تروئیکای اروپایی: کوشش آمریکا برای بازگرداندن تحریم ها علیه ایران را رد می کنیم

به گزارش مجله سی نوا، وزرای امور خارجه انگلیس، آلمان و فرانسه (کشورهای موسوم به تروئیکای اروپایی) بار دیگر با اعلام اینکه کوشش آمریکا برای فعال سازی مکانیسم بازگشت اتوماتیک تحریم های شورای امنیت علیه ایران را رد می نمایند، مدعی شدند که به حفظ برجام متعهد هستند.

تروئیکای اروپایی: کوشش آمریکا برای بازگرداندن تحریم ها علیه ایران را رد می کنیم

با ما سفر کنید و با تور اروپا ارزان از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، وزرای امور خارجه سه کشور انگلیس، آلمان و فرانسه روز پنج شنبه طی نشستی در عمارت تاریخی چِونینگ واقع در جنوب شرقی انگلیس بار دیگر مخالفت خود را با کوشش اخیر آمریکا برای فعال سازی مکانسیم بازگشت اتوماتیک تحریم های شورای امنیت علیه ایران ابراز داشتند.

وزارت امور خارجه آلمان طی پیامی در حساب کاربری رسمی خود در توئیتر با اشاره به اینکه وزرای امور خارجه سه کشور اروپایی عضو برجام به منظور آنالیز و هماهنگ سازی گام های مشترک آینده درباره برجام در عمارت چِونینگ تشکیل جلسه داده اند و جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز به وسیله ارتباط ویدئویی به آنها ملحق شده است، بیان کرد: سه کشور اروپایی به اتفاق یکدیگر کوشش آمریکا برای بازگرداندن تحریم ها علیه ایران را رد می نمایند و به حفظ توافق هسته ای متعهد می مانند. اما از ایران نیز می خواهند که فوراً به اجرای کامل برجام بازگردد.

توافق هسته ای موسوم به برجام که در سال 2015 بین ایران و کشورهای موسوم به 1+5 (شامل 5 عضو دائم شورای امنیت + آلمان) منعقد شد، از اواسط سال 2018 به دلیل اقدامات یکجانبه آمریکا و بدعهدی طرف های اروپایی در شرایط بدی قرار گرفته است.

پس از آن که دولت آمریکا با اعلام خروج از برجام در اردیبهشت ماه 97 تحریم های یکجانبه خود علیه ایران را بازگرداند و حتی اقدام به وضع تحریم های سنگین تر از گذشته کرد، طرف های اروپایی برجام وعده دادند که با اتخاذ اقداماتی، پیامدهای منفی خروج آمریکا از برجام را جبران خواهند کرد.

اما با گذشت یک سال از خروج آمریکا از برجام، طرف های اروپایی برجام به هیچ یک از وعده ها و حتی تعهدات تصریح شده خود در برجام عمل نکردند و در نهایت شورای عالی امنیت ملی ایران روز چهارشنبه 18 اردیبهشت 1398 در واکنش به کوتاهی کشورهای اروپایی در اجرای این وعده ها و تعهدات، در بیانیه ای بیان کرد جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی و حقوق تصریح شده خود مندرج در بندهای 26 و 36 برجام، بعضی اقدامات خود ذیل برجام را متوقف خواهد نمود.

در ادامه ایران طی پنج مرحله با فواصل 60روزه اقدام به کاهش تعهدات هسته ای خود ذیل برجام کرد و بین این مراحل به طرف های اروپایی بیان کرد که اگر آنها به تعهدات خود ذیل برجام عمل نمایند، ایران آمادگی دارد که برای بازگشت به تعهدات هسته ای خود ذیل برجام با آنها مذاکره کند.

در پی تداوم بی اعتنایی طرف های اروپایی برجام به تعهدات خود ذیل این توافق چندجانبه، جمهوری اسلامی ایران شامگاه یکشنبه 15 دی ماه 1398 در بیانیه ای بیان کرد که در گام پنجم کاهش تعهدات خود، آخرین مورد کلیدی از محدودیت های عملیاتی خود در برجام، یعنی محدودیت در تعداد سانتریفیوژها را کنار می گذارد، بدین ترتیب برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) روبرو نیست و من بعد برنامه هسته ای ایران صرفاً بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت.

در این بیانیه نیز تأکید شد که که همکاری جمهوری اسلامی ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی همچون گذشته ادامه خواهد یافت و در صورت برطرف تحریم ها و منتفع شدن ایران از منافع برجام، جمهوری اسلامی ایران آماده بازگشت به تعهدات برجامی خود است.

دولت آمریکا در ادامه کوشش های خود برای به بن بست کشاندن برجام، در آخرین دقایق شامگاه پنج شنبه 30 مرداد به وقت تهران رسماً درخواست بازگشت تحریم های بین المللی علیه ایران که برداشته شدن آنها بخشی از توافق هسته ای سال 2015 بود را به شورای امنیت ارائه کرد.

مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا با حضور در نیویورک شخصاً نامه ای را نماینده اندونزی در سازمان ملل متحد -که کشورش رئیس دوره ای شورای امنیت است- تحویل داد و طی این نامه ضمن متهم کردن ایران به نقض برجام، از طرف دولت آمریکا رسماً خواهان بازگشت تحریم های بین المللی علیه ایران شد.

دولت آمریکا در حالی این درخواست غیرقانونی را مطرح نموده است که خود در اردیبهشت ماه 1397 یعنی بیش از دو سال قبل رسماً از برجام خارج شده و حتی متحدان اروپایی این کشور نیز تأکید می نمایند که آمریکا به دلیل خروج از برجام اجازه ندارد از ساز وکار بازگشت اتوماتیک تحریم ها علیه ایران استفاده کند.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 30 مهر 1399 بروزرسانی: 30 مهر 1399 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 855

به "تروئیکای اروپایی: کوشش آمریکا برای بازگرداندن تحریم ها علیه ایران را رد می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تروئیکای اروپایی: کوشش آمریکا برای بازگرداندن تحریم ها علیه ایران را رد می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید