بررسی تخصصی سیستم عامل iOS 14 ؛ از قابلیت ویجت تا حالت بازگشت

به گزارش مجله سی نوا، در این گزارش تغییرات اعمال شده روی سیستم عامل iOS 14 را از نظر می گذرانید.

بررسی تخصصی سیستم عامل iOS 14 ؛ از قابلیت ویجت تا حالت بازگشت

به گزارش خبرنگار ، محصولات شرکت اپل در چند سال اخیر با پیشرفت های چشمگیری همراه بوده اند و به نوعی باید گفت تغییرات اعمال شده روی محصولات این شرکت به الگویی برای سایر شرکت های سازنده تلفن های همراه تبدیل شده است. اپل هر سال گوشی پرچمدار جدید خود را معرفی می کند و تغییرات اعمال شده در هر نسل از پرچمداران اپل، باعث شگفت زدگی بسیاری از کاربران می شود. یکی از مهم ترین مواردی که گوشی های اپل را نسبت به سایر گوشی های موجود در بازار برتری داده است، سیستم عامل استفاده شده در گوشی های این شرکت است که سالانه و همزمان با معرفی پرچمدار جدید این شرکت بروزرسانی می شود. حدود دو ماه پیش بود که شرکت اپل به طور رسمی سیستم عامل جدید گوشی های خود یعنی iOS 14 را معرفی کرد و پس از چند روز نسخه اولیه آن را در اختیار کاربران قرار داد.

این نسخه از سیستم عامل iOS تغییرات زیادی را با خود به همراه دارد که از مهم ترین آن ها می تواند به تغییر کامل ظاهر هوم اسکرین این سیستم عامل اشاره کرد. در ادامه قصد داریم جزئیات و همچنین مواردی که به تازگی به iOS 14 اضافه شده اند را بررسی کنیم:

تغییر هوم اسکرین در iOS 14 مهم ترین تغییر اعمال شده از سوی اپل روی این سیستم عامل است، شرکت اپل بالاخره و پس از گذشت چند سال از زمان اضافه شدن قابلیت ویجت به گوشی های اندرویدی، این قابلیت را به گوشی های خود اضافه کرد که ظاهر بسیار جالبی را به آیفون ها می دهد.

کاربران به انتخاب خود می توانند چند ویجت را روی صفحه نمایشگر داشته باشند تا از این طریق به مهم ترین موارد موجود در هر نرم افزار دسترسی داشته باشند. قابلیت ویجت صرفا برای نرم افزار های اصلی و پیشفرض موجود در آیفون ها در دسترس کاربران قرار گرفته است و فعلا این قابلیت از نرم افزار های شخص ثالث پشتیبانی نمی کند.

اپل به کاربران امکان انتخاب سایز ویجت ها را نیز داده است و کاربر حتی می تواند محل نمایش یک ویجت را نیز تغییر دهد. در حال حاضر نرم افزار های clocks، Apple News، Weather، Calendar و چند برنامه دیگر از قابلیت ویجت پشتیبانی می کنند.

یکی از دیگر قابلیت های مربوط به محیط هوم اسکرین در iOS 14، اضافه شدن محیط App Library است. محیط App Library جهت ساماندهی و منظم تر کردن محیط هوم اسکرین عرضه شده است و می تواند به طور اتوماتیک نرم افزار های کاربران را پوشه بندی کند و احتیاج به اعمال تنظیمات دستی از سوی کاربر نخواهد داشت. دسترسی به محیط در iOS 14 بسیار ساده است و کافی است کاربر به آخرین صفحه موجود در هوم اسکرین خود برود.

علاوه بر این کاربر می تواند نرم افزار های خود را از صفحه اصلی حذف و آن ها را به محیط App Library منتقل کند تا از این طریق تعداد صفحات هوم اسکرین کمتر شود. از دیگر قابلیت های App Library امکان مخفی کردن برنامه از هوم اسکرین و اضافه کردن آن ها به App Library است.

در اندروید 6 قابلیتی اضافه شد که به تماس های ورودی مربوط می شد. بر اساس این قابلیت، هنگامی که کاربران در حال کار با گوشی خود بودند و صفحه گوشی روشن بود، تماس های ورودی به جای نمایش به صورت کامل، به صورت بسیار کوچک و در بالای صفحه به نمایش در می آمد. حال شرکت اپل این قابلیت را به iOS 14 اضافه کرده است و کاربران دیگر شاهد صفحه تماس ورودی به صورت تمام صفحه نخواهند بود.

از دیگر قابلیت های اضافه شده که مربوط به صفحه تماس می شود، می توان به امکان نادیده دریافت تماس ورود از طریق کنار زدن آن در بالای صفحه اشاره کرد، هنگامی که کاربران یک تماس ورودی داشته باشند می توانند آن را پاسخ دهند، قطع کنند و یا نادیده بگیرند؛ علاوه بر این امکان صبر کردن تا زمان قطع اتوماتیک تماس نیز وجود خواهد داشت.

دیگر ویژگی اضافه شده به iOS 14 امکان تنظیم دستور ضربه ای برای پشت گوشی های اپل است. این قابلیت Back Tap نام دارد و کاربر برای استفاده از آن می تواند چند فرمان برای ضربه دوگانه یا سه گانه تنظیم کند؛ برای مثال کاربر می تواند برای ضربه دوگانه فرمان اسکرین شات و برای فرمان سه گانه از فرمان خاموش شدن صفحه گوشی استفاده کند. گفتنی است این فرامین از منوی تنظیمات قابل تغییر هستند.

یکی از قابلیت هایی که جای خالی آن به شدت در گوشی ها و تبلت های اپل حس می شد، قابلیت picture-in-picture بود؛ کاربران محصولات اپل از این پس می توانند هنگام مشاهده ویدئو از قابلیت picture-in-picture استفاده کنند و همزمان با مشاهده ویدئو به پیام های خود پاسخ دهند یا از سایر نرم افزار های خود استفاده کنند.

برای بسیاری از کاربران پیش آمده است که به یک برنامه احتیاج داشته باشند، اما فضا یا اینترنت کافی برای دریافت آن نداشته باشند؛ اپل برای حل این مشکل قابلیت App Clips را به گوشی های خود اضافه کرده است که به کاربران امکان استفاده از یک برنامه بدون بارگیری آن را می دهد.

این قابلیت صرف روی نرم افزار هایی با حجم بسیار بالا فعال است و دسترسی به آن از طریق یک تصویر پاپ آپ که در پایین صفحه مربوط به آن نرم افزار در اپ استور وجود دارد امکان پذیر است. این قابلیت بیشتر برای نرم افزار هایی کاربرد دارد که کاربر قصد دارد کار بسیار کوچکی با نرم افزار انجام دهد و پس از انجام کار خود نرم افزار را پاک کند.

این ویژگی به طور رسمی تایید نشده است، اما دومین نسخه بتا از سیستم عامل iOS 14 نشان می دهداپل قصد دارد عملکرد این سرویس را بهبود ببخشد و امکان استفاده از QR کد را نیز به آن اضافه کند. به این ترتیب کاربران خواهند توانست پرداخت های روزمره را از طریق دوربین و تنها با اسکن یک کد انجام دهند.

شرکت اپل تمرکز خاصی روی دستیار صوتی Siri کرده است و دائما در حال بهبود عملکرد این دستیار صوتی است، دستیار صوتی اپل در iOS 14 با تغییرات زیادی همراه بوده که از میان آن ها می توان به تغییر در شیوه نمایش این دستیار اشاره کرد. سیری در سیستم عامل جدید اپل به جای نمایش تمام صفحه در پایین یا بالای صفحه و با همان لوگوی همیشگی خود نمایش داده خواهد شد؛ به این ترتیب استفاده از دستیار صوتی سیری بسیار ساده تر از قبل خواهد بود.

سیری در بروزرسانی جدید اپل امکان ترجمه بسیار دقیق تری نسبت به قبل را خواهد داشت و اکنون توانایی ارسال پیام صوتی را نیز دارد.

برنامه Messages نیز با تغییراتی همراه بوده که عنوان برجسته ای در میان تغییرات این نرم افزار مشاهده نمی شود. نرم افزار Messages در بروزرسانی جدید خود از قابلیت پین کردن مکالمات بهره می برد که این قابلیت برای بسیاری از کاربران می تواند مفید واقع شود.

در بخش ایموجی های نیز حدود 20 مدل مو و لباس جدید برای میموجی ها اضافه شده است که به کاربران امکان شخصی سازی هرچه بیشتر میموجی ها را می دهد. علاوه بر این کاربران در گروه های خود امکان منشن از طریق دستور @ را خواهند داشت.

اپل در چند سال اخیر تمرکز خاصی روی سرویس CarPlay کرده است و در iOS 14 شاهد اعمال بیشترین تغییرات روی این سرویس هستیم. شرکت اپل در iOS 14 امکان باز شدن درب خودرو را در صورتی که خودرو با گوشی های اپل سازگاری داشته باشد اضافه کرده است؛ علاوه بر این کاربر می تواند بدون سوییچ خودروی خود را روشن کند. گفتنی است؛ اپل در حال حاضر این سرویس را در انحصار سری پنجم خودرو های BMW قرار داده است و در آینده ای نزدیک برای سایر خودرو ها عرضه خواهد شد.

شرکت اپل معمولا سیستم عامل جدید خود را پس از معرفی نسل جدید پرچمدارانش به طور رسمی منتشر می کند، اما نسخه بتای این سیستم عامل در حال حاضر برای تمام کاربران اپل در دسترس قرار گرفته است و کافی است کاربر به وب سایت این شرکت مراجعه کند. بر اساس اعلام شرکت اپل کلیه گوشی های عرضه شده بعد از گوشی iPhone 6S از نسخه جدید سیستم عامل این شرکت پشتیبانی خواهد کرد.

  • مقایسه آیفون های اپل با SE 2020؛ کدامیک به صرفه تر است؟

گزارش از علی زحمت کش

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 8 آبان 1399 بروزرسانی: 8 آبان 1399 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 869

به "بررسی تخصصی سیستم عامل iOS 14 ؛ از قابلیت ویجت تا حالت بازگشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بررسی تخصصی سیستم عامل iOS 14 ؛ از قابلیت ویجت تا حالت بازگشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید