جلالی: از روسیه انتظار داریم در راستای برطرف تحریم ها علیه ایران فعال تر عمل کند

به گزارش مجله سی نوا، سفیر ایران در مسکو گفت: از دولت دوست روسیه انتظار داریم، فعال تر عمل نموده و در شورای امنیت به همراه دیگر اعضا بر آمریکا فشار وارد کند تا از تحریم ها علیه ایران به خصوص درشرایط کنونی دست بردارد.

جلالی: از روسیه انتظار داریم در راستای برطرف تحریم ها علیه ایران فعال تر عمل کند

همراه دور زمین باشید و با تور ارزان روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرنگاران، کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه در مصاحبه با نشریه اکسپرت روسیه ضمن تشریح شرایط شیوع بیماری کرونا در ایران تحریم های ظالمانه آمریکا را مانع مقابله دنیای با این بیماری خواند و خواهان لغو این تحریم ها به منظور مقابله موثرتر با این بحران دنیای شد.

مشروح این مصاحبه را در زیر می خوانید.

سوال: در حال حاضر متاسفانه ایران پس از چین و ایتالیا از نظر مبتلایان و درگذشتگان در مقام سوم واقع شده است، به نظر شما علت این تعداد زیاد چیست؟

جلالی: بله درست گفتید. کرونا پدیده ای است که هنوز همه ابعاد آن شناخته شده نیست و کار بر روی راستاهای انتقال و شیوه های فراگیری آن ادامه دارد. ظاهرا وجود بیماری های زمینه ای میزان آسیب پذیری افراد را افزایش می دهد.

متاسفانه رشد شیوع بیماری در ایران زیاد است. خوشبختانه نظام بهداشتی ایران در سطح بالایی در منطقه واقع شده است و کادر درمانی در ایران خدمات ارزنده ای را نه تنها در داخل کشور، بلکه در منطقه ارائه می دهند. اما در موضوع مقابله با بیماری کرونا شرایط متفاوت است. حجم بالای افراد مبتلا غافلگیر نماینده است و ظرفیت درمانی و بهداشتی در حالت حداکثری مورد استفاده قرار می گیرد، اما نمی تواند جوابگوی بیماران باشد. بنابراین، علاوه بر تامین نیازهای رو به افزایش مراکز درمانی موجود، ضروری است اقداماتی برای ایجاد ساختمان ها و تامین تجهیزات و داروی جدید صورت گیرد.

متاسفانه تحریم های ظالمانه آمریکا مانعی جدی در تامین مالی و تهیه امکانات ایجاد نموده است. توجه این واقعیت به خوبی آشکار می نماید تا چه اندازه تحریم ها شرایط رسیدگی به بیماران را سخت نموده و تعداد قربانیان را افزایش داده است.

سکوت دردناک جامعه دنیای در مقابل اقدامات آمریکا

سؤال: در شرایطی که ملت ایران شرایط سختی را طی می نماید، آمریکا تحریم های جدیدی را علیه ایران برقرار می نماید، چرا؟

جلالی: این خط مشی دولت آمریکا در تعاملاتش با سایر کشورها است. دولت آمریکا به صورت ناجوانمردانه ای کوشش دارد از شرایط سخت مردم ایران در شرایط ایپدمی کرونا و تحریم برای به زانو در آوردن ایران و رسیدن به اهداف نامشروع سیاسی بهره ببرد. این اقدام ممکن است به یک نسل کشی برنامه ریزی شده بینجامد که مسئولیت آن با دولت آمریکاست و سکوت جامعه دنیای نیز بسیار دردناک است. در واقع، ایالات متحده سعی دارد با استفاده از فشارهای مختلف ملت ها و کشورهای مستقل را تسلیم خواسته های نامشروع خود کند و در این راستا، چنانچه روش های عادی جوابگو نباشد، از روش های غیر متعارف و غیرقانونی استفاده می نماید. این دقیقا چیزی است که در خصوص ایران در حال انجام است.

سؤال: به طور کلی تا چه حد آمریکا و تحریم ها مقصر این تعداد کشته در ایران است؟

جلالی: بخش زیادی از این تعداد تلفات انسانی ناشی از تحریم هاست، زیرا هم توان مالی دولت در مقابله با کرونا را به شدت کاهش داده و هم ورود دارو و اقلام بهداشتی را تحریم نموده است. همانطور که شرح دادم به اندازه ای که در میزان خدمات رسانی به بیماران اختلال و مانع ایجاد کند، تحریم های آمریکا می تواند آمار قربانیان را افزایش دهد و عمق فاجعه زمانی تعیین می شود که بخشی از جمعیت دسترسی به امکانات بهداشتی و درمانی را نداشته باشد و کوشش ما این است تا از بروز یک فاجعه بشری جلوگیری کنیم.

مستثنی بودن اقلام دارویی نیرنگی بیش نیست

سؤال:کدام تحریم ها تعیینا مانع از مبارزه ایران با کرونا است؟

جلالی: بببنید. وقتی شرکت های حمل و نقل تحریم هستند و امکان بیمه محموله های وارداتی حتی دارو وجود ندارد و انتقال پول در شبکه بانکی امکانپذیر نیست، در نتیجه تجارت همه اقلام با مشکل جدی روبرو می شود. مستثنی بودن اقلام دارویی نیز نیرنگی بیش نیست.

سؤال: ایران می گوید آمریکا باید تحریم ها را لغو کند، اروپا نیز باید به رعایت آنها سرانجام دهد، به چه دلیل باید آمریکایی ها این کار را بنمایند؟ بعید است رنج مردم ایران در محاسبات آنها جایی داشته باشد، منفعت عملی آنها از لغو تحریم ها در چیست؟

جلالی: درست است آمریکا برای دستیابی به اهداف و تامین منافع خود تحریم ها را وضع کرد و به فشار حداکثری خود ادامه می دهد. اما صحبت ما با جامعه بین المللی است. موضوع تحریم های یکجانبه یک عمل غیر قانونی از بعد حقوق بین الملل و حقوق بشر است. چنانچه بپذیریم مقابله جامعه دنیای با عاملان جنگ دنیای اول و دوم ضرورت داشت، بنابراین، امروزه تنها محکومیت اقدامات غیرقانونی آمریکا در خروج از تعهدات بین المللی و گسترش دامنه قوانین ملی خود در سطح دنیای کافی نیست و نیازمند اقدام عملی است.

این انتظار مردم ایران منطقی و قانونی است و جامعه بین الملل می تواند حقوق از دست رفته آن ها را بازگرداند. آمریکا باید به تعهدی که در برجام داده و پشتوانه قطعنامه شورای امنیت را دارد باز شود، به خصوص که اکنون این اپیدمی نه تنها مردم ایران را تحت تاثیر قرار داده، بلکه تحریم ها به گسترش اپیدمی به وسیله ایران کمک می نماید.

از دولت دوست خود انتظار داریم، فعال تر در این زمینه اقدام کند

سؤال: روسیه از ایران حمایت نموده و از آمریکا خواسته که تحریم ها را متوقف کند، آیا از مسکو انتظار دارید اقدامات فعال تری در این راستا انجام دهد؟ اگر چنین است چه اقداماتی؟

جلالی: طبیعتا ما از دولت دوست خود انتظار داریم، فعال تر در این زمینه اقدام کند و در شورای امنیت به همراه دیگر اعضا بر آمریکا فشار وارد سازد تا از تحریم های غیرقانونی و ظالمانه به خصوص در این شرایط فاجعه بار بشری دست بردارد.

بخشی از این اقدامات می تواند در چارچوب همکاری دوجانبه باشد و این موضوع در دستورکار همکاری دو کشور واقع شده است و ضروری است موانع موجود برطرف شود. بخشی دیگر نیز می تواند در چارچوب سازمان های بین المللی برای محکومیت اقدامات یکجانبه و برطرف موانع موجود باشد. روسیه خود قربانی این تحریم های ظالمانه است.

سؤال: آیا ایران از امکان حقوقی طرح شکایت علیه آمریکا به دلیل اقداماتی که در نتیجه آن مردم ایران رنج می برند، یا علیه اروپا به دلیل عدم اجرای تعهداتی که بر عهده گرفته و انجام نداده، برخوردار است؟

جلالی: بله. جمهوری اسلامی ایران سعی کرد از ظرفیت های حقوقی برای محکومیت اقدامات غیرقانونی ایالات متحده استفاده کند و چنانچه به یاد داشته باشید حدود یک سال پیش شکایت ایران علیه آمریکا در دادگاه بین المللی لاهه مطرح و در حکم نهایی تصریح شد که تحریم های آمریکا بر خلاف توافقات دوجانبه قبلی دو کشور است و محدودیت های آمریکا نمی تواند در بخش تولیدات کشاورزی و مایحتاج غذایی مردم ایران اجرا شود. اما مشکل جامعه بین المللی بیشتر در اجرای قوانین بین المللی است که بسکمک از کشورها آن ها را نقض می نمایند. بنابراین انتظار است دول عضو سازمان ملل چاره ای برای برطرف این مشکل بیندیشند.

منتظر راه چاره خارجی ننشسته ایم

سؤال: ایران در آینده میخواهد چگونه با کرونا مبارزه کند؟ با توجه به ابعاد موضع غیر سازنده غرب، آیا می توان انتظارات مشابهی از چین داشت؟

جلالی: ایران سعی دارد با حداکثر توان خود با این بیماری مقابله کند، ولی در این راستا نیازمند کمک های سایر کشورها است. سیستم درمانی ایران در حال کوشش برای مهار این بیماری است و کار بر روی یافتن دارو و واکسن کرونا در داخل کشور ادامه دارد و ما منتظر راه چاره خارجی ننشسته ایم، ولی باید توجه داشت که اکنون آمریکا و اروپا نیز به این بیماری گرفتار شده اند و این به مشکل بشریت تبدیل شده و همه باید در مقابله با کرونا متحد شده و تخاصمات سیاسی را در این تقابل وارد نکنیم.

چین یکی از اعضای مهم و کلیدی سازمان ملل است و همچون روسیه می تواند نقش اساسی خود را ایفاء کند.

سؤال: آیا کانون اصلی آلودگی در ایران کشف شده است؟

جلالی: منشا اصلی آلودگی از خارج وارد کشور شده، ولی در بعضی شهرها زودتر خود را نشان داده است، اما اکنون این موضوع چندان در مقابله با کرونا اهمیت ندارد.

سؤال: آمار حداقل و تقریبی خسارت کرونا به ایران چه میزان است؟

جلالی: در حال حاضر نه تنها ایران بلکه همه کشورها درگیر مقابله با این بیماری همه گیر هستند و قطعا پس از این مرحله برآوردها صورت خواهد گرفت. در حال حاضر در این خصوص آمار دقیقی در دسترس نیست. اما با توجه به تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران این خسارت ها بیشتر از سایر کشورها خواهد بود، چرا که جمهوری اسلامی ایران همزمان با دو معضل کرونا و تحریم های آمریکا در حال مقابله و مبارزه است و به کمک خداوند و پشتوانه مردم در این آزمون هم سربلند خواهیم بود.

سؤال: نقش روحانیت در مبارزه با کرونا ویروس در ایران چیست؟

جلالی: روحانیت با نفوذ خود کوشش دارد توجه مردم را به دستورالعمل های مراکز مسئول جلب کند و به خصوص تعطیلی مراکز مذهبی و عدم برگزاری مراسم مذهبی بیانگر نقش مهم و مثبت روحانیت در مقابله با گسترش کرونا بوده است.

روحانیون هم در جامعه ایران به مانند سایر اقشار نقش موثری را در مقابله با این بیماری ایفا نموده اند. این نقش شامل تقویت روحیه مقاومت، همدلی و همبستگی مردم تا ارائه کمک به بیماران با حضور در بیمارستان ها و مراکز درمانی را شامل می شود. در شرایطی که جامعه تحت هجمه سنگین رسانه ای با هدف آشفتگی و هرج و مرج عمومی است، روشنگری عمومی صحیح روحانیت در چگونگی مقابله با کرونا و نقش آفرینی فعال و کوشش برای حفظ آرامش معنوی جامعه بسیار کارساز بوده است.

منشا کرونا محل تردید است

سؤال: به نظر شما چه کسی مقصر این بیماری همه گیری کرونا ویروس است؟ ما این را نمی دانیم، یعنی در این شیوع و وحشت، نخبگان دنیای، سازمان دنیای بهداشت یا افرادی که بهداشت را فراموش کردند؟

جلالی: منشا کرونا محل تردید است، اینکه یک ویروس جهش یافته است که به صورت طبیعی ایجاد شده و فراگیر شده یا ساخت آزمایشگاه های آمریکایی است. این امر نیازمند آنالیز های تخصصی است، ولی اولویت کنونی مهار آن در سطح دنیا است.

آنچه که در حال حاضر اهمیت دارد همکاری و همبستگی همه کشورها برای مقابله با این ویروس خطرناک دنیای است. همه کشورهای دنیا در حال حاضر درگیر این بحران دنیای و به تعبیری جنگ دنیای هستند، لذا به باور بنده مقصر آنهایی هستند که با وضع تحریم های ظالمانه و غیرانسانی مانع فرایند مقابله با این بیماری دنیای می شوند.

وجود این اپیدمی در گوشه ای از دنیا برای هیچ کشوری مصونیت نخواهد آورد و جامعه دنیای موظف به همکاری با یکدیگر برای ریشه کنی این بیماری است. وضع و تشدید تحریم های آمریکا علیه ایران فرایند مقابله با این بیماری را دچار اخلال خواهد نمود.

سؤال: به نظر شما دنیا از این رویداد و شیوع ویروس کشنده و خطرناک کرونا چه درسی باید بگیرد؟

جلالی: این اتفاقات به دنیا می آموزد که مقابله با ظلم و بلایا تنها در سایه همدلی و همکاری فراگیر همه کشورها میسر خواهد بود و مقابله با بحران های مشترک بشری نیازمند همدلی واقعی همه کشورها و ملت ها است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 24 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 534

به "جلالی: از روسیه انتظار داریم در راستای برطرف تحریم ها علیه ایران فعال تر عمل کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جلالی: از روسیه انتظار داریم در راستای برطرف تحریم ها علیه ایران فعال تر عمل کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید