خوراکی های موثر در ایجاد چربی شکمی

به گزارش مجله سی نوا، مصرف بعضی خوراکی ها می تواند نقش چشمگیرتری در افزایش وزن و اندازه دور کمر انسان داشته باشد. چربی شکم یا چربی احشایی می تواند خطر ابتلا به شرایطی جدی تر مانند بیماری قلبی، دیابت و بیماری آلزایمر را افزایش دهد.

خوراکی های موثر در ایجاد چربی شکمی

به گزارش خبرنگاران، عصر ایران به نقل از ایت دیس نوشت: در ادامه با بعضی غذاها و نوشیدنی ها که می توانند بی آنکه متوجه باشید موجب افزایش چربی شکم شما شوند بیشتر آشنا می شویم.

نان سفید

همه نان ها برای سلامت انسان مضر نیستند اما اگر کاهش چربی شکم خود را هدف قرار داده اید باید از نان های سفید که با استفاده از آرد پالایش شده تهیه می شوند، پرهیز کنید.

مطالعات نشان داده اند که مصرف غلات کامل می تواند به کاهش ذخیره چربی شکم یاری کند در شرایطی که مصرف غلات پالایش شده به افزایش هر چه بیشتر آن منجر می گردد.

نوشابه رژیمی

افراد بسیاری که قصد کاهش وزن و میزان چربی بدن خود را دارند، نوشابه های رژیمی را به جای نوشابه های عادی مصرف می نمایند اما مطالعات بسیاری نشان داده اند که مصرف نوشابه های رژیمی نیز با افزایش اندازه دور کمر مرتبط است.

مطالعه ای که در نشریه the Journal of the American Geriatrics Society منتشر شد، نشان داد افرادی که نوشابه رژیمی مصرف می نمایند نسبت به آنهایی که این کار را انجام نمی دادند، دارای درصد بالاتری از چربی شکم بودند.

به گفته پژوهشگران، افرادی که نوشابه های رژیمی مصرف می نمایند، ممکن است میزان صرفه جویی در کالری های مصرفی خود را بیش از حد ارزیابی نموده و پرخوری به افزایش چربی بدن آنها منجر گردد. در عوض می توانید نوشیدن چای سفید را به جای نوشابه ها مد نظر قرار دهید.

بنا بر مطالعه ای که در نشریه Nutrition & Metabolism منتشر شد، چای سفید از تشکیل سلول های چربی جدید جلوگیری نموده و چربی ذخیره شده را تجزیه می نماید. این به معنای آن است که حتی در زمان زیاده روی در مصرف غذا، بدن شما در ذخیره کالری های اضافه با دشواری روبرو خواهد بود.

آبمیوه

در شرایطی که مصرف آبمیوه های 100 درصد طبیعی می تواند گزینه بهتری نسبت به نوشیدنی های شیرین دیگر باشد اما هر فنجان از آبمیوه های طبیعی نیز می تواند تا 36 گرم قند در خود داشته باشد.

افزون بر این بیشتر شیرینی موجود در آبمیوه ها از فروکتوز، نوعی قند مرتبط با تشکیل بافت چربی احشایی، سرچشمه می گیرد.

آب ساده همچنان بهترین گزینه برای شما محسوب می گردد اما برای افرادی که نوشیدن آب ساده برای آنها جذابیتی ندارد، روش هایی برای بهبود عطر و طعم این نوشیدنی وجود دارند.

به همین دلیل، افزودن چند برش میوه تازه مانند پرتقال و گریپ فروت را مد نظر قرار دهید. این که پوست میوه گرفته نگردد، اهمیت دارد زیرا پوست مرکبات سرشار از آنتی اکسیدان دی-لیمونن است. این ترکیب قدرتمند به پاکسازی و دفع سموم از بدن و همچنین کاهش چربی احشایی یاری می نماید.

استیک ریب آی

مطالعات نشان داده اند که مصرف برش های مناسب استیک به واسطه محتوای پروتئین زیاد می تواند به کاهش اندازه دور کمر یاری کند اما استیک ریب آی یکی از برش های پر چربی محسوب می گردد.

پژوهشگران در یک مطالعه دریافتند که مصرف یک رژیم غذایی سرشار از گوشت قرمز تازه و چرب با چاقی شکمی و اندازه عظیم تر دور کمر مرتبط است.

شکلات

ابتدا باید به این نکته اشاره داشت که همه شکلات ها بد نیستند. در حقیقت، شکلات تلخ می تواند فواید سلامت مختلفی را ارائه کند و بنابر مطالعه ای که در نشریه Heart منتشر شد، مصرف 3.5 اونس (حدود 100 گرم) شکلات تلخ در روز می تواند به کاهش خطر بیماری قلبی یاری کند.

افزون بر این، شکلات تلخ می تواند در کاهش چربی شکم نقش داشته باشد. اما شکلات شیری چنین فوایدی را ارائه نمی نماید. شکلات شیری سرشار از شکر است و به طور معمول کالری زیادی دارد. مطالعه ای که در نشریه American Journal of Clinical Nutrition منتشر شد، شکلات را به عنوان غذایی که با بیشترین میزان افزایش وزن مرتبط بود، معرفی کرد.

سوپ های کنسروی

زمانی که موضوع سوپ های کنسروی مطرح می گردد، بار دیگر باید از انتخاب محصول درست اطمینان حاصل کرد. گزینه های مختلفی حاوی سدیم فراوان در بازار وجود دارند که نه تنها می تواند موجب نفخ شکم گردد، بلکه موجب افزایش اشتها شده و در درک این که چه زمانی سیر شده اید، اختلال ایجاد کند.

چیپس سیب زمینی

پژوهشگران دانشگاه هاروارد معتقدند که چیپس های سیب زمینی یکی از بدترین گزینه ها برای اندازه دور کمر انسان هستند. چیپس های سیب زمینی سرشار از چربی های اشباع هستند که می تواند به افزایش چربی شکم منجر گردد.

همچنین، آنها حاوی نمک فراوان هستند که نفخ شکم را موجب می گردد. چیپس سیب زمینی توانایی ایجاد احساس رضایت و سیری در فرد را نداشته و خوردن مقدار کمی از آن می تواند در نهایت به خالی شدن یک پاکت چیپس منجر گردد.

نوشیدنی های قهوه منجمد

قهوه به خودی خود برای اندازه دور کمر انسان بد نیست اما اگر نوشیدنی های قهوه منجمد را به طور منظم مصرف کنید، با مشکل روبرو خواهید شد. بیشتر اوقات، این نوشیدنی های پرکالری سرشار از شکر و لبنیات هستند.

افزون بر این، مطالعه ای در سال 2017 که در نشریه Public Health منتشر شد، نشان داد تقریبا 70 درصد افرادی که قهوه می نوشند، افزودنی هایی مانند شکر یا پودر شیر به آن اضافه می نمایند.

پیتزا

پیتزا می تواند سرشار از چربی اشباع باشد که مصرف بیش از حد آن افزون بر افزایش وزن می تواند بر سلامت قلبی -عروقی انسان تاثیر منفی بگذارد. پژوهشگران دریافته اند که بر خلاف سایر چربی ها، میزان اضافه چربی اشباع احتمال بیشتری دارد در ناحیه شکم ذخیره گردد.

شیرینی های کم چربی

با مشاهده برچسب کم چربی روی محصولات مختلف ممکن است فکر کنید که با گزینه ای سالم تر روبرو هستید اما این برچسب نباید شما را گمراه کند. بسیاری از شیرینی هایی که با برچسب کم چربی روی بسته بندی آنها فروخته می شوند، به طور معمول سرشار از آرد سفید پردازش شده، شکر زیاد و حتی میزان زیاد سدیم هستند. تمام این ترکیبات می توانند موجب افزایش وزن و چربی شکم شما شوند.

ماست

ماست می تواند یک ماده غذایی مفید برای کاهش وزن باشد زیرا سرشار از پروتئین است و این ماده مغذی می تواند احساس سیری را برای مدت زمان طولانی تر در شما ایجاد کند. همچنین، ماست حاوی پروبیوتیک ها است که می توانند به کوشش های کاهش وزن و چربی شما یاری نمایند. اما ماست های طعم دار به طور معمول سرشار از شکر هستند که گزینه خوبی برای اندازه دور کمر شما نیست و می تواند موجب افزایش وزن گردد. همچنین، شکری که مصرف می کنید می تواند جمعیت باکتری های ناسالم را در روده عظیم افزایش دهد.

چوب شور

شاید چوب شور گزینه سالم تری نسبت به چیپس سیب زمینی به نظر برسد اما در واقع این گونه نیست. این خوراکی نیز سرشار از نمک است. یک مطالعه که در نشریه the Journal of Nutrition منتشر شد، این که نمک چگونه می تواند فرآیندهای بیولوژیکی که در مشخص زمان سیری نقش دارند را مختل کند، نشان داد. در این شرایط شما بیشتر غذا می خورید که می تواند به افزایش وزن و چربی شکم منجر گردد.

سیب زمینی سرخ شده

مطالعه ای که در دانشگاه هاروارد انجام شد، نشان داد افرادی که به طور منظم سیب زمینی سرخ شده مصرف می کردند، افزایش وزن بیشتری را تجربه می نمایند. طی مدت مطالعه، افرادی که سیب زمینی سرخ شده مصرف می کردند، تنها به واسطه مصرف این ماده غذایی افزایش 13 پوندی چربی شکم خود را تجربه کردند.

سیب زمینی شیرین برشته شده در فر و نه سرخ شده در روغن گزینه سالم تری است که می توانید جایگزین سیب زمینی سرخ شده نموده و از جمع شدن چربی بیشتر در ناحیه شکم خود جلوگیری کنید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 30 آبان 1399 بروزرسانی: 30 آبان 1399 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 918

به "خوراکی های موثر در ایجاد چربی شکمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خوراکی های موثر در ایجاد چربی شکمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید