حجم تجارت بین ایران وارمنستان تا یک میلیارد دلار در سال افزایش می یابد

به گزارش مجله سی نوا، تهران (پانا) - وزیر امور مالی و دارایی تاکید نمود حجم تجارت بین ایران و ارمنستان حدود 300 میلیون دلار است که با توجه به ظرفیت صادرات و واردات دو کشور می تواند تا یک میلیارد دلار در سال افزایش یابد.

حجم تجارت بین ایران وارمنستان تا یک میلیارد دلار در سال افزایش می یابد

با ما سفر کنید و با تور ارمنستان ارزان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت امور اقتصادی و دارایی، فرهاد دژپسند در ملاقات با همتای ارمنستانی خود ضمن تاکید بر توسعه زیر ساخت های ارتباطی و اقتصادی دو کشور گفت: با توجه به ظرفیت صادرات و واردات دو کشور و در صورت توسعه همکاری های دوجانبه می توان سطح مبادلات تجاری را تا یک میلیارد دلار در سال افزایش داد.

دژپسند با اشاره به اینکه باید کوشش کنیم در زمینه زیر ساخت های ارتباطی، توسعه جاده و خطوط ریلی را افزایش دهیم گفت: تمرکز بر خط راه آهن ایروان - جلفا - تهران سبب توسعه روابط تجاری دو کشور خواهد شد و از ظرفیت خود به عنوان وزیر اقتصاد در شورا و مجامع اقتصادی کشور جهت تسریع در این امر استفاده خواهم کرد.

وزیر اقتصاد با تاکید بر حل کردن مسائل به صورت ساختاری اضافه نمود: باید روابط گمرکی دو کشور را توسعه دهیم و نباید در رابطه اقتصادی عمیق دو کشور این مسایل مانع ایجاد کند.

وی با اشاره به همکاری های بانکی و بیمه ای بین دو کشور گفت: باید در این خصوص مدل های جدید همکاری تعریف کنیم و مبادلات دو جانبه پولی، بانکی و اقتصادی در قالب قرار دادهای دو جانبه داشته باشیم.

دژپسند تاکید نمود: تا بانک مشترک میان دو کشور تاسیس گردد تا مسائل توسعه اقتصادی حل شده و فرایند سریعتری را در این خصوص ببینیم.

وزیر اقتصاد ایران با بیان اینکه صرف نظر از همه موارد، می توان به یک مدل تسویه اقتصادی دست یافت تا هم دولتمردان و هم بازرگانان ارمنستانی را مصون نگه دارد، اضافه نمود: در این زمینه ما مدل تجربه شده داریم و شما می توانید با معاون وزیر و رییس سازمان سرمایه گذاری و یاری های اقتصادی و فنی ایران مذاکره نموده و از آن مکانیسم بهره مند شوید.

دژپسند به نبود تفاهم نامه بیمه بین کشور ایران و ارمنستان اشاره نمود و گفت: در حال حاضر با توجه به ظرفیت های موجود در زمینه حمل و نقل و برقراری امکان تردد وسایل نقلیه و کالا در عمق خاک دو کشور و همچنین ظرفیت همکاری های گردشگری میتوان به تفاهم نامه بیمه ای دست یافت که درحل این قبیل مسایل یاری خواهد نمود.

وی به لزوم توسعه روابط تجاری دو طرف بدون فوت وقت اشاره نمود و گفت: در حال حاضر حجم مبادلات 2 کشور حدود 300 میلیون دلار در سال است که با توجه به ظرفیت های دو کشور این رقم می تواند به یک میلیارد دلار برسد و با توجه به ظرفیت های صادراتی ایران دستیابی به این هدف ناممکن نیست.

وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه در زمینه تجارت خارجی با معرفی ظرفیت ها می توانیم تجار و بازرگانان را نیز برای توسعه حداکثری حجم مبادلات تجاری دخیل کنیم، گفت: در حال حاضر کالاهای زیادی از کشورهای دیگر وارد ارمنستان شده که بخش قابل توجه ای از آن در ایران قابل تهیه است که پیشنهاد می کنیم به عنوان فرصت طلایی در نظر بگیرید.

دژپسند در ادامه به سرمایه گذاری خارجی در دو کشور با توجه به فرصت ها و ظرفیت های موجود بخصوص در حوزه نفت و گاز و صنایع معدنی اشاره نمود و اضافه نمود: با سرمایه گذاری خارجی مشترک می توانیم برای کشورهای منطقه و اتحادیه اوراسیا محصول خاص با برند خاص فراوری کنیم.

وی با اشاره به سابقه تاریخی میان دو جمهوری گفت: این سرمایه گذاری ها سبب گسترش روابط دو کشور به صورت نمایی بوده و دارای اثرات دایمی است و می تواند سکوی پرتابی برای دو کشور ایران و ارمنستان در منطقه گردد.

دژپسند از واهان کروبیان وزیر اقتصاد جمهوری ارمنستان خواست از نقش خود جهت عضویت کامل و دائم ایران در اتحادیه اروسیا استفاده کند و در ادامه اضافه نمود: مساله هزینه های بالای کامیون های ایرانی در ارمنستان نیز از جمله موارد لازم است که طرف ارمنی باید برای بر طرف نمودن آن اقدام کند.

وزیر اقتصاد جمهوری ارمنستان نیز در ادامه این ملاقات با اشاره به اینکه سخنان وزیر اقتصاد ایران ایده های جدیدی را در ذهن طرف ارمنی زنده کرد، اضافه نمود: می توانیم مساله بیمه را به صورت مجزا مورد بحث قرار داده و روی آن متمرکز شویم و بخصوص بیمه صادارت را اعمال نموده که سبب ترغیب بیشتر سرمایه گذاری و صادارت کالا خواهد شد.

وی با اشاره به توسعه تبادلات تجاری دو کشور گفت: در نمایشگاهی که ماه آینده در شهر اصفهان برگزار خواهد شد، گروهی از کارآفرینان و دست اندرکاران تجاری کشور ارمنستان اعزام خواهند شد و برنامه ریزی ها جهت برگزاری همایش اقتصادی در ارمنستان نیز صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه ارمنستان مذاکره کننده اصلی جهت عضویت کامل ایران در اتحادیه اورسیا است، گفت: این مذاکرات ماه آینده برگزار خواهد شد و ما آمادگی داریم هر چه سریعتر این امر محقق گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 10 بهمن 1399 بروزرسانی: 10 بهمن 1399 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 1055

به "حجم تجارت بین ایران وارمنستان تا یک میلیارد دلار در سال افزایش می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حجم تجارت بین ایران وارمنستان تا یک میلیارد دلار در سال افزایش می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید