گزینه های سرمربیگری تیم ملی ایران

به گزارش مجله سی نوا، تیم ملی فوتبال در حالی باید شهریورماه بازی های مرحله نهایی انتخابی جام جهانی را برگزار کند که هنوز سرمربی ندارد! قرارداد دراگان اسکوچیچ، سرمربی کروات که ایران را با کسب 100 درصد پیروزی به مرحله نهایی انتخابی جام جهانی رسانده، با فدراسیون فوتبال به سرانجام رسیده و حالا اماواگر ها شروع شده است. البته شاید فقط در ایران است که وقتی یک مربی پیروز می شود همه بازی ها را ببرد و تیم را به مرحله بعدی برساند، شایعات قطع همکاری با او به گوش می رسد. به هر روی این اتفاقی است که رخ داده و فدراسیون فوتبال با مدیریت شهاب الدین عزیزی خادم در حال ارزیابی شرایط برای ادامه یا عدم همکاری با دراگان اسکوچیچ در مرحله بعدی است؛ اما نکته اینجاست که فضا طوری مدیریت شده که ظاهرا جدایی دراگان بیش از ماندنش رأی بیاورد!

گزینه های سرمربیگری تیم ملی ایران

جرم دراگان اسکوچیچ

انتخاب دراگان اسکوچیچ به نام سرمربی تیم ملی ایران انتقاد های زیادی به همراه داشت و بسیاری او را انتخاب مجموعه خارج از فدراسیون می دانستند. بااین حال دراگان فارغ از انتقاد هایی که شده توانسته تمامی بازی های محبت آمیز و رسمی را ببرد و ایران را به نام صدرنشین گروه سوم راهی مرحله نهایی انتخابی جام جهانی کند. با وجود این دراگان قرار است تغییر کند؛ آن هم به این جرم که وزنش برای نیمکت تیم ملی ایران سنگین نیست! حداقل این توجیهی است که درباره دلیل اصلی احتمالی عدم تمدید قراردادش بیان می شود.

عده ای معتقد هستند عیار دراگان با عراق و بحرین سنجیده نمی شود و تیم ملی گزینه ای می خواهد که بتواند با کره و استرالیا رقابت کند. در متر و معیار این عده، دراگان اسکوچیچ نمی گنجد و باید سرمربی معروف تری روی نیمکت بنشیند. البته که شایعه مهم تری هم به راه افتاده که خبر می دهد عده ای از بزرگان (!) تیم ملی با حضور اسکوچیچ مخالف هستند و می گویند باید مربی سرشناسی بیاید.

این شایعه در شرایطی دارد قوت می گیرد که بیشتر ستاره های تیم ملی بعد از اتمام بازی های مرحله گروهی به حمایت از اسکوچیچ پرداخته و نام کرده اند فدراسیون بهتر است با این مربی همکاری کند. نکته برجسته اینکه دراگان پیروز شده فضای دوستی همراه با رقابت در تیم ملی به وجود بیاورد و مشخص نیست بزرگان احتمالی تیم ملی از چه چیزی گلایه داشته اند.

جانشینان دراگان

از زمانی که رئیس فدارسیون فوتبال ایران از دراگان اسکوچیچ به صورت قاطعانه حمایت نکرده، گزینه های جانشینی او به صف شده اند و هر روز هم به تعداد آن ها اضافه می شود. رسانه های ورزشی ایران یکی، دو روز گذشته از احتمال بازگشت کارلوس کی روش، سرمربی سابق تیم ملی، به ایران خبر داده اند. کارلوس بعد از برکناری از کلمبیا تیمی ندارد و برای حضورش در تیم ملی یکی، دو دلیل نام شده است: اول اینکه شناخت خوبی از فوتبال ایران و آسیا دارد و دوم اینکه ارتباط حسنه ای با بازیکنان تیم ملی دارد.

حضور احتمالی کی روش در ایران، اما چندان بدون، اما و اگر نیست؛ اول اینکه مخالفانش می گویند چیز بیشتری برای اضافه کردن به تیم ملی ندارد و درثانی دستمزدش هم چندان ارزان نخواهد بود. البته که صحبت های ضدونقیض عزیزی خادم در گذشته درباره کی روش هم یکی دیگر از دلایلی است که حضور این مربی پرتغالی را در هاله ای از ابهام قرار داده است.

دومین گزینه ای که از او به نام یکی از گزینه های جدی یاد می شود، آندره آ استراماچونی، سرمربی سابق استقلال است. او هم بعد از رفتن از ایران بدون تیم مانده و حالا شایعه شده که فدراسیون فوتبال ایران خیلی جدی به استراماچونی می اندیشد. مخالفان آندره آ هم، اما کم نیستند؛ این عده می گویند با وجود اینکه او شناخت نسبی از فوتبال ایران دارد، ولی با توجه به رفتاری که با باشگاه استقلال کرده، بعید نیست در میانه راه تیم ملی ایران را هم ترک کند و به ایتالیا برشود و درخواست غرامت کند؛ شبیه به کاری که با استقلال کرد.

البته که هر زمان تیم ملی نیاز به سرمربی دارد، نام برانکو ایوانکوویچ هم مطرح می شود؛ سرمربی سابق پرسپولیس این روز ها دست کم در فضای مجازی یکی از گزینه های سرمربیگری در تیم ملی است. برانکو شناخت بسیار خوبی از فوتبال ایران و آسیا دارد و مربی بسازی هم هست، ولی مشکل اینجاست که این روز ها او سرمربی تیم ملی عمان است و مشخص نیست شایعه حضورش در ایران تا چه حد جدی است؛ به ویژه اینکه او با عمان پیروز شده به مرحله نهایی هم صعود کند.

صف گزینه های ایرانی

در بین نامزد هایی که از آن ها به نام جانشین احتمالی یاد می شود، نام سه گزینه داخلی هم دیده می شود: علی دایی، یحیی گل محمدی و امیر قلعه نویی. هر سه فاکتور هایی دارند که می تواند این شایعه را قوت ببخشد، ولی مواردی است که حضور آن ها را هم با حرف و حدیث روبه رو می کند.

کاریزمای علی دایی و تعاملش با ستاره های تیم ملی فاکتور مهمی است که می تواند دایی را تبدیل به گزینه ایرانی نخست برای جانشینی دراگان کند، ولی هنوز مسئله ممنوع الکاری علی دایی یک علامت سؤال بزرگ است. او پیش تر هم گزینه فدراسیون فوتبال بود، ولی ظاهرا با دستوری که مشخص نیست دقیقا از چه نهادی صادر شده از فهرست گزینه ها خارج شده است.

یحیی گل محمدی هم مربی است که استقبال خوبی از او برای تیم ملی می شود، ولی او همین حالا تیم پرسپولیس را دارد و کار فدراسیون با باشگاه و هواداران پرسپولیس، اگر یحیی را بخواهد، به گره خواهد خورد. امیر قلعه نویی هم به نام گزینه ای جدی نامش مطرح می شود. او پرافتخارترین مربی تاریخ لیگ برتر است، ولی همین حالا سرمربی گل گهر است و با این تیم در کورس کسب سهمیه لیگ قهرمانان آسیا واقع شده است. قلعه نویی پیش از اسکوچیچ، جدی ترین گزینه سرمربیگری در تیم ملی بود که نهایتا نام شد باشگاه سپاهان با این انتقال مخالفت کرده است.

واقعا تغییری در راه است؟

شایعات درباره تغییر روی نیمکت تیم ملی ایران در شرایطی به گوش می رسد که منطقا احتمال ایجاد تغییر بسیار کم است؛ اول اینکه در فرصت دو ماه مانده به شروع رقابت های مهم انتخابی، وقت بسیار اندکی برای تحقیق و انتخاب مربی بادانش خارجی وجود دارد. دوم اینکه کمتر مربی ای حاضر می شود در چنین برهه ای از زمان جانشین مردی شود که رکورد صد درصد برد را در کارنامه دارد. از طرفی تقریبا نصف گزینه هایی که برای تیم ملی معرفی شده اند، خودشان الان تیم دارند.

از همه مهم تر وضع مالی فدارسیون فوتبال ایران است؛ فراموش نکنیم این فدراسیون ساختمان ندارد و به زودی هم باید در دادگاه با پرونده غرامت سنگین مارک ویلموتس روبه رو شود. فدراسیونی که این روز ها دست یاری به سوی دولت دراز کرده چندان آهی در بساط ندارد که بخواهد با ناله سودا کند! پس بستن قرارداد با سرمربیان گران قیمتی همچون کی روش و استراماچونی هم ریسک خودش را دارد و شاید در این مقطع امکان پذیر نباشد.

نهایتا به نظر می رسد با توجه به نکاتی که در بالا نام شده، فدراسیون هم ریسک بیشتری در این زمینه نکند؛ البته با ذکر این نکته که اینجا ایران است و هر اتفاقی ممکن!

منبع: فرارو
انتشار: 13 مرداد 1400 بروزرسانی: 13 مرداد 1400 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 1397

به "گزینه های سرمربیگری تیم ملی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزینه های سرمربیگری تیم ملی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید