پوتین: ما به دیگر کشورها کاری را دیکته نمی کنیم

به گزارش مجله سی نوا، رئیس جمهوری روسیه امروز (چهارشنبه) گفت، کشورش هرگز به دیگر کشورها کاری را دیکته نمی کند و آماده همکاری برای حل مسائل جهانی و منطقه ای بر اساس یک فرایند برابر به وسیله روش های سیاسی و دیپلماتیک است.

پوتین: ما به دیگر کشورها کاری را دیکته نمی کنیم

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در جمع حاضران در نهمین کنفرانس امنیت بین الملل مسکو گفت: ما هرگز بر دیگر کشورها کاری را دیکته نخواهیم کرد. ما آماده شرکت در حل مسائل جهانی و منطقه ای و استفاده از روش های دیپلماتیک و سیاسی هستیم و می خواهیم همکاری سازنده را با تمامی کشورها بسط دهیم.

رئیس جمهوری روسیه بعلاوه گفت، تلاطم فرآیندهای ژئوپلیتیک با وجود بعضی سیگنال های مثبت، فرسایش حقوق بین الملل و بعلاوه کوشش برای دنبال کردن دستور کار با استفاده از زور، همچنان در حال افزایش است.

وی ادامه داد: متاسفانه، این تلاطم در زمینه فرایندهای ژئوپلیتیکی همچنان رو به افزایش است. کنفرانس امنیت بین الملل مسکو بر مسائل بسیار مهم در زمینه دستورکار سیاسی و نظامی مدرن تمرکز دارد. تقویت امنیت جهانی و توسعه پایدار جوامع ما به حل این مسائل بر اساس یک روش موثر برای واکنش مشترک در ارتباط با چالش های مورد نظر بستگی دارد.

رئیس جمهوری روسیه در ادامه صحبت هایش به خطرات پایدار مربوط به توسعه سلاح های کشتار جمعی، تروریسم بین المللی، درگیری های مسلحانه منطقه ای و جرم برون مرزی اشاره نمود و گفت: درگیری های منطقه ای، خطرات توسعه تسلیحات کشتار جمعی، فعالیت های گروه های مجرم برون مرزی، قاچاق مواد مخدر و جرایم سایبری همگی نگرانی های جدی را به وجود می آورند. از طرفی، تروریسم بین الملل هم یک تهدید ویژه تلقی می گردد. تمامی کشورها باید در اقدامی واحد این مسائل را حل نمایند.

پوتین بعلاوه گفت که باور دارد خواسته سیاسی و تمایل برای سازش می تواند به تقویت ثبات استراتژیک منجر گردد و اضافه نمود: اخیرا روسیه پیشنهادهایی را برای توسعه یک فرمول نو امنیتی ارائه کرد که شامل حضور همه فاکتورها و عواملی می گردد که می تواند بر ثبات استراتژیک تاثیر داشته باشد. ما متقاعد شده ایم که خواسته سیاسی و تمایل برای سازش می تواند یک نتیجه مثبت برجای بگذارد. توافق با آمریکا برای تمدید معاهده نیواستارت تا 2026 یک نمونه عظیم است.

رئیس جمهوری روسیه بعلاوه گفت، مسکو نگران حضور زیرساخت های ناتو در نزدیک مرزهایش و بعلاوه این حقیقت است که این ائتلاف نظامی نسبت به آنالیز این پیشنهادها به صورت سازنده با هدف کاهش تنش ها بی اعتنایی کند اما هنوز انتظار می رود که یکسری حس مشترک باعث گردد تا این فرایند صورت گیرد.

پوتین ادامه داد، جلوگیری از بروز یک جنگ جهانی نو وظیفه اصلی سازمان ملل است و هرگونه قوانین نو باید زیر نظر این نهاد بین المللی به منظور اجتناب از هرگونه آشوب و اقدامات و رویدادهای غیر منتظره شکل بگیرد.

وی ادامه داد: سازمان ملل از زمان تاسیس، پایه و اساس سیستم روابط بین الملل بوده و هست. وظیفه اصلی این سازمان معتبر و مورد قبول جهانی، جلوگیری از یک درگیری جهانی و یک جنگ نو جهانی است. هر قاعده نوی از بازی باید تحت نظارت سازمان ملل شکل بگیرد چون سایر گزینه ها منجر به هرج و مرج و اقدامات غیرقابل پیش بینی می گردد.

پوتین در این کنفرانس گفت: روسیه پتانسیل دفاعی خود را بر اساس اصل کفایت معقول توسعه می دهد و در پی کسب مزیت نظامی یکجانبه نیست و تمام کوشش های مسکو برای کاهش خطرات و حل اختلافات به وسیله تبادل نظر است. ما پتانسیل دفاعی خود را بر اساس اصل درست توسعه می دهیم و برای یک مزیت و تعادل، از افراط در اقدام نظامی پرهیز می کنیم، به ویژه در حوزه حساسی مانند ثبات استراتژیک. اما هرگز هم اجازه نمی دهیم کسی این تعادل را بر هم بزند.

رئیس جمهوری روسیه در ادامه صحبت هایش در کنفرانس امنیت بین الملل مسکو گفت: روسیه هرگز مسئولیتش را برای امنیت کشورهای همسایه و تمایل برای همکاری در کاستن از درگیری های منطقه ای فراموش نخواهد کرد. ما به تعهدات خود در قبال کاهش تنش های منطقه ای و تقویت صلح و ثبات در قاره خود پایبند هستیم. سازش درگیری های منطقه ای که روسیه فعالانه حامی آن است، یک دورنمای مهم برای تضمین امنیت جهانی تلقی می گردد.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 24 تیر 1400 بروزرسانی: 24 تیر 1400 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 1360

به "پوتین: ما به دیگر کشورها کاری را دیکته نمی کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پوتین: ما به دیگر کشورها کاری را دیکته نمی کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید