مشکل بزرگ اولین فضانورد معلول دنیا برای حضور در ایستگاه فضایی

به گزارش مجله سی نوا، ایسنا نوشت: کارشناسان نگران هستند که پای مصنوعی جان مک فال گازهای سمی را در ایستگاه فضایی بین المللی منتشر کند و جان خدمه را به خطر بیندازد.

مشکل بزرگ اولین فضانورد معلول دنیا برای حضور در ایستگاه فضایی

جان مک فال(John McFall) سال گذشته پس از اینکه به عنوان اولین فضانورد معلول دنیا معرفی گردید، تیتر اخبار را به خود اختصاص داد. این بازیکن سابق پارالمپیک 42 ساله در پی تصادف با موتورسیکلت در تایلند در سال 2000، پای راست خود را از دست داد. در هر حال، مک فال مطمئنا اجازه نداده است که معلولیت او را متوقف کند. او اخیرا برای ماموریت سرنشین دار آژانس فضایی اروپا(ESA) انتخاب شد. به عنوان بخشی از این برنامه، مک فال زمانی را در ایستگاه فضایی بین المللی(ISS) سپری خواهد نمود.

با وجود این، بازدید مک فال از ایستگاه فضایی بین المللی با مانعی روبرو شده است و کارشناسان این نگرانی را مطرح نموده اند که پای مصنوعی او می تواند خدمه ایستگاه را مسموم کند. مک فال اکنون در حال سپری کردن آزمایش هایی است که به وسیله آژانس فضایی اروپا روی پای او انجام می شوند تا اطمینان حاصل گردد که گازهای سمی خطرناک را منتشر نمی کند.

مک فال گفت: این ها نکاتی هستند که لزوما به آنها فکر نمی کنید. سوکتی که از فیبر کربن ساخته شده، مانند یک فوم متراکم درون پروتز قرار گرفته است. سوکت فیبر کربن با رزین آغشته شده و فوم با پلیمر ساخته شده است. این مواد تا یک درجه به انتشار گاز ادامه می دهند و در محیطی مانند ایستگاه فضایی بین المللی که در آن هوا به طور مداوم تصفیه می گردد، هر اندازه قابل توجه از گازهایی که از یک ماده منتشر می شوند، در یک دوره زمانی افزایش می یابند زیرا آنها فیلتر نشده اند.

آنالیز های امکان سنجی به آژانس فضایی اروپا یاری می نمایند تا تأثیری را که قطع عضو و استفاده از پروتز بر الزامات زندگی و کار در فضا می گذارد، مورد ارزیابی قرار دهد و راهکار های امکان پذیر را برای هر مسئله ای آزمایش کند.

مک فال در نوامبر 2022 برای پیوستن به آژانس فضایی اروپا انتخاب شد و در حال حاضر مشغول گذراندن دوره آموزش فضانوردان و یک پروژه امکان سنجی است. او در 19 سالگی پای راست خود را در تصادف با موتورسیکلت از دست داد اما به یک ورزشکار حرفه ای دوومیدانی تبدیل شد و مدال برنز بازی های پارالمپیک پکن را در سال 2008 به دست آورد.

مک فال به همراه دو بریتانیایی دیگر برای برنامه آموزش فضانوردان انتخاب شد که مگان کریستین(Meganne Christian) 35 ساله، یک دانشمند مواد اهل کنت و رزماری کوگان(Rosemary Coogan) 32 ساله، اخترفیزیکدان اهل ایرلند شمالی هستند.

مک فال در آن موقع گفت: وقتی آگهی پذیرش یک فضانورد با ناتوانی جسمی منتشر شد، مشخصات را خواندم و با خود فکر کردم این فرصت بسیار جالبی است. من باور داشتم که گزینه بسیار خوبی برای یاری کردن به آژانس فضایی اروپا در پاسخ دادن به پرسش مطرح شده هستم. پرسش این بود که آیا می توان یک شخص مبتلا به ناتوانی جسمی را به فضا وارد کرد.

تصمیم گیری در خصوص این که آیا مک فال در یک ماموریت به فضا پرواز خواهد نمود یا خیر، احتمالا پس از سرانجام یافتن آزمایش ها در سال 2025 انجام خواهد شد.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 7 آذر 1402 بروزرسانی: 7 آذر 1402 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 1957

به "مشکل بزرگ اولین فضانورد معلول دنیا برای حضور در ایستگاه فضایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشکل بزرگ اولین فضانورد معلول دنیا برای حضور در ایستگاه فضایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید