وجود خلط یا مخاط شفاف در مدفوع

به گزارش مجله سی نوا، گرچه وجود میزان کمی مخاط شفاف در مدفوع حقیقتاً جای نگرانی ندارد، اما در صورتی که به طور روزانه دیده گردد و بعلاوه همراه با علائم دیگری باشد، بایستی به پزشک مراجعه نمود.

وجود خلط یا مخاط شفاف در مدفوع

اگر چه که وجود اندازه کمی مخاط شفاف در مدفوع حقیقتاً نباید ایجاد نگرانی کند، ولی چنان که به طور روزانه دیده گردد و بعلاوه همراه با علائم دیگری باشد، بایستی به پزشک مراجعه نمود. این مقاله اطلاعاتی در مورد عوارضی که ممکن است مسبب این شرایط باشد، در اختیارتان قرار می دهد.

مخاط ماده ای ژله مانند است که به وسیله غشاهای مخاطی ترشح می گردد که چندین حفره بدن مانند دستگاه تنفسی، دستگاه گوارش و دستگاه تناسلی را پوشش می دهند. مخاط در دستگاه گوارش به لیز و روان ساختن پوشش روده عظیم یاری می کند. بعلاوه به حرکت و دفع مدفوع در طول اجابت مزاج یاری می کند. گرچه اندازه کمی از مخاط در مدفوع نشانه بروز اختلال گوارشی نیست، اما در صورت مشاهده افزایش مخاط در مدفوع به ویژه هنگامی که با علائمی مانند درد، خونریزی یا تغییراتی در عادات اجابت مزاج همراه باشد، با پزشک خود در این خصوص مشورت کنید.

عوامل مؤثر

سندرم روده تحریک پذیر

علت دقیق سندرم روده تحریک پذیر هنوز ناشناخته بوده، اما اعتقاد بر این است که در مورد افراد مبتلا به این اختلال گوارشی، اعصاب موجود در روده در این افراد ممکن است بیش از حد حساس شده باشند. افراد مبتلا دچار علائمی مانند دل پیچه، نفخ، تغییر در عادات اجابت مزاج و غیره می شوند. برخی افراد ممکن است یبوست را تجربه نموده در حالی که دیگران ممکن است دچار اسهال شوند. در برخی موارد، فرد مبتلا ممکن است گاهی دچار اسهال شده در مواقع دیگر یبوست را تجربه کند. این علائم می تواند بلافاصله پس از صرف وعده های غذایی خود را نشان دهند. سایر علائم این بیماری، احساس عدم تخلیه کامل روده و وجود مخاط مایل به سفید در مدفوع را شامل می گردد.

کولیت اولسراتیونوعی بیماری التهابی روده (IBD) است که روده عظیم و رکتوم را تحت تأثیر قرار می دهد. این شرایط موجب بروز زخم در کولون یا روده عظیم می گردد که به نوبه خود ممکن است علائمی مانند مدفوع خونی، وجود چرک و مخاط در مدفوع، درد رکتال (ناحیه ای از راست روده)، دل درد و دل پیچه، کاهش وزن، اسهال، احتیاج شدید به دفع، ناتوانی در دفع مدفوع علی رغم احتیاج شدید به دفع و غیره را بوجود آورد.

بیماری کرونبیماری کرون هم یک بیماری التهابی روده است که می تواند هر ناحیه از دستگاه گوارش را تحت تأثیر قرار دهد. علت دقیق این اختلال گوارشی هنوز ناشناخته است، اما به نظر می رسد عوامل ژنتیکی یا پاسخ غیر طبیعی ایمنی ممکن است مسئول ایجاد این بیماری باشند. علائم بیماری کرون، وجود چرک یا خون در مدفوع، دل درد، دل پیچه، کاهش اشتها، از دست دادن وزن، اسهال، افزایش خطر ابتلا به فیستول و غیره را شامل می گردد.

هموروئیدهموروئید یا بواسیر با تورم وریدی روده یا داخل اسفنکتر مقعد تعیین می گردد که به نوبه خود به درد، خارش مقعد، وجود خون و مخاط در مدفوع و غیره می انجامد.

انگل روده ای

انگل های روده ای می توانند کرم های روده، مانند کرم نواری، کرمک یا کرم سنجاقی، کرم حلقوی و غیره و تک یاختگانی مانند ژیاردیا و کریپتوسپوریدیوم را شامل شوند. هنگامی که این انگلها تکثیر پیدا می نمایند، می تواند علائمی مانند دیسنتری (مدفوع شل حاوی خون و مخاط)، دل درد، اسهال، گاز معده، نفخ، خستگی، تهوع، استفراغ، کاهش وزن و غیره رت بوجود آورند.

مسمومیت غذایی

مصرف غذا و آبی که آلوده به باکتریهای سمی یا کرم های انگلی است می تواند به مسمومیت غذایی منجر گردد. عفونت دستگاه گوارش ناشی از عوامل باکتریایی مانند سالمونلا، کمپیلوباکتر، یرسینیا، شیگلا، اشریاکلی و غیره ممکن است منجر به بروز مشکلاتی برای دستگاه گوارش گردد. علائم مسمومیت غذایی شامل دل پیچه، دل درد، تب، اسهال آبکی، تهوع، استفراغ و غیره می گردد.

دیورتیکولیت

دیورتیکول به برآمدگی های کیسه مانند کوچکی اشاره دارد که می تواند در دیواره داخلی روده شکل گیرند. اعتقاد بر این است که این کیسه ها در نقاط ضعیف در روده شکل می گیرند. نقاط ضعیف می تواند به علت دفع مدفوع بسیار سفت و سخت شکل گیرد. بنابراین، افراد مبتلا به یبوست مزمن در معرض خطر قرار دارند. در صورتی که این کیسه ها عفونی یا ملتهب شوند، در فرد ابتلاء به دیورتیکولیت تشخیص داده می گردد. افراد مبتلا به این عارضه اغلب از حساسیت به لمس، نفخ، درد، تهوع، استفراغ، اسهال یا یبوست و غیره شکایت دارند. گاهی اوقات، افراد مبتلا ممکن است متوجه وجود مخاط در مدفوع خود شوند.

انسداد رودهعفونتهای باکتریایی یا ویروسی یا انسداد مکانیکی (چسبندگی، فتق، پیچ خوردگی روده، وجود تومور، مدفوع فشرده و غیره) می توانند به انسداد و گرفتگی جزئی یا کامل روده منجر شوند. این امر می تواند موجب بروز علائمی مانند یبوست، اسهال، نفخ، دل درد، دل پیچه و غیره گردد. ترشح مخاط به منظور تسهیل دفع مدفوع افزایش می یابد.

از آنجا که وجود مخاط در مدفوع می تواند به علت طیف وسیعی از دلایل رخ دهد، افراد مبتلا بایستی به منظور شناسایی علت اصلی و درمان آن به پزشک مراجعه نمایند.

سلب مسئولیت: اطلاعات ارائه شده در این مقاله صرفاً جنبه آموزشی داشته و نبایستی به منظور جایگزین توصیه های پزشک متخصص در نظر گرفته گردد.

منبع: سایت بازل

منبع: راسخون
انتشار: 27 شهریور 1400 بروزرسانی: 27 شهریور 1400 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 1449

به "وجود خلط یا مخاط شفاف در مدفوع" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وجود خلط یا مخاط شفاف در مدفوع"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید