خون یا خلط در مدفوع نوزادان: آیا جای نگرانی دارد؟

به گزارش مجله سی نوا، از دلایل وجود خون در مدفوع نوزادان، مصرف بعضی موادغذایی، عفونت، مسائل گوارشی و پارگی مقعد می باشد. وجود خون در مدفوع نوزادان می تواند نشان از مشکی باشد که می بایست آنالیز گردد

خون یا خلط در مدفوع نوزادان: آیا جای نگرانی دارد؟

گاهی اوقات، وجود خون در مدفوع نوزادان به دلیل مصرف برخی از غذاها می باشد. اما، در برخی موارد نیز ممکن است به دلیل عفونت و یا مسائل مقعدی نوزاد باشد که در این مواقع می بایست برای آنالیز دقیق تر به پزشک مراجعه کرد.

بنابراین هر گاه خون در مدفوع نوزادان مشاهده کردید، بهتر است دلیل آن را آنالیز کنید. وجود مقدار کمی از ماده مخاطی در مدفوع نوزادان طبیعی است اما مقدار زیاد آن، به خصوص هنگامی که با خون همراه باشد باید آنالیز گردد. چرا که می تواند ناشی از مسائل گوارشی باشد یا از بروز عفونت خبر دهد.

دلایل متداول وجود خون در مدفوع نوزادان

شایع ترین دلایل وجود خون در مدفوع نوزادان، به توضیح زیر می باشد:

1- عفونت ها

عفونت های ناشی از باکتری هایی از قبیل Salmonella یا E.Coli اغلب باعث ظاهر شدن خون یا خلط در مدفوع نوزادان می شوند. در برخی موارد، مدفوع نوزاد ملین (اسهال) است که ممکن است با تب و استفراغ نیز همراه باشد.

2- مواد غذایی (واکنش به برخی از مواد غذایی خاص)

وجود پروتئین های خاصی که در برخی از مواد غذایی نوزادان وجود دارد باعث تغییر رنگ در مدفوع می گردد. این پروتوین ها در برخی از مواد غذایی نظیر شیرگاو و سویا یافت می گردد. اگرچه این نوع خون ریزی جای نگرانی ندارد، ولی بهتر است که این مواد غذایی را از رژیم کودک حذف کنید؛ چرا که ممکن است باعث کمبود آب بدن و یا کاهش وزن کودک گردد. این یک نوع واکنش غذایی به عنوان پروتئین فراوری شده توسط پروتئین انتروکولیت (FPIES) شناخته شده است.

غذاهای دیگری نظیر چغندر قند و گوجه فرنگی نیز باعث تغییر رنگ در مدفوع می شوند که هیچ جای نگرانی نیست.

3- پارگی های مقعدی (شکاف ها)

اغلب شکاف های کوچک، در قسمت مقعد می تواند باعث ایجاد خون در مدفوع نوزادان گردد. زیرا بافت مقعد-بخصوص در نوزادان- بسیار ظریف است و این بافت ظریف شامل تعداد زیادی از عروق خونی کوچک می باشد. گاهی اوقات عبور مدفوع سفت شده (یبوست) می تواند این بافت ها را پاره نموده و باعث خون در مدفوع گردد.

شکم درد در سه ماه اول تولد

4- مسائل دستگاه گوارش یا روده عظیم

اگر مقادیر زیادی خون در مدفوع یا خونریزی های مداوم مشاهده گردد، به احتمال زیاد وجود مشکل، در دستگاه گوارش است. هنگامی که بخشی از روده در دستگاه گوارش جابجا گردد، باعث انسداد می گردد که منجر به خون ریزی می گردد. این شرایط علائمی نظیر دل درد و استفراغ را به همراه دارد که باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه گردد. التهاب روده عظیم دلیل دیگری بر وجود خون در مدفوع کودک است.

5- خون ناشی از شیر مادر

گاهی اوقات ممکن است سینه مادر زخمی باشد و کودک هنگام شیر خوردن کمی از خون را نیز بخورد و سپس در مدفوع خون نشان داده می گردد. این حالت، برای کودک هیچ ضرری ندارد.

6- تغذیه بیش از حد شیر مادر

این دلیل شایع نیست، ولی در برخی موارد مشاهده شده است. طبقه گفته متخصصان تغذیه، تغذیه بیش از حد با شیر مادر ممکن است باعث خون در مدفوع نوزادان گردد.

7- ویتامین ها

برخی از ویتامین ها می توانند، خون در مدفوع کودک ایجاد نمایند.

رنگ مدفوع کودک من در اثر چیست؟

  • اگر خون در مدفوع قرمز روشن یا قرمز تیره باشد، یک مشکل مرتبط با دستگاه گوارش را نشان می دهد.
  • مدفوع سیاه با قیر مانند به این معنی است که خون در روده، خشک شده است.
  • در صورتی که اسهال با خون قرمز مخلوط باشد، می تواند یک عفونت باکتریایی را نشان دهد.
  • اگر مدفوع طبیعی به نظر می رسد، اما حاوی خون قرمز رنگ است، احتمالاً آلرژی نسبت به پروتئین شیر است.
  • اگر مدفوع سفت است و حاوی خون است، احتمالاً به علت شکاف در مقعد است.
  • مدفوع سیاه در اندازه های کوچک (شبیه دانه های خردل) می تواند به این معنی باشد که خون هضم شده است (به دلیل خوردن خون از سینه های مادر).

آیا خون در مدفوع نوزادان،احتیاج به توجه پزشکی دارد؟

خون در مدفوع نوزادان نشانه ای غیر عادی است. در حالی که برخی از علت ها ممکن است جدی نباشد و به راحتی درمان شوند، اما برخی اوقات ممکن است این دلایل جدی باشد و سلامت کودک را به خطر بیندازد. از این رو، توصیه می گردد در صورت مشاهده خون در مدفوع، سریعاً به پزشک مراجعه کنید و نوزاد خود را مورد آنالیز قرار دهید.

برای جلوگیری از خونریزی چه اقداماتی می توانیم انجام دهیم؟

اگر خون در مدفوع کودک شما شدید نمی باشد کودک سالم است و با انجام چند راه حل ساده می توانید از خون ریزی جلوگیری کنید:

1- اگر این علت خونریزی مربوط به رژیم غذایی است، ساده ترین راه این است که رژیم غذایی کودک را تغییر دهید. اغلب مواقع شیر بر خون ریزی تاثیر می گذارد. بنابراین شیر گاو و سایر محصولات لبنی را از رژیم غذایی کودک و یا رژیم غذایی مادر (اگر کودک تنها با شیر مادر تغذیه می گردد) حذف کنید. اگر کودک با این روش بهتر نشد، می توانید روش های دیگر را امتحان کنید.

2- شایع ترین علت خون در مدفوع نوزادان، حساسیت های غذایی است. به منظور کاهش خطر ابتلا به کولیت روده، بهتر است نوزاد در شش ماه اول خود فقط از شیر مادر تغذیه کند.

3- در هنگام استفاده از مواد غذایی جدید، مراقب کودک خود باشید. در مرتبه اول مقدار کمی از غذا را به کودک دهید و اگر علائم آلرژی یا واکنش به مواد غذایی مانند اسهال و استفراغ را مشاهده کردید، از خوراندن غذا به کودک خودداری کنید. تخم مرغ، بادام زمینی و سویا از رایج ترین مواد غذایی آلرژی زا در نوزادان محسوب می شوند.

4- اگر خونریزی ناشی از شکاف های مقعدی باشد، ممکن است به علت یبوست باشد. افزایش مصرف آب (یا اگر کودک با شیر خشک تغذیه شده است، افزایش نسبت آب به شیر خشک) و دادن آب سیب و یا آب میوه باعث کاهش یبوست می گردد. غذاهایی مانند اسفناج، بروکلی، گلابی و غلات فیبر بالایی دارند و از بروز یبوست جلوگیری می نمایند.

5- اگر مدفوع خونی به علت خوردن زیاد شیر مادر باشد، با یک اندازه گیری ساده می توانید مانع خون در مدفوع نوزاد شوید؛ اندازه گیری ساده این است که اجازه دهید نوزاد بیشتر از چربی شیر شیر آب داشته باشد، برای اینکه این اتفاق بیفتد؛ اجازه دهید کودک سینه مادر را تمام کند و بعد سراغ سینه بعدی برود.

در نهایت، مدفوع کودک خود را به طور منظم آنالیز کنید تا از اختلالات مخاطی بیش از حد، و یا وجود خون در مدفوع جلوگیری کنید. مطلع باشید که مدفوع غیر عادی نشان دهنده مشکل است.

منبع: setare.com
انتشار: 4 بهمن 1399 بروزرسانی: 4 بهمن 1399 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 1042

به "خون یا خلط در مدفوع نوزادان: آیا جای نگرانی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خون یا خلط در مدفوع نوزادان: آیا جای نگرانی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید