تاثیر بیماری های کبدی روی پوست و مو

به گزارش مجله سی نوا، شما پوستت چه قدر زرد شده! یرقان گرفته ای؟ باید یک آزمایش کبد بدهی! اگر این جملات را از متخصص پوست تان شنیدید ، تعجب نکنید چون گاهی بیماری های کبدی اثراتی روی پوست شما می گذارند که از طریق این علایم و نشانه ها حتی می توان بیماری کبد شما را شناسایی کرد و تشخیص داد. بسیاری از متخصصان داخلی به محض نگاه کردن به

تاثیر بیماری های کبدی روی پوست و مو

تاثیر بیماری های کبدی روی پوست و مو

نویسنده:دکتر گلرخ ثریا*

شما پوستت چه قدر زرد شده! یرقان گرفته ای؟ باید یک آزمایش کبد بدهی! اگر این جملات را از متخصص پوست تان شنیدید ، تعجب نکنید چون گاهی بیماری های کبدی اثراتی روی پوست شما می گذارند که از طریق این علایم و نشانه ها حتی می توان بیماری کبد شما را شناسایی کرد و تشخیص داد. بسیاری از متخصصان داخلی به محض نگاه کردن به پوست صورت و بدن شما، بیماری کبدی تان را تشخیص می دهند و آزمایش های تکمیلی را برایتان تجویز می نمایند.

برخی ها اعتقاد دارند که پوست آینه تمام نمای بیماری های داخلی است و این بیماری ها بیش از هر بیماری دیگر اندام های داخلی خودشان را روی پوست نمایان می نمایند. یرقان یا همان زردی پوست مشهورترین علامت بیماری های کبدی در روی پوست است که باعث زردی پوست و حتی سفیدی چشم می گردد. رنگ پریدگی هم می تواند نشانه کم خونی باشد. گاهی این کم خونی ناشی از تجزیه بیمارگونه خون در کبد است و این اتفاقی است که در سیروز کبدی رخ می دهد. قرمزی کف دست ممکن است ناشی از بیماری حاد و یا مزمن کبد باشد. رنگ خاکستری متمایل به ارغوانی تیره در پوست هم می تواند به دلیل افزایش آهن و یا برنزه شدن آن باشد که شما باید به هموکروماتوز شک کنید البته این نشانه هایی است که پزشکان بیشتر با آن آشنایی دارند و با تماشا این علایم برای شما یک تست ارزیابی سلامت کبد را تجویز خواهند کرد. دانستن این نشانه ها هم به شما یاری می نماید که خیلی زود بتوانید خودتان را برای چکاپ و آنالیز سلامت تان به پزشک برسانید.

از پوست تا برگه آزمایش شما

بد نیست بدانید کبد عظیم ترین عضو بدن انسان است و برای خارج کردن سموم از بدن بسیار اهمیت دارد. بیماری های کبدی بسیار متفاوت اند ولی هپاتیت، سیروز کبدی و کبد چرب و انسداد مجاری صفراوی از مشهورترین بیماری های کبدی به تعداد می فرایند. اگر محصولات فعالیت کبدی نتوانند از بدن دفع شوند در پوست بدن جمع شده و ایجاد علایمی می نمایند که زردی پوست و خارش پوستی دو تا از علایم اصلی این بیماری ها است. یرقان وقتی رخ می دهد که کبد بیمار، بیلی روبین کافی جذب نمی نماید. خارش که از اصلی ترین نشانه های بیماری های کبدی روی پوست است خودش را به خاطر رسوب محصولات صفراوی در پوست نشان می دهد. در صورتی که پزشک شما از روی این علایم پوستی به بیماری کبد شما شک کند برایتان یک سونوگرافی، سی تی اسکن، ام.آر.آی و یا اسکن کبد تجویز می نماید و یا با استفاده از لاپاروسکوپی درون کبد شما را مشاهده خواهد نمود.

نظر کارشناس - دکتر پرویز طوسی *

بیماری های کبدی گاهی دارای علایمی خاص روی پوست بدن افراد هستند که به یاری این نشانه ها حتی می توان بیماری فرد را هم تشخیص داد. شایع ترین نشانه بیماری های کبدی که خودش را روی پوست نشان می دهد، خارش پوستی است. شاید دوست داشته باشید بدانید چگونه یک بیماری کبدی ممکن است باعث خارش پوست گردد! در این شرایط معمولا انسدادی در مجاری صفراوی وجود دارد و به خاطر این انسداد، مواد و ترشحات صفراوی نمی تواند دفع گردد. این مواد درون کیسه صفرا و مجاری صفراوی تجمع پیدا نموده و باعث ترشح آنها به داخل خون می شوند و علایم خودشان را به صورت زردی و یرقان روی پوست نشان می دهند. خارش در بیماری های مزمن کبدی یک علامت اصلی است که خودش را روی پوست فرد نشان می دهد. از طرف دیگر، بیماری مزمن کبدی که سیروز کبدی نامیده می گردد علامتش را روی پوست به صورت زردی و یرقان نشان می دهد. بیماری های کبدی معمولا در سیروز کبدی گاهی خود را به صورت لکه های قهوه ای رنگی نشان می دهند ولی در این میان در باور عامه مردم، باورهای غلطی وجود دارد که باید اصلاح گردد. گاهی برخی افراد لکه های بارداری را که قهوه ای رنگ هستند و در دوران بارداری روی پوست پدید می آیند، به بیماری کبدی نسبت می دهند که اصلا ربطی به بیماری کبدی ندارد. همین طور، لک های قهوه ای رنگ کک و مک هم ارتباطی با بیماری های کبدی ندارد و نشانه بیماری کبدی به حساب نمی آید. نکته اصلی دیگر این است که بیماری های کبدی باعث تغییرات چندانی در موهای افراد بیمار نمی شوند.

پی نوشت ها :

*متخصص پوست و مو

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 2 مهر 1400 بروزرسانی: 2 مهر 1400 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 1455

به "تاثیر بیماری های کبدی روی پوست و مو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر بیماری های کبدی روی پوست و مو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید