برنامه ریزی برای تغذیه دانش آموزان در مدرسه

به گزارش مجله سی نوا، روزنامه خراسان - مهین رمضانی: به روز های پایانی شهریور نزدیک می شویم و باز جنب و جوش خانواده ها برای آماده کردن و خرید لباس و نوشت افزار از سر گرفته می گردد.

برنامه ریزی برای تغذیه دانش آموزان در مدرسه

شاید شما هم بار ها با آغاز مهر بچه ها خواب آلودی را دیده باشید که کیک و آب میوه به دست وارد محیط آموزشی می شوند و آن طرف پدر و مادری شادمان تر؛ آن هم به خیال این که آب میوه را با شیر بسته بندی شده جایگزین نموده اند و چه لطف بزرگی به سلامت کودک خود.

اما در این مطلب می خواهیم به شما راه چاره هایی را ارائه کنیم که یک رژیم غذایی سالم و ساعت خواب مناسب برای خود و خانواده تان برنامه ریزی کنید تا اگر هر دوی والدین شاغل هم هستید مسئله ای نداشته باشید.

اما در ابتدای مطلب به مادران عزیز پیشنهاد می کنم اگر زمان کافی برای تربیت و گذراندن زمان با کودک تان دارید او را به مهد کودک نسپارید و اگر مجبورید حتما در تمام طول سال نه تنها چند ماه اول در تعامل با مدیران و مربیان مهد باشید.

بهترین گزینه ها

از مواد غذایی موجود در منزل برای تهیه ساندویچ وچاشت بچه ها بهره ببرید. سیب زمینی و تخم مرغ آب پز به همراه کمی سبزی خشک معطر و خیار شور، ساندویچ دلچسبی برای بچه شماست. در روز های بعدی می توانید نوع سبزیجات ساندویچ را تغییر دهید. هویج پخته به همراه کمی مرغ ریش شده و سس دلخواه هم مناسب است.

ازبچه ها سوال کنید

برای تهیه چاشت از فرزند خود سوال کنید. او به شما یاری خواهد نمود تا بهترین چاشت را برایش تهیه کنید. برای بسته بندی ساندویچ هم با کیسه های فریزر خداحافطی کنید و از کیسه های پارچه ای زیبایی که خودتان آماده نموده اید، بهره ببرید.

میوه و سبزیجات فراموش نگردد

از آن جا که دانش آموزان ساعات زیادی از روز را در بیرون از منزل سپری می نمایند، باید از همه گروه های غذایی استفاده نمایند.

بهتر است میوه را به عنوان میان وعده در ظرف چاشت او قرار دهید و از سبزیجات در ساندویچ بهره ببرید. البته به این نکته توجه داشته باشید که برخی از بچه ها میوه های قاچ و مخلوط شده باهم را دوست ندارند و دلیل شان هم این است که میوه ها له می گردد وطعم شان را به هم پس می دهد. در این مواقع از ظرف های چند قسمتی بهره ببرید و هر میوه را در یک محفظه قرار دهید. همراه کردن یک چنگال و دستمال پارچه ای برای زیر انداز و یادآوری شستن دست ها به فرزندتان از روز های اول او را به رعایت بهداشت فردی ملزم می نماید.

مغز های خوراکی

یک مشت مغز خوراکی از هر نوع که باشد به خصوص اگر خودتان در منزل تهیه و طعم دار نموده باشید، گزینه مناسبی برای میان وعده بچه هاست. می توانید از مغز میوه هایی مانند زردآلو یا آلبالو خشک شده و برگه هایی که خودتان در تابستان خشک نموده اید هم بهره ببرید.

مدیریت پول تو جیبی

قبل از دادن پول توجیبی به فرزندتان ابتدا باید شیوه مدیریت و هزینه کردن آن را آموزش دهید واو را برای خرید تنقلات سالم یاری کنید. پدر و مادر هایی که بخشی از تهیه مایحتاج تابستان را بر عهده نوجوان یا جوان خود گذاشته اند در این زمینه پیروز ترند.

شیر و لبنیات حرف اول را می زند

بچه ها باید روزانه دست کم دو لیوان شیر بخورند. اگر فرزند شما از خوردن شیر امتناع می نماید، می توانید از جایگزین هایی مانند فرنی و شیربرنج بهره ببرید.

دانش آموزان حتما صبحانه بخورند

صبحانه درحدود 25 درصد از انرژی روزانه بدن را تامین می نماید بنابراین بچه ها را بدون صبحانه به مدرسه نفرستید.

این کار کمی سخت است، اما با برنامه ریزی می توان سختی آن را کمتر کرد. به عنوان مثال از شب قبل صبحانه های متنوع و خوشمزه تهیه کنید. عدسی گرم خوراک لوبیا، املت، کره و عسل، پنیر و مغز گردو، سرشیرو مربا و... صبحانه های دوست داشتنی است که در کنار یک استکان چای خاطره های بچه هاه ای برای فرزندتان به وجود می آورد که تا اخر عمر برای او باقی می ماند.

پس کمی دقت کنید و کمی سلیقه به خرج دهید. اگر صبح دیر از خواب بیدار می شوید و فرصت آماده کردن صبحانه را ندارید از شب قبل بخشی از کارتان را انجام دهید. همه این موارد بستگی به مدیریت و زمان بندی خانواده و به ویژه پدر و مادر ها دارد. باید به یاد داشته باشیم که کودک مان از ابتدا برنامه ریزی را از خانواده یاد می گیرد.

سخنی با والدین

روی سخنم با والدینی است که تا به امروز برنامه ریزی نداشته اند و فرزندی دارند که قرار است از اول مهر به محیط آموزشی پا بگذارد. به این نکته توجه داشته باشید که نگاه نکردن همه برنامه های تلویزیون آن هم با صدای بلند هیچ مسئله ای برای شما ایجاد نمی نماید، اما این که شما ساعت ها پای تلویزیون بنشینید و فرزندتان را از این کار منع کنید، نتیجه مطلوبی به همراه ندارد.

سعی کنید تلویزیون را درمحلی دور از اتاق مطالعه دانش آموزدر منزل قرار دهید و هنگام مشاهده، صدایش را کم کنید تا مزاحم مطالعه او نگردد.

اگر چه دورهم نشستن و صله رحم برای رشد اجتماعی نوجوانان و جوانان خانواده ضروری است، اما در زمان درس ومدرسه، از قبل مهمانی ها را با دانش آموزان هماهنگ کنید و با گذشت ماه های اول و نزدیک شدن به زمان امتحانات از تعداد مهمانی رفتن و مهمانی دادن بکاهید.

دانش آموزان فامیل را با هم آشنا کنید تا در یادگیری به هم یاری نمایند. چگونه شما پدر ومادر عزیز! انتظار دارید برای ساعت ها در شبکه های اجتماعی بگردید و وقت صرف کنید، اما دختر و پسر تان سر در کتاب داشته باشد؟ زمان خود را مدیریت کنید تا ساعاتی که آن ها درس می خوانند شما نیز مطالعه کنید.

حتما شما هم این را تجربه نموده اید در خانواده ای که همه اعضای آن صبح زود از خواب بیدار می شوند، برخاستن از رختخواب برای همه آسان تر می گردد. اگر قرار است یک وعده غذایی را کنار هم میل کنید و نمی توانید ناهارو شام را دور هم باشید، پیشنهاد می کنم روی وعده صبحانه برنامه ریزی کنید.

منبع: برترین ها
انتشار: 2 آبان 1398 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 13

به "برنامه ریزی برای تغذیه دانش آموزان در مدرسه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه ریزی برای تغذیه دانش آموزان در مدرسه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید