دو نیروی رشد بورس در امروز

به گزارش مجله سی نوا، خبرنگاران : هرچند که بورس در سه روز انتهایی هفته گذشته نزول کرد، اما رشد 32 درصدی ارزش معاملات و رشد 45 درصدی تقاضای بازار در روز چهارشنبه امیدها را به بورس برگرداند.

دو نیروی رشد بورس در امروز

به گزارش خبرنگاران، علامت ها و نشانه های مثبت و منفی بازار چهار شنبه می تواند به پیش بینی فرایند بورس در روز شنبه یاری کند. در معاملات روز چهار شنبه شاخص کل افت اندک هزار و 281 واحدی داشت. اما شاخص کل هم وزن با افزایش 6 هزار و 602 واحدی به رقم 450 هزار و 995 واحد رسید. 339 نماد بازار سهام معادل 70 درصد رشد قیمت داشتند و قیمت سهام 25 درصد نمادها کاهش یافت.

بیشتر بخوانید؛

پیش بینی تحولات بورس تهران در هفته چهارم آذر99

بیشترین افزایش قیمت؛ رشد 9 درصدی بهنوش

بیشترین افزایش قیمت در معاملات بورس چهار شنبه به شرکت بهنوش (با نماد معاملاتی غبهنوش) تعلق داشت. پس از بهنوش، شرکت ایران تایر (با نماد معاملاتی ایران تایر) بیشترین رشد قیمت را داشت. شرکت قند اصفهان (با نماد قصفها) نیز در رتبه بعدی بیشترین افزایش قیمت معاملات بورس تهران نهاده شد. در معاملات فرابورس نیز سهام شرکت های فراوری ژلاتین کپسول ایران (دکپسول)، توسعه جهت برق گیلان (بگیلان)، صنعتی مینو (غصینو) و اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی، تملی803، تملی806، تملی809 و تملی612 بیشترین رشد قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت؛ روز بد پست بانک

پست بانک ایران (با نماد معاملاتی وپست) در روز چهار شنبه بیشترین کاهش قیمت را در میان شرکت های بورسی به خود اختصاص داد. پس از پست بانک، شرکن نیرو کلر (شکلر) و سیمان سفید نی ریز (سنیر) بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت های افرا نت (افرا)، پتروشیمی مارون (مارون) و معدنی کیمیای زنجان گستران (کیمیا) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

بسیاری از معامله گران برای تصمیم در خصوص خرید و فروش سهام به صف های بازار توجه می نمایند. هرچند که صف های بازار معیار کافی برای پیش بینی تغییرات قیمت سهم ها در روز بعد نیست، اما معمولا نمادهایی که در سرانجام معاملات با صف خرید همراه هستند در روز بعد هم پرتقاضا هستند و نمادهای دارای صف فروش در سرانجام معاملات، در روز بعد هم با عرضه بالایی روبرو می شوند.

بیشترین تقاضاها؛ چهارمین روز صدرنشینی چخزر

در سرانجام معاملات آخرین روز کاری هفته گذشته، 224 نماد صف خرید داشتند و ارزش صف های خرید 2 هزار و 313 میلیارد تومان بود. روز چهاشنبه برای یازدمین روز کاری متوالی ارزش تقاضای بازار از عرضه ها بیشتر بود. در سرانجام معاملات این روز، همانند 4 روز پیشین بیشترین ارزش صف خرید به شرکت صنایع چوب کاسپین خزر (با نماد معاملاتی چخزر) اختصاص داشت. پس از چخزر، کگهر (سنگ آهن گهرزمین) و سمگا (گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین عرضه ها؛ صف فروش سنگین پدرخش

در سرانجام معاملات چهار شنبه، 24 نماد صف فروش داشتند و ارزش صف های فروش 125 میلیارد تومان بود. نماد پدرخش (شرکت درخشان ایران) بیشترین ارزش صف فروش بازار را به خود اختصاص داد و پس از پدرخش، پاسا (شرکت ایران یاسا تایر) و وسخراج (شرکت سرمایه گذاری استان خراسان جنوبی) در رتبه های بعدی جدول بیشترین ارزش صف فروش نهاده شدند.

پیش بینی بورس امروز

شاخص کل بورس در روز چهار شنبه اندکی کاهش یافت و شاخص کل هم وزن رشد کرد. برای سومین روز پیاپی شاخص کل و شاخص هم وزن در دو جهت متفاوت حرکت کردند، رشد شاخص هم وزن نشان از رشد بخش عظیمی از بازار دارد که شامل شرکت های کوچک و متوسط می شوند.

در آخرین روز هفته 70 درصد نمادهای بازار با رشد قیمت روبرو بودند و تحلیل گران علت ریزش قیمت سهام بعضی از شرکت های عظیم را تصمیم سهام داران به فروش سهم ها و تامین نقدینگی لازم برای خرید سهام پتروشیمی بوعلی می دانند که روز چهارشنبه عرضه اولیه (IPO) شد.

هرچند که بورس در سه روز انتهایی هفته گذشته نزول کرد، اما رشد 32 درصدی ارزش معاملات و رشد 45 درصدی تقاضای بازار در روز چهارشنبه امیدها را به بورس برگرداند. در آخرین روز هفته ارزش مازاد تقاضای بازار به رقم 2 هزار و 188 میلیارد تومان رسید و خالص پول حقیقی ورودی 255 درصد رشد کرد و به 683 میلیارد تومان رسید.

در مجموع با توجه به رشد تقاضا در بازار و ورود پول حقیقی، می توان انتظار داشت شاخص در اولین روز هفته صعودی گردد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 28 دی 1399 بروزرسانی: 28 دی 1399 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 1029

به "دو نیروی رشد بورس در امروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دو نیروی رشد بورس در امروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید