گزینه های جدید نامزدی نخست وزیری عراق

به گزارش مجله سی نوا، چند تن از اعضای فراکسیون البناء عراق، امروز با اعلام انصراف این فراکسیون از نامزدی استاندار بصره برای تصدی پست نخست وزیری از وجود گزینه های جدید برای تصدی این پست خبر دادند.

گزینه های جدید نامزدی نخست وزیری عراق

به گزارش گروه بین الملل مجله سی نوا، فاضل الجابر نماینده فراکسیون مجلسی البناء، امروز (یکشنبه -29 دسامبر)، از قصد این فراکسیون برای ارائه اسامی سه نامزد مستقل برای تصدی پست نخست وزیری طی 24 ساعت آینده اطلاع داد.

وی در جمع مجله سی نوا گفت که ائتلاف البناء به عنوان فراکسیون بزرگتر مجلس، در صدد رایزنی با سایر فراکسیون ها و ائتلاف های شیعی درباره این سه شخصیت پیشنهادی است.

پایگاه خبری المسله به نقل از الجابر نوشت که انتظار می رود؛ طی 24 ساعت آینده اسامی این شخصیت های مستقل مطرح گردد که عبارتند از عبدالغنی الاسدی، توفیق الیاسری و محمد توفیق علاوی. در این میان الاسدی به دلیل مقبولیت از سوی طرف های دیگر و مردم عراق، از شانس بیشتری در مقایسه با الیاسری و علاوی برخوردار است.

حنین القدو نماینده ائتلاف البناء، پیشتر از حذف نام اسعد العیدانی برای تصدی پست نخست وزیری و تداوم رایزنی ها برای انتخاب شخصیتی جدید اطلاع داده بود هرچند که هنوز ائتلاف البناء به طور رسمی، این امر را تایید و اعلام ننموده است.

عبدالغنی الاسدی متولد 1951 میلادی در استان میسان است که در سال 1972 از دانشکده افسری عراق فارغ التحصیل شد و در حال حاضر فرمانده سرویس مبارزه با تروریسم است.

عبدالامیر التعیبان، عضو دیگر فراکسیون البناء نیز امروز در گفت وگو با شبکه الفرات از منتفی شدن نامزدی استاندار بصره برای نخست وزیری اطلاع داد و از نامزد پیشنهادی بعدی این فراکسیون را الاسدی معرفی کرد.

وی صالح الحسناوی، وزیر بهداشت اسبق و عماد الحسینی، رئیس دانشگاه بغداد را از دیگر گزینه های این فراکسیون معرفی کرد.

حاکم الزاملی از رهبران جریان صدر از موافقت این جریان با نامزدی الاسدی یا هر شخصیت دیگری که مورد قبول تظاهرات نمایندگان باشد، اطلاع داده بود و تاکید نمود که هیچ ملاحظه ای درباره اینکه نخست وزیر آینده کشور، یک شخصیت نظامی باشد، ندارد.

فراکسیون البناء، به رهبری هادی العامری، اول دی ماه طی نامه ای به رئیس جمهور عراق، اعلام نموده بود که رهبران فراکسیون های زیر مجموعه ائتلاف البناء، قصی عبدالوهاب السهیل وزیر آموزش عالی عراق را به عنوان نامزد نخست وزیری معرفی می نمایند و از صالح می خواهند که مطابق ماده 76 قانون اساسی عراق، السهیل را مأمور تشکیل دولت کند.

اما پس از اعتراض بعضی گروه های سیاسی و شماری از تظاهرات نمایندگان، السهیل طی نامه ای از پذیرش این پست انصراف داد. سپس فراکسیون البناء اسعد العیدانی استاندار بصره را برای تصدی این پست به برهم صالح معرفی کرد اما رئیس جمهور عراق با وقت کشی و بهانه تراشی از معرفی العیدانی به مجلس خودداری کرد و به استعفا تهدید کرد.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 29 بهمن 1398 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 304

به "گزینه های جدید نامزدی نخست وزیری عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزینه های جدید نامزدی نخست وزیری عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید