10 نکته برای عکس دریافت با تلفن های هوشمند

به گزارش مجله سی نوا، روزنامه شهروند - مهرنوش گرکانی: موبایل های هوشمند امروزه یکی از رایج ترین دوربین هایی هستند که مردم استفاده می نمایند. به راحتی می توان فهمید چرا؟ چون جمع و جور هستند و اکثر مردم هر زمانی در روز که بخواهند به یکی از آن ها دسترسی دارند؛ انگار آن ها به مردم وصل شده اند و از آن ها جدا نمی شوند.

10 نکته برای عکس دریافت با تلفن های هوشمند

اما همه از عکس هایی که با موبایل های هوشمندشان می گیرند راضی نیستند، البته شاید این ها کسانی باشند که با دوربین های فوق پیشرفته هم نتوانند عکس های خوبی بگیرند. حال برای آن که عکس های خوبی بگیرید، 10 نکته مفید و آسان در این مطلب وجود دارد و شما با استفاده از این دانش می توانید فرایند رو به بهبودی برای عکاسی داشته باشید.

1. حالت اتوماتیک را بشناسید

دانستن نحوه عملکرد اتوماتیک عکسبرداری در دوربین های گوشی های هوشمند می تواند به شما در دریافت عکس های خوب یاری کند. وقتی از ISO های بالا استفاده می کنید در تنظیمات آن ها سرعت شاتر به صورت اتوماتیک تنظیم شده. اگر سرعت شاتر را بشناسید می توانید نحوه عکس دریافت متناسب با آن را تنظیم کنید. این موضوع یاری می نماید تا بدانید چه زمانی حالت اتوماتیک برای دریافت عکس دچار مشکل شده است و در صورت لزوم می توانید تنظیمات اتوماتیک را نادیده بگیرید و خودتان دوربین را برای عکس تنظیم کنید.

2. پیش فرض ها را نادیده بگیرید

بهترین حالت این است که تنظیمات را در حالت اتوماتیک بگذارید، اما همان طور که گفتیم همواره این تنظیمات به درستی کار نمی نمایند. مخصوصا اگر در خانه و در روزی بدون تابش نور آفتاب باشید، با حالت اتوماتیک بعید به نظر می رسد که بتوانید عکس خوبی بیندازید. اگر فکر می کنید دوربین نمی تواند تعادل رنگ سفید را برقرار کند، معمولا بیشتر گوشی های هوشمند این امکان را در اختیار شما قرار می دهند تا بتوانید این پارامتر ها را مطابق میل خودتان و میزان نوری که در محیط وجود دارد، تنظیم کنید. علاوه بر این که می توانید تعادل رنگ سفید را تنظیم کنید، بسیاری از دوربین های گوشی های هوشمند این امکان را هم به شما می دهند که تنظیمات دقیق رنگ ها را انجام دهید.

بهترین تنظیم های دستی این امکان را به شما می دهند که سرعت شاتر و میزان تیرگی در تصاویر را به حالت دستی تنظیم کنید. به طور معمول سرعت شاتر طولانی تر کمتر از 1/30 در ثانیه به دست ثابت احتیاج دارد، این نکته را بدانید تا بتوانید تنظیمات را به درستی انجام دهید. در دوربین های برند آیفون، IOS های قدیمی به نور بیشتری برای دریافت عکس احتیاج دارند، اما ISO های بالاتر با نور به مراتب کمتری هم می توانند عکاسی نمایند.

یکی دیگر از نکات در تنظیمات دستی، حالت HDR است، حالت HDR می تواند میزان دامنه نور به ورودی دوربین شما را افزایش دهد و معمولا در تنظیمات روشن است، اما اگر جایی به نور کمتری احتیاج داشتید می توانید به صورت دستی این حالت را خاموش کنید. تنظیم حالت HDR معمولا در صفحه اصلی دوربین وجود دارد و لازم نیست برای خاموش و روشن کردن آن به تنظیمات اصلی دوربین بروید.

3. دوربین را ثابت نگه دارید

یک روش اصلی برای کاهش تاری عکس، آگاهی از نحوه نگهداری دوربین گوشی های هوشمند به روشی پایدار است. نگه داشتن بازو ها به حالت باز و کشیده می تواند هنگام عکس دریافت باعث لغزش شما گردد، اما اگر آرنج ها را به سمت بدنتان بگیرید، به دست هایتان ثبات می دهید، این دقیقا شبیه همان حالتی است که گوشی هوشمندتان را روی یک پایه قرار می دهید. اگر می خواهید یک ثبات کامل داشته باشید، می توانید یک اتصال سه پایه درست کنید و تلفن هوشمندتان را درون آن قرار دهید.

4. هرگز دیجیتالی زوم نکنید

قبلا همه می گفتند هرگز از دوربین گوشی های هوشمند بزرگ نمایی نکنید. البته که دیگر مثل سابق نیست، بسیاری از گوشی ها مانند آیفون X یا سامسونگ گلکسی نوت 8 لنز های ثانویه دارند و می توانند بزرگ نمایی را دو برابر نمایند و بدون آن که کیفیت تصویر افت کند، می توانند زوم اپتیکی را فراهم نمایند. اما حرفمان این جا برای همه گوشی های هوشمند است.

وقتی شما بزرگ نمایی را قبل از آن که تصویر را بگیرید انجام می دهید، دیگر نمی توانید بعد از دریافت عکس تغییرات را آن طور که می خواهید انجام بدهید. شما می توانید بدون بزرگ نمایی عکس را با کیفیت بالاتری بگیرید و بعد هر قسمتی که نمی خواهید را برش دهید. دریافت عکس بدون بزرگ نمایی باعث انعطاف پذیری بیشتر برای ویرایش عکس بعد از دریافت می گردد.

5. چند عکس بگیرید

فضای کافی در تلفن هوشمند شما وجود دارد، بنابراین هر تعداد عکسی که بخواهید می توانید بگیرید. پس ارزش دارد که چند عکس پشت سر هم بگیرید، مخصوصا هنگام عکاسی از اشیای پویا مانند افراد، حیوانات اهلی و خانگی، ماشین و. دریافت چند عکس به شما این امکان را می دهد که بعدا بهترین عکس را انتخاب کنید. البته که باید این نکته را هم بگوییم که همه گوشی های هوشمند از قابلیت دریافت چند عکس پشت سر هم پشتیبانی نمی نمایند و میان یک عکس با عکس دیگر شما چندین ثانیه فاصله می اندازند.

اما از آن طرف هم بسیاری از گوشی ها از این قابلیت پشتیبانی می نمایند و حتی توانایی این را دارند که بهترین عکس را خودشان برای شما انتخاب نمایند و ارایه دهند. البته که گزینه های انتخابی آن ها شاید خیلی هم برای شما مناسب نباشند، معمولا این انتخاب ها با توجه به لبخند و تاری و ... انجام می شوند.

البته تلفن هایی هم وجود دارند که می توانند بهترین قسمت عکس را برای شما انتخاب نمایند و شما شاید بتوانید از عکس های پشت سرهمی که گرفته اید قسمت هایی که خوب هستند را جدا کنید و به یکدیگر بچسبانید.

6. ویرایش کنید

یکی از مهمترین نکات برای این که عکسی که با گوشی هوشمندتان گرفته اید جلوه خوبی داشته باشد، ویرایش خوب است. در عکس شما تمام جزییات و اطلاعات ثبت شده است، اما ممکن است برای شما خوب به نظر نرسد یا پر از لغزش باشد. برطرف این مشکل آسان است، عکس را در یک برنامه ویرایش عکس در موبایل یا حتی کامپیوتر خود ویرایش کنید. شاید بار اول برایتان سخت باشد و ندانید هر گزینه در برنامه ویرایش عکس به چه کاری می آید، اما اگر کمی تمرین کنید همه چیز دستتان می آید و شاید دیگر حرفه ای شوید.

7. عکس دریافت با RAW

دریافت عکس های RAW به نکته قبلی که ویرایش بود مربوط است. سال هاست که کاربران DSLR برای یاری به فرایند ویرایش از حالت RAW برای عکاسی استفاده می نمایند، بنابراین اگر در خصوص ویرایش جدی هستید، به جای JPG از حالت RAW برای عکاسی بهره ببرید.

برای آن هایی که RAW را نمی شناسند باید بگوییم که RAW یک فرمت تصویری است که داده های پردازش نشده (خام) را توسط دوربین ضبط می نماید. وقتی با فرمت JPG عکاسی می کنید، یک تراز سفیدی در آخر عکس به وجود می آید و جزییات در فرایند فشرده سازی از بین می رود و امکان ویرایش را با دست باز به ما نمی دهد. فرمت RAW جزییات بیشتری را ارایه می دهد و به شما امکان این را می دهد که هر چقدر می خواهید عکس خود را ویرایش کنید.

8. به روشنایی دقت کنید

اگر در عکاسی با گوشی هوشمند جدی هستید، خیلی مهم است که عکس های شما روشن باشند. سنسور های کوچکی که روی گوشی های هوشمند نصب می شوند هنگام ضعف نور و روشنایی قادر به عکاسی نیستند. اگر می توانید دوربین خود را با ISO 200 یا پایین تر بگیرید در تصویر نهایی دانه های کمتری مشاهده می کنیدو عکس ها واضح تر خواهند بود.

یکی از راه های دستیابی به نور بهتر برای عکس های گوشی های هوشمند، دریافت چراغ های مصنوعی قوی است، اما این امکان برای همه قابل دسترس نیست. استفاده از فلاش هم معمولا توصیه نمی گردد. ایده آل ترین حالت این است که نور طبیعی غیرمستقیم داشته باشید. برای عکاسی در نور هم باید بدانید بهترین حالت این است که خورشید پشت به لنز باشد و بدون ورود مستقیم به لنز عکاسی انجام گردد. ورود مستقیم نور به لنز باعث ایجاد سایه و از بین رفتن مکنتراست می گردد، بنابراین سعی کنید این کار را انجام ندهید، مگر آنکه بخواهید یک عکس یا تصویر هنری خلق کنید و بازی با نور را بلد باشید.

این نکات برای دریافت عکس داخل خانه یا محیط بسته هم صدق می نمایند. اگر درحال دریافت یک عکس دسته جمعی در خانه هستید همه را مجبور نکنید پشت به پنجره بایستند و تابش نور به پشت سرشان بخورد، برای داشتن عکس خوب، بهتر است از نور خورشیدی که از پنجره به داخل می تابد تغذیه کنید و به همه بگویید روبه روی پنجره بایستند و شما خودتان پشت به پنجره عکاسی کنید. اگر هم نور خورشید کافی نیست یا به سمت سوژه نمی تابد و شما یک سوژه پویا برای عکاسی ندارید، بهتر است از یک کاغذ سفید برای راهنمایی نور خورشید به سوژه تان بهره ببرید.

9. برنامه دوربین Google را نصب کنید

این نکته منحصرا مربوط به کسانی است که گوشی های اندروید دارند. نکته این است که تلفن های هوشمند پیکسل گوگل دارای دوربین های بسیار خوبی هستند و بخشی از این مورد به پردازش عالی و اجرای HDR گوگل می رسد. به عبارت دیگر آن چه دوربین های پیکسل را بسیار خوب می نماید، نرم افزاری است نه سخت افزاری و اگر همین نرم افزار را در سایر تلفن های هوشمند اندروید نصب کنید، ممکن است شاهد بهبود کیفیت تصویر باشید.

در بعضی از گوشی های هوشمند دیده شده که وقتی کاربر دوربین گوگل را روی موبایلش نصب نموده است به مراتب عکس باکیفیت تر و بهتری نسبت به دوربین موجود در گوشی داشته است.

10. بدانید چه زمانی از حالت پرتره بهره ببرید

نکته آخر مربوط به حالت پرتره است که در چند سال اخیر رواج بیشتری داشته است. حالت پرتره سعی در شبیه سازی افزایش میزان تاری مبهم دارند که از دوربین های DSLR با لنز های دیافراگم گسترده برخوردار است. در بسیاری موارد، این امر به وسیله یک سنسور اضافی حاصل می گردد که اطلاعات عمیق را ارایه می دهد. گرچه تلفن هایی مانند Google Pixel2 می توانند تاری را به وسیله تشخیص لبه هوشمند و بدون سخت افزار اضافی شبیه سازی نمایند.

البته حالت پرتره همواره هم خوب کار نمی نماید و بعضی موارد حالت پرتره نمی تواند شبیه سازی را به درستی انجام دهد. نکته مهم در دریافت عکس هایی با حالت پرتره این است که باید بدانید حالت پرتره دقیقا چیست و چه مشکلاتی ممکن است برایش به وجود آید.

منبع: برترین ها
انتشار: 27 دی 1398 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 211

به "10 نکته برای عکس دریافت با تلفن های هوشمند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 نکته برای عکس دریافت با تلفن های هوشمند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید