم دهنده ها در تولید خمیردندان استفاده شود. در پی افزایش ماندگاری و بهبود کیفیت سس های کچاپ در صنعت هستیم.

به اعتقاد این دانش آموخته رشته صنایع غذایی دانشـگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان، این فناوری طعم دهنده های نانویی بر پایه گیاهان دارویی پتانسیل وسیعی برای استفاده در صنایع مختلف دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 26 تیر 1401 بروزرسانی: 26 تیر 1401 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 1749

به "خواص زیره و هل سبز با نانویی شدن ارتقا می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص زیره و هل سبز با نانویی شدن ارتقا می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید