خبرنگاران سفارت ایران بر تسهیل ترانزیت در مرز بلغارستان تاکید نمود

به گزارش مجله سی نوا، تهران-خبرنگاران- سفارت ایران در بلغارستان از آمادگی شبانه روزی این سفارتخانه برای تسهیل عبور و مرور کامیون های ایرانی در مرز بلغارستان با رومانی اطلاع داد.

خبرنگاران سفارت ایران بر تسهیل ترانزیت در مرز بلغارستان تاکید نمود

با ما سفر کنید و با تور بلغارستان ارزان از معماری شگفت انگیز اروپایی دیدن کنید و شهر زیبای صوفیه را ببینید.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در صوفیا، روز یکشنبه طی بیانیه ای ضمن تبریک مبعث پیامبر گرامی اسلام و عید نوروز، متعاقب انتشار ویدئو کلیپی از سوی یکی از رانندگان زحمت کش ترانزیت کشورمان در مورد مسائل به وجود آمده برای وی در مرز رومانی و همچنین کلیپ مشابهی در مورد توقف کامیون های ایرانی در مرز رومانی و بلغارستان اعلام نمود: پیرو شیوع کرونا در دنیا، اکنون اروپا به یکی از کانون های اصلی درگیری با این بیماری تبدیل شده و مقررات سختگیرانه ای در مرزهای کشورهای اروپایی برقرار شده است که شامل اتباع اروپایی هم می گردد. با توجه به این شرایط، وزیر بهداشت بلغارستان با صدور دستورالعملی از ساعت 00:00 تاریخ 18 مارس 2020 ورود اتباع تعداد زیادی از کشورها اعم از کشورهای اروپایی همچون آلمان، فرانسه و بریتانیا و همچنین اتباع کشورمان به خاک بلغارستان را در راستای مقابله با شیوع کرونا به طور موقت ممنوع اعلام نمود.

این سفارتخانه تاکید نمود: با توجه به شرایط فوق و بر اساس برنامه ریزی به عمل آمده، این سفارت از یک ماه گذشته با تشکیل کمیته مدیریت بحران و برقراری کشیک شبانه روزی در آماده باش کامل نهاده شد و حتی کارشناسانی را به صورت 24 ساعته با شماره تلفن های تعیین اعلام نمود تا هرگونه موارد احتمالی را پیگیری نمایند.

سفارت ایران در بلغارستان ادامه داد: این سفارت طی اقدامات به عمل آمده در نتیجه رایزنی های فشرده با مقامات ذیربط بلغارستان پیروز شد در هفته گذشته تمامی کامیون های متوقف شده در مرز رومانی با بلغارستان شامل 2 گروه از کامیون های ایرانی متوقف شده (یک کاروان مرکب از 16 کامیون و یک کاروان مرکب از 13 کامیون) را با همکاری و اسکورت پلیس محل به مرز بلغارستان با ترکیه منتقل کند.

این بیانیه تاکید نمود: گروه اول پس از هماهنگی های اجرا شده و کوشش ارزنده سفارت کشورمان در آنکارا پیروز به عبور از مرز و ورود به خاک ترکیه شد. گروه دوم توسط مسئولین گمرک مستقر در مرز ترکیه با عنوان اینکه رانندگان می بایست دوره 14 روزه قرنطینه را طی نمایند و سپس وارد خاک ترکیه شوند، در مرز ترکیه متوقف و از ورود آنها به خاک ترکیه موقتا ممانعت به عمل آمد که این موضوع نیز با کوشش های سفارت جمهوری اسلامی ایران حل و رانندگان مذکور اجازه عبور از خاک ترکیه را اخذ کردند.

بیانیه سفارت ایران در صوفیا توضیح داد: روز گذشته این سفارت، به محض دریافت اطلاعات پیرامون موج سوم کامیون های ایرانی که در مرز رومانی با بلغارستان مستقر بودند مجددا همانند موارد قبلی مذاکرات خود را با مقامات بلغاری انجام داد و نهایتاً توافق شد که برای این گروه نیز تسهیلات عبور از خاک بلغارستان به همراه اسکورت پلیس محل، علیرغم وجود مقررات شدید منع ورود به خاک بلغارستان، در نظر گرفته گردد. منتهی مقامات بلغاری صدور این مجوز را منوط به پذیرش گروه دوم از کامیون های ایرانی که در مرز با ترکیه اجازه ورود به خاک ترکیه به آنها داده نشده بود و عدم تجمیع بیش از حد در خط صفر مرزی بلغارستان با ترکیه نمودند و اعلام نمودند که به محض اینکه دولت ترکیه به گروه دوم کامیون های ایرانی اجازه عبور دهد، آمادگی دارند که مجوز عبور گروه سوم کامیون های ایرانی را بلافاصله صادر نمایند. با توجه به حل مشکل گروه دوم و اخذ اجازه عبور از خاک ترکیه، موضوع طی یادداشتی به مقامات بلغارستان منعکس شد و درخواست صدور مجوز برای گروه سوم رانندگان گشت که موضوع در دست پیگیری است.

سفارت ایران در بلغارستان اعلام نمود: این اقدام در حالی انجام شد که در حال حاضر صف های چند کیلومتری کامیون های متعلق به کشورهای مختلف در مبادی مرزی بلغارستان از جمله مرز با رومانی تشکیل شده اند و تا به امروز اجازه ورود به خاک این کشور را دریافت ننموده اند.

این بیانیه اضافه کرد: تلفنی که راننده عزیز در کلیپ منتشره ادعا نموده که با آن تماس گرفته مربوط به این سفارت نبوده و همانطور که ذکر شد این سفارت از ابتدای شروع بحران و از حدود یک ماه گذشته در آماده باش کامل نهاده شده و کارشناسانی را به صورت 24 ساعته با شماره تلفن های تعیین از جمله 00359879810382 اعلام نموده تا موارد احتمالی را پیگیری نمایند.

سفارت ایران در بلغارستان اضافه کرد: این شماره تماس از طرق مقتضی از جمله به وسیله کانال های فضای مجازی ایجاد شده از سوی این سفارت برای ارتباط هرچه بهتر با رانندگان عزیز کشورمان و حل سریعتر مسائل آنها به اطلاع آنها رسانده شده است.

در این بیانیه آمده است: متعاقب پخش کلیپ مذکور در فضای مجازی و اطلاع سفارت، بلافاصله از طرق مختلف شماره تلفن راننده پخش نماینده کلیپ اخذ و با وی و همچنین سایر رانندگان متوقف شده در مرز رومانی با بلغارستان از سوی این سفارت ارتباط برقرار شد(حدود 14 راننده) و درعین حال به صورت همزمان مذاکرات برای حل مشکل با مقامات ذیربط بلغارستان شروع شد که نتیجه آن در بند 4 ذکر شد.

سفارت ایران در صوفیا توضیح داد: این سفارت کماکان و به صورت شبانه روزی، ضمن پیگیری شرایط رانندگان زحمتکش کشورمان آماده دریافت هرگونه اطلاعات در این رابطه است. به منظور هماهنگی بهتر در این گونه موارد، از تمامی نهادهای ذیربط به خصوص شرکت های حمل ونقل در کشور مجددا درخواست می گردد سریعا اطلاعات دقیق از تعیینات رانندگان، محموله، جهت بازگشت، مرزهای بازگشت و ... را به این سفارت ارائه دهند تا بتوان در اسرع وقت در رایزنی با مقامات محلی، زمینه عبور آنها از مرز را تسهیل کرد.

این سفارتخانه در انتها برای مردم ایران، عزت، سربلندی، صحت و سلامتی و غلبه هر چه سریع تر بر کرونا را از درگاه خداوند خواهان شد.

منبع: ایرنا
انتشار: 5 فروردین 1399 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 391

به "خبرنگاران سفارت ایران بر تسهیل ترانزیت در مرز بلغارستان تاکید نمود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران سفارت ایران بر تسهیل ترانزیت در مرز بلغارستان تاکید نمود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید