بهشتی پور: آژانس اتمی مثل یک داور فوتبال است

به گزارش مجله سی نوا، یک کارشناس مسائل هسته ای به خبرنگاران گفت: ژانس مثل یک داور فوتبال است. اگر رافائل گروسی بیاید و بگوید که فعالیت های ایران صلح آمیز است، دست ما در گفتگوهای وین بازتر است و خیلی راحت تر می توانیم از مواضع خود دفاع کنیم و رو به روی ایران هراسی و پرونده سازی بایستیم.

بهشتی پور: آژانس اتمی مثل یک داور فوتبال است

حسن بهشتی پور کارشناس مسائل هسته ای درباره تمدید توافق ایران و آژانس برای یک ماه دیگر با توجه به غنی سازی 60 درصد، به خبرنگاران گفت: کار آژانس عدم اشاعه سلاح هسته ای است. یعنی کلیه اقداماتی را انجام می دهد که سلاح هسته ای رشد نکند و کار دومش گسترش فناوری صلح آمیز انرژی هسته ای است یعنی آنجایی که از انٰرژی صلح آمیز استفاده گردد، آژانس وظیفه دارد که به گسترش و اشاعه آن کمک کند. مثلا در زمینه ایزوتوپ های دارویی، موضوع کشاورزی، موضوع لیزر و تولید انرژی برق و.. وظیفه اخرش هم این است که بر فعالیت های هسته ای کشورهای عضو آژانس نظارت و کنترل می کند. این نظارت البته یکسان نیست. بر اساس توافقاتی است که اژانس با کشورها دارد. مثلا اگر ان پی تی را پذیرفته شده باشد، طبق آن با این کشور ها برخورد می گردد. اگر مثل ما برجام را پذیرفته طبق آن نظارت و کنترل می کند. یعنی آژانس می خواهد مطمئن گردد که فعالیت های کشورها فقط در چارچوب صلح آمیز است. آنها معتقدند وقتی ایران غنی سازی شصت درصد را انجام می دهد، قدمی به سمت ساخت بمب برداشته اند که نیازمند غنی سازی نود درصدی است. این ادعایی است که مطرح می گردد و می گویند که نگرانی غرب و آژانس بابت چنین مساله ای است. البته ایران از همان ابتدای مطرح شدن چنین مواردی بارها ذکر کرده که هیچ قصدی به غیر از استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای را ندارد. اما نگرانی های آژانس از بابت غنی سازی نیست. از بابت این است که تهران به سمت غنی سازی 90 درصد برود. البته آژانس حق ندارد به ایران بگوید که ایران تا چه میزان می تواند غنی سازی کند. این در حوزه کاری آژانس نیست. این نهاد تنها بر کار ایران و میزان غنی سازی نظارت می کند.

ما وقتی غنی سازی 60 درصد انجام می دهیم زیر نظر آژانس است و هیچگاه به سمت نظامی شدن نمی رود. ایران خیلی شفاف و علنی برای مقاصدی که تعریف کرده غنی سازی می کند. اگر کار مخفی یا پنهانی بود می شد این ادعا را باور کرد. اما ایران زیر نظر آژانس و با اعلام رسمی غنی سازی خود را بالا برده است.

خیلی مهم است که ما این را بدانیم که آژانس نمی آید به کشور ما بگوید که ایران حق ندارد این کار را بکند. این نهاد فقط به جهان اطلاع می دهد که کاری که ایران می کند و میزان غنی سازی که دارد در جهت فعالیت های صلح آمیز هسته ای است. تا حالا در مورد ما گفته است آنهایی که ایران اعلام کرده در جهت استفاده صلح آمیز بوده است.

این کارشناس هسته ای در پاسخ به اینکه اتفاقات بین تهران و آژانس چه تاثیری بر مصاحبههای وین خواهد داشت؟ در ادامه بیان نمود: آژانس مثل یک داور فوتبال است. اگر رافائل گروسی بیاید و بگوید که فعالیت های ایران صلح آمیز است، دست ما در مصاحبههای وین بازتر است و خیلی راحت تر می توانیم از مواضع خود دفاع کنیم و رو به روی ایران هراسی و پرونده سازی بایستیم. اما اگر او بیاید و بگوید که نمی تواند فعالیت های ایران را تایید کند، فعالیت های ایران مشکوک است یا چنین موارد مشابهی را به کار ببرد به زیان ایران است. چرا که به طرف مقابل بهانه ای می دهد تا به ایران فشار وارد کنند و زور بگویند و فضاسازی کنند.

ایران اعلام کرده اگر تعهدات از سوی سمت مقابل انجام بگیرد، ایران هم به تعهداتش بر می گردد. اما اگر آنها تن به بازگشت ندهند، تهران هم خود را موظف به بازگشت به تعهداتش، از جمله در مورد میزان غنی سازی هسته ای خود را نمی دهد.

>>> مشروح مصاحبه را بخوانید:

سرنوشت مصاحبههای آژانس و ایران چه خواهد شد؟

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 24 خرداد 1400 بروزرسانی: 24 خرداد 1400 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 1305

به "بهشتی پور: آژانس اتمی مثل یک داور فوتبال است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهشتی پور: آژانس اتمی مثل یک داور فوتبال است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید