دیدن از سرباز هخامنشی در تور گردشگری، مردم ازنزدیک لوح را دیدند

به گزارش مجله سی نوا، سر سرباز هخامنشی یکی از چندین سنگ برجسته منقوش به سربازان هخامنشی از پلکان شرقی کاخ آپادانا مجموعه تخت جمشید است که سال ها پیش (احتمال داده شده حوالی سال 1336) آن را از پله شماره 19 پلکان شرقی کاخ آپادانای تخت جمشید ربوده شد.

دیدن از سرباز هخامنشی در تور گردشگری، مردم ازنزدیک لوح را دیدند

پس از آن فردی به نام خانم برنت در سال 1974 سر سرباز هخامنشی را از یک حراجی با عنوان حراجی ساتبی نیویورک خرید و این اثر دزدیده شده را به مدت 30 سال در اختیار خود نگه داشت. او بعد از آن در مارس 2005 میلادی تصمیم به فروش آن به وسیله حراجی کریستیز کرد و ایران همان موقع متوجه حراج یک اثر تاریخی شد که سال ها پیش از تخت جمشید دزدیده بودند.

در این خصوص سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اقدامات قضائی خود را مبنی بر توقیف حراج و طرح دعوی برای استرداد سر سرباز هخامنشی به ایران شروع کرد اما دادگاه لندن در تاریخ 20 مارس 2007 میلادی حکم به نفع دارنده فعلی اثر ساکن فرانسه صادر کرد.

پس از آن در مرداد ماه سال 97 یک قاضی در نیویورک حکم داد که سرسرباز هخامنشی که 80 سال قبل از ایران ربوده شده بود بار دیگر به این کشور بازگردد.

اقدامات بالاخره به ثمر نشست و پس از 80 سال سرسرباز هخامنشی به ایران برگشت و طی این مدت در استان های مختلف به نمایش درآمده است.

در این خصوص مدیر پایگاه میراث جهانی گفت: تا به امروز سر سرباز هخامنشی به فارس نیامده و همچنان در نمایشگاه ها و یا موزه های مختلف در سطح کشور در معرض دید مردم قرار می گیرد.

حمید فدایی با اشاره اینکه مانند این نقش برجسته صدها نقش برجسته دیگر در تخت جمشید وجود دارد، شرح داد: تعداد قابل توجهی نقش بر جسته مانند سرسرباز هخامنشی در مجموعه تخت جمشید وجود دارد که مردم می توانند بعد از عادی شدن زندگی از اینها دیدن نمایند.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید گفت: سربازهخامنشی اوایل سال 98 به کشور بازگشت و با توجه به سیاست ها و برنامه ریزی های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی این لوح در استان های سراسر کشور به نمایش درآمد تا علاقه مندان، این میراث جهانی فارس را از نزدیک ببینند.

وی بیان نمود: در واقع در حال حاضر این سرباز در یک تور گردشگری به سر می برد و به شهرهای مختلف استان ها سفر می نماید و طبق برنامه ریزی ها به خانه خودش باز خواهد گشت اما زمان آن تعیین نیست.

فدایی گفت: به دنبال آن هستیم که این نقش برجسته را در همان محلی که به سرقت رفته نصب کنیم و به طور حتم در آینده ای نزدیک سرسرباز هخامنشی در جای اصلی نصب می گردد.

مهر

منبع: گردشبان
انتشار: 7 خرداد 1399 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 564

به "دیدن از سرباز هخامنشی در تور گردشگری، مردم ازنزدیک لوح را دیدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیدن از سرباز هخامنشی در تور گردشگری، مردم ازنزدیک لوح را دیدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید