خط آهن لاذقیه به عراق و ایران متصل خواهد شد

به گزارش مجله سی نوا، وزارت حمل و نقل سوریه خبر داد سوریه در راستای اجرایی شدن پروژه راهبردی اتصال ریلی بندر امام خمینی به بندر لاذقیه، در حال احداث خط آهن دیرالزور به البوکمال است.

خط آهن لاذقیه به عراق و ایران متصل خواهد شد

به گزارش گروه بین الملل مجله سی نوا، وزارت حمل و نقل سوریه تاکید کرد که پروژه ریلی اتصال سواحل سوریه به عراق و سپس ایران توسط مقامات سه کشور در حال بررسی است.

به نوشته روزنامه سوری الوطن، بر اساس گزارش وزارت حمل و نقل سوریه با احداث این راستا ریلی، بندر امام خمینی در سواحل ایران در خلیج فارس به بندر لاذقیه در دریای مدیترانه متصل می شود.

بر اساس پروژه مذکور در ابتدا عملیات اجرایی اتصال ریلی ایران به عراق از طریق شلمچه به بصره و در یک راستا ریلی 32 کیلومتری کلید می خورد که طرف ایرانی سرمایه گذار آن است. سپس راستا ریلی اتصال شلمچه به بندر امام خمینی و بصره به لاذقیه تکمیل می شود.

وزارت حمل و نقل سوریه در این راستا خبر داد که راستا ریلی به طول 142.8 که دیرالزور را به البوکمال متصل می کند با سرعت و با مشخصات فنی مدرن بین المللی زیرساخت های آن در دست احداث است و بخشی از محور حمل و نقل بین المللی غرب و شرق بنادر سوریه از طریق حلب به عراق، ایران و کشور های آسیای شرقی است که از لحاظ ترانزیتی یک کریدور استراتژیک برای سوریه و عراق محسوب می شود.

بنا بر این گزارش، در همیت راستا راه آهن لاذقیه نیز عملیات اجرایی پروژه ساخت خط ریلی 765 متری که مثلث نیروگاه شربیت واقع در محور طرطوس لاذقیه را به منطقه آزاد لاذقیه متصل می کند با هزینه 195 میلیون لیره ای آغاز کرده است.

در نشست های سه جانبه یک سال اخیر میان ایران، عراق و سوریه، توسعه حمل و نقل ریلی، افزایش ترانزیت، توسعه صادرات و واردات و نحوه اتصال راه آهن شلمچه به بصره به منظور برقراری کریدور های ترانزیتی بین سه کشور مورد بررسی قرار گرفته است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 2 دی 1398 بروزرسانی: 2 دی 1398 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 159

به "خط آهن لاذقیه به عراق و ایران متصل خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خط آهن لاذقیه به عراق و ایران متصل خواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید