استفاده از ماسک برای سلامت دهان و دندان ضرر دارد؟

به گزارش مجله سی نوا، از زمان شروع همه گیری کووید-19 و توصیه به استفاده از پوشش ماسک، مطالبی در رسانه های اجتماعی منتشر شده مبنی بر اینکه ماسک موجب بوی بد دهان یا عفونت می گردد.

استفاده از ماسک برای سلامت دهان و دندان ضرر دارد؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، این ادعا در خصوص تاثیر استفاده از ماسک بر ایجاد بوی بد دهان یا ابتلا به عفونت های دهان و دندان درحالی مطرح شده است که دندان پزشکان این موضوع را درست نمی دانند.

آیا استفاده از ماسک برای سلامت دهان و دندان ضرر دارد؟

دکتر استیون بارفوت از دندان پزشکان آمریکایی در رابطه با تاثیر استفاده از ماسک بر سلامت دهان و دندان گفت: دلایل کافی برای نگرانی در این مورد وجود ندارد. هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد استفاده از ماسک باعث ایجاد یا تشدید بیماری دندان می گردد. درصورتیکه این نگرانی حقیقت داشت دندانپزشکان و سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی که دائما در حرفه خود از ماسک استفاده می نمایند باید با افزایش موارد بیماری و مسائل دهان و دندان روبرو می شدند که تا به امروز مواردی از این قبیل گزارش نشده است.

همچنین ماریانا وینر از دیگر دندان پزشکان آمریکایی این ایده را که ماسک سلامت دندان را تهدید می نماید، صحیح نمی داند. او می گوید که ماسک باعث بوی بد دهان نمی گردد بلکه فقط باعث می گردد که شما بیشتر از این موضوع مطلع شوید.

به گفته دندان پزشکان بهتر است اینطور گفته گردد که ماسک شرایط نامطلوب عادات بهداشتی دهان و دندان ما را نشان می دهد و ما را از آنچه دندان پزشکان پیش از این بر آن تاکید داشتند، مطلع می سازد. ما باید هر روز به مراقبت از دهان و دندان خود توجه کافی داشته باشیم.

جلوگیری از بوی بد دهان

اگر ماسک موجب بوی بد دهان نمی گردد پس عامل بروز آن چیست؟ کارشناسان بر این باورند که مواد غذایی باقی مانده در دهان، باکتری و خشکی می تواند از عوامل اصلیِ این مشکل باشد.

به گفته متخصصان، رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان باعث می گردد پلاک هایی که ممکن است روی دندان ایجاد گردد و ذرات مواد غذایی روی آنها قرار گیرد و شرایط مناسبی برای رشد باکتری ها ایجاد کند، از بین بروند. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه یاری زیادی به حفظ سلامت دهان و دندان و از بین بردن بوی بد دهان می نماید.

به گزارش مدیکال دیلی، همچنین مصرف مقدار زیادی آب توصیه می گردد. برای مقابله با خشکی دهان و جلوگیری از باقی ماندن ذرات مواد غذایی در دهان در طول روز ضروری است مقدار زیادی آب مصرف گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 16 آذر 1399 بروزرسانی: 16 آذر 1399 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 951

به "استفاده از ماسک برای سلامت دهان و دندان ضرر دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از ماسک برای سلامت دهان و دندان ضرر دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید