شاخص های ارزیابی نشریات علوم پزشکی مشخص گردد

به گزارش مجله سی نوا، به گزارش خبرنگاران به نقل از وزارت بهداشت، اجلاس ملی مدیران اطلاع رسانی پزشکی و منابع علمی دانشگاههای علوم پزشکی کشور با حضور دکتر یونس پناهی معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، دکتر عباس نجاری رئیس مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی و مدیران اطلاع رسانی 67 دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی برگزار گردید.

شاخص های ارزیابی نشریات علوم پزشکی مشخص گردد

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اعلام کرد: انتظار می رود در سطح کلان مدیران پیروز از همه ظرفیت های تخصصی موجود بر مبنای خرد جمعی بهره برداری کند و با تمام بخش های مرتبط در دانشگاه و وزارت بهداشت تعامل داشت باشند. برگزاری چنین نشست هایی یکی از راه های معقول در تحقق این مهم به شمار می رود.

پناهی، اعلام کرد: در راستای سیاست های کلان دولت سیزدهم و مقام عالی وزارت در پی تحول در خدمت و عدالت در تحقیقات هستیم طرح تحول 8 ماده ای هم بر همین مبنا به معاونین دانشگاه ها در گردهمایی معاونین تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت که در مشهد برگزار گردید، ارائه شده است.

وی یادآور شد: طرح تحول 8 ماده ای شامل ارتقا عدالت پژوهشی در بهره مندی پژوهشگران علوم پزشکی از امتیازات و گرنت های پژوهشی، خلق ثروت از دانش تولیدی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و دستیابی به فناوری های نوین در علوم پزشکی است که طبق آن برنامه کاربردی و توسعه ای با تایید وزیر بهداشت به دانشگاه ها اعلام شده است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با بیان اینکه امروزه مقوله کتابداری و دیتا در جهان نماد قدرت است، بیان کرد: توسعه اطلاعات و انتشارات علمی یک اولویت است و در جهانی امروز دیجیتالی شدن نشریات با توجه به گستره تاثیر آن یک نماد قدرت محسوب می گردد.

وی با اشاره به اینکه ایران در حوزه نشریات علوم پزشکی با 470 مجله در سراسر کشور توانمندی محسوب می گردد، یادآور شد: داشتن مجلات زیاد ولی با مباحث تکراری مفید نیست. باید شاخص هایی معین گردد تا بر مبنای آن مجلات ارزیابی گردد. اداره نشریات دانشگاه های علوم پزشکی نباید منفعل باشد. باید معین گردد که کشور به چه مجلات و نشریاتی در حوزه های معین احتیاج دارد و بر اساس آن اقدام به صدور مجوز گردد.

پناهی تاکید نمود: نقشه علمی کشور در حال حاضر وجود دارد باید بر مبنای آن و خرد جمعی سنجیده گردد کشور به چه مرکز تحقیقاتی، چه نشریه ای و چه پژوهشکده ای احتیاج دارد.

وی با بیان اینکه در علم نمی توان رکود ایجاد کرد، گفت: تحقیقات موثر بسیار اهمیت دارد ولی باید این تحقیقات رسانه ای گردد و به زبانی که سیاست مداران متوجه شوند؛ زبان علم باید ساده تهیه گردد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: سامانه علم سنجی اکنون فقط تعداد مقالات را نشان می دهد؛ در راستای شعار سال گزینه فناوری نیز باید به سامانه ها اضافه گردد. چنانچه در امسال بخش فناوری به آیین نامه ارزشیابی دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی افزوده شده است.

در ادامه این نشست دکتر عباس نجاری رئیس مرکز اطلاعات و انتشارات علمی گفت: تغییر فرآیندهای خدمت رسانی به کاربران کتابخانه ها و پژوهشگران از جمله ضرورت هایی است که باید بر اساس هدایت های معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و خرد جمعی مدیران فعال در این حوزه انجام گردد.

در ادامه اجلاس طرح RFP نرم افزار کتابخانه های دانشگاه های علوم پزشکی کشور به وسیله دکتر محمدی مدیر منابع علمی دانشگاه علوم پزشکی گلستان و دکتر طاهری ارائه شد.

استاندارد کتابخانه های بیمارستانی و سامانه ارزیابی کتابداران و کتابخانه های علوم پزشکی کشور به وسیله مجریان دانشگاهی ارائه شد و بر رونمایی از این طرح ها در مراسم گرامیداشت هفته کتاب تاکید شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 شهریور 1401 بروزرسانی: 10 شهریور 1401 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 1785

به "شاخص های ارزیابی نشریات علوم پزشکی مشخص گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شاخص های ارزیابی نشریات علوم پزشکی مشخص گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید