انتقاد آمریکا از طرح روسیه برای محدود کردن دسترسی به دریای سیاه

به گزارش مجله سی نوا، آمریکا از تصمیم روسیه برای محدود کردن دسترسی به بخش هایی از دریای سیاه انتقاد کرد و آن را اقدامی تنش زا توصیف کرد.

انتقاد آمریکا از طرح روسیه برای محدود کردن دسترسی به دریای سیاه

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری فارس، آمریکا اعلام نمود تصمیم روسیه برای بستن بخش هایی از دریای سیاه به روی کشتی های خارجی را کوشش در جهت بی ثبات کردن اوکراین می داند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای از قصد روسیه برای جلوگیری از تردد کشتی های خارجی در بخش هایی از دریای سیاه ابراز نگرانی کرد. او گفت: این یک اقدام تنش زای دیگر از مجموعه کوشش های فعلی مسکو برای تضعیف اوکراین و بی ثبات کردن آن است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه گفت: ما از اوکراین بابت پیشه کردن خویشتن داری در برابر اقدامات تحریک آمیز روسیه تشکر نموده و از روسیه می خواهیم سیاست تعرض به کشتی ها در منطقه رامتوقف نموده و تصمیمش برای تقویت تشکیلات نظامی خود در امتداد مرز اوکراین و کریمه اشغالی را به عقب برگرداند.

وزارت دفاع روسیه هفته پیش با انتشار نشریه ای اعلام نمود از تاریخ 24 تا 31 آوریل به کشتی های جنگی خارجی و سایر انواع کشتی های خارجی اجازه عبور از آب های سرزمینی روسیه در سه منطقه از دریای سیاه داده نخواهد شد.

در این نشریه خاطرنشان شده بود روسیه از تردد کشتی ها در تنگه کرچ جلوگیری نخواهد کرد و مناطق ممنوعه همگی در داخل آب های سرزمینی روسیه هستند.

نیکلای پاتروشف، دبیر شورای امنیت روسیه در همان روز اعلام کرد که روسیه متوجه تشدید تحرکات نظامی ناتو و به خصوص آمریکا در مجاورت مرزهای روسیه در دریای سیاه شده است.

او گفت: سئوال اینجا است که آمریکا در دریای سیاه چه کار دارد؟ اگر بسیاری از آمریکایی ها اصلاً نمی دانند این دریا کجا واقع شده، آمریکا در حال پیگیری چه منافع ملی در اینجا است؟

این مقام امنیتی روسیه تأکید کرد که روسیه مجبور است به منظور حصول اطمینان از امنیت در مرزهای خود تدابیری اتخاذ کند اما همزمان از انجام گفت وگو در این زمینه نیز استقبال می نماید.

در روزهای گذشته آمریکا و متحدانش اقداماتی تحریک آمیز را به بهانه حمایت از اوکراین در دستور کار قرار داده اند. در همین زمینه منابع خبری گزارش دادند یک فروند هواپیمای سی -130 نیروی هوایی آمریکا اخیرا در یک پایگاه هوایی در کی یف فرود آمد. گفته می گردد که این هواپیما تجهیزات و پرسنل نظامی برای یاری به ارتش اوکراین به همراه داشته است.

با این حال پنجشنبه شب پنتاگون از تصمیم خود برای اعزام دو ناوشکن آمریکایی به دریای سیاه در بحبوحه افزایش تنش میان اوکراین و روسیه، عقب نشینی کرد. اما به گفته کریستینا کوین سرپرست سفارت واشنگتن در کی یف، آمریکا امکان افزایش حضور نظامی خود در اوکراین را در صورت احتیاج مورد آنالیز قرار خواهد داد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 11 خرداد 1400 بروزرسانی: 11 خرداد 1400 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 1291

به "انتقاد آمریکا از طرح روسیه برای محدود کردن دسترسی به دریای سیاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد آمریکا از طرح روسیه برای محدود کردن دسترسی به دریای سیاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید