اومیکرون رکورد دلتا را می شکند؟

به گزارش مجله سی نوا، اومیکرون شاید خطرناک ترین جهش کرونا! همان روز های اول شناسایی این سویه نو در آفریقای جنوبی، دانشمندان و متخصصان اذعان می کردند که شناخت کافی نسبت به آن ندارند و نیست، منتها هرچه جلوتر آمدیم، زوایای نوتری از این گونه به شدت مهاجم نمایان شد که تمام معادلات را به هم ریخت.

اومیکرون رکورد دلتا را می شکند؟

به گزارش فرهیختگان، یکی از اصلی ترین و مهم ترین خصوصیات این سویه، انتشار و سرایت پذیری بی نهایت بیشتر آن نسبت به سایر سویه های قبلی است که متاسفانه کمتر از آن یکی ویژگی اش، یعنی شدت و حدت کمتر، شنیده شد و توجهات را به خودش جلب و جذب کرد. با همه این اوصاف حالا اُمیکرون تمام جهان را درنوردیده و در هر جمع و گروهی هم که وارد می شویم، حداقل یکی یا چند نفر به این سویه تازه مبتلا شده اند. همین دو روز پیش، یکی از دوستانم در تشریح سرایت پذیری امیکرون نوشته بود که در یک جمع 6 نفره، فقط یک نفر ماسک نداشت و همان یک نفر هم گویا به این سویه مبتلا بود. او آن شب اول نیز علائمش ظاهر شد و فردای آن روز تمام آن پنج نفر دیگر هم مبتلا شده بودند. البته اطلاعات دیگری هم درباره این سویه نوشته و منتشر شده است، مثلا اینکه تا حدود 200 ساعت روی پوست دست و سطوح زنده می ماند و کلی چیز های دیگر، اما به هرشکل، همچنان نه چشم اندازی از آینده داریم و نه سلاحی برای جنگیدن، جز واکسن و رعایت پروتکل های بهداشتی. اگر این دو را انجام دادیم و رعایت کردیم، حتما تلفات کمتری خواهیم داشت و اگر نه، اُمیکرون به مراتب بیشتر از سویه های قبلی کشته روی دست ما خواهد گذاشت و خانواده های زیادتری را داغدار خواهد نمود.

رشد تصاعدی آمار ابتلا؛ 6 میلیون نفر هنوز واکسن نزده اند!

به رسم گزارش های کرونایی این دو سال اخیر، ابتدا آخرین آمار اعلامی از سوی وزارت بهداشت در ارتباط با موارد ابتلا و مرگ ومیر کرونایی ها را با هم مرور می کنیم. از 8 تا 9 بهمن 1400 و براساس معیار های قطعی - تشخیصی، 11 هزار و 731 بیمار تازه مبتلا به کووید-19 در کشور شناسایی شدند که 754 نفر از آن ها بستری شدند. مجموع بیماران کووید-19 در کشور به 6 میلیون و 322 هزار و 183 نفر رسید. متاسفانه در طول این 24 ساعت، 24 بیمار کووید-19 جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری در کشور به 132هزار و 380 نفر رسید. خوشبختانه تا به امروز 6میلیون و 98 هزار و 675 نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان ها ترخیص شده اند. هزار و 362 نفر از بیماران مبتلا به کووید-19 در بخش های مراقبت ویژه بیمارستان ها هستند. تا به امروز 44 میلیون و 607 هزار و 91 آزمایش تشخیص کووید-19 در کشور صورت گرفته است. درحال حاضر هفت شهرستان در شرایط قرمز، 43 شهرستان در شرایط نارنجی، 217 شهرستان در شرایط زرد و 181 شهرستان در شرایط آبی قرار دارند. علی رغم وخامت اوضاع کرونایی در کشور و رشد تصاعدی ابتلا و مرگ ومیر ناشی از سویه تازه، طبق اعلام وزارت بهداشت، همچنان 6 میلیون نفر از واجدان شرایط دریافت واکسن، هنوز برای تزریق واکسن کرونای خود مراجعه ننموده اند! بعلاوه نزدیک به 6.5 تا 7 میلیون نفر هم نوبت اول را تزریق نموده، اما برای تزریق نوبت دوم تاخیر دارند. تعداد موارد سرپایی مثبت شناسایی شده کرونا در صدویکمین هفته کرونایی در کشور 31292 نفر بوده است. بعلاوه تعداد موارد بستری تازه در کشور 2709 نفر و تعداد موارد فوتی تازه طی این هفته در کشور 156 نفر بوده است.

بدون نگاه به آمار های جهانی، همین فرایند تصاعدی ابتلا و مرگ ومیر ناشی از کرونا در کشور، به خوبی نشان می دهد امیکرون، تفاوت های چشمگیری با سویه های قبلی دارد و از آن مهم تر اینکه واکسن هم نتوانست آن طور که باید جلوی ابتلا را بگیرد، فقط واکسن زده ها، خصوصا آن هایی که دز سوم را زدند، سبک تر از باقی مبتلایان، مبتلا شدند. القصه اینکه، امیکرون با این وضع و این سرکشی که می نماید، احتمالا به زودی رکورد دلتا را همان طور که در ابتلا شکست، در مرگ ومیر هم خواهد شکست. نگاهی به نمودار ابتلا و مرگ ومیر ناشی از کرونا در کشور های مختلف جهان در جریان شیوع دوسویه دلتا و امیکرون می اندازیم تا درک بهتری نسبت به شرایط خودمان، طی روز های آینده داشته باشیم.

هنوز با نقطه اوج اُمیکرون فاصله داریم؛ مرگ ومیر اُمیکرون بیشتر از دلتا خواهد بود

ناظر به نمودار ابتلا و مرگ ومیر کرونایی ها در سایر کشورها، می توان فهمید اُمیکرون چندین برابر بیشتر از سایر سویه های کرونا، قدرت سرایت دارد و همین مساله باعث افزایش موارد ابتلا و به تبع آن افزایش موارد مرگ ومیر می گردد.

با توجه به فرایند تصاعدی ابتلا به اُمیکرون در کشور باید منتظر ماند و دید اعداد و ارقام تا کجا بالا می فرایند. پیرو همین موضوع و ارائه تحلیل نسبت به روز های آینده، گفت وگویی با بابک عشرتی، متخصص اپیدمیولوژی انجام داده ایم. او در ارتباط با شرایط شیوع اُمیکرون در ایران گفت: من فکر می کنم الان تازه در آغاز افزایش موارد ابتلا هستیم و این ادامه پیدا خواهد نمود. در کشور های مختلف اتفاقات متفاوتی افتاده، مثلا در آفریقای جنوبی بیماری خیلی سریع بالا رفت و خیلی سریع هم پایین آمد، اما در ترکیه اصلا این اتفاق نیفتاد و هنوز بالاست. سه، چهارهفته است که موارد ابتلایش کاهشی نشده است. من فکر می کنم کشور ما هم به فرض آنکه خیلی سریع بالا برود و خیلی سریع پایین بیاید حداقل دو، سه هفته درگیر آن هستیم و علت تفاوت سرعت بیماری در نقاط مختلف جهان فقط محدودیت ها نبوده است. ما به خیلی از رفتار های ویروس آشنا نیستیم یا اینکه به نژاد های مختلف چگونه پاسخ می دهند یا ایمنی جمعی آنجا چگونه است. این ها همه مطرح است و ما همچنان باید به دستورالعمل ها پایبند باشیم و این درست است که فکر کنیم اُمیکرون سبک تر است، اما چون تعداد بیشتری از افراد را درگیر می نماید قدر مطلق مرگ ومیر ممکن است بالا برود، چون تعداد بیماران خیلی بالاتر خواهد بود، تعداد مرگ ومیر هم بالاتر خواهد رفت، حتی ممکن است از دلتا هم بیشتر گردد، چون موارد ابتلای آن بیشتر خواهد بود.

تا دو سه هفته آینده فرایند نزولی نخواهد شد، مردم بی علت به بیمارستان ها مراجعه ننمایند

این اپیدمیولوژیست در ارتباط با زمان رسیدن ایران به نقطه اوج این پیک اعلام نمود: براساس اطلاعات آزمایشگاهی مان فرایند صعودی بیماری با عوارض بالا را حداقل تا سه هفته دیگر داریم. خیلی بعید است که ظرف دوهفته آینده موارد ابتلا پایین بیاید، اما در خصوص اینکه چقدر بالا می رود، فکر می کنم هنوز در ابتدای راه هستیم. مناطقی که درگیر شده اند نسبت به پیک های قبلی شان دو تا سه برابر بیشتر بوده. ما هنوز با نقطه اوج فاصله داریم که البته به سرعت انتشار هم مرتبط است، اگر خیلی زود بالا برود می توانیم امیدوار باشیم زودتر هم پایین بیاید که خیلی بعید است.

عشرتی در خصوص اثرگذاری دز سوم واکسن کرونا هم گفت: به نظر من مراکز نسبت به قبل شلوغ تر شده است، اما نسبت به دز دوم هنوز باید خیلی سرعت مان را بالا ببریم و نسبت به آن اهتمام ویژه داشته باشیم. تا الان هم خیلی زمان از دست داده ایم. واکسیناسیون بعد از سه هفته به نقطه اوج ایمنی خود می رسد، درحالی که ما الان در فرایند صعودی بیماری هستیم. فکر می کنم باید همگی روی واکسیناسیون تاکید داشته باشیم تا تزریق دز سوم انجام گردد. من می بینم خیلی از مردم دنبال نوع خاصی از واکسن هستند، اما نوع واکسن خیلی مهم نیست، مهم این است که دز سوم را بزنیم. به تاخیر انداختن واکسن برای اینکه فلان واکسن به دست مان برسد، بسیار اشتباه است. اگر قرار باشد این تعداد ابتلا به بستری شدن در بیمارستان منجر گردد، قطعا پاسخگو نیست، اما دست اندرکاران حوزه درمان باید به مردم آموزش دهند که با هر علامت و شرایطی به بیمارستان مراجعه ننمایند یا بیمار در شرایطی که حال عمومی خوبی دارد و بیماری زمینه ای ندارد، مثلا باردار نیست یا جوان است در منزل بماند و تلفنی درخواست مشاوره بگیرد. درمورد اعمال محدودیت ها هم این موضوع پیچیده است و پاسخ دادن به آن ساده نیست. ایده آل ما در بهداشت این است که مردم از خانه بیرون نیایند. افراد ناقل و بیمار با افراد سالم تماس نداشته باشند، ولی رعایت آن هزینه های اجتماعی، سیاسی و مالی زیادی به همراه خواهد داشت، خود آحاد جامعه باید دستورالعمل ها را اجرا نمایند و تصمیم گیری درمورد محدودیت ها با ستاد ملی مقابله با کروناست.

منبع: فرارو
انتشار: 22 خرداد 1401 بروزرسانی: 22 خرداد 1401 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 1718

به "اومیکرون رکورد دلتا را می شکند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اومیکرون رکورد دلتا را می شکند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید