تصاویری از تنها خورشیدگرفتگی کامل 2021

به گزارش مجله سی نوا، روز گذشته آخرین و تنها خورشید گرفتگی کامل سال 2021 رخ داد که تنها از قطب جنوب زمین قابل مشاهده بود و به همین علت دانشمندان برای تماشا این رویداد نادر به انتهای زمین رفتند و تصاویری از آنچه شاهد بودند را منتشر نموده اند.

تصاویری از تنها خورشیدگرفتگی کامل 2021

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، روز گذشته ماه در تنها خورشید گرفتگی کامل سال، از مقابل خورشید گذشت. این چشم انداز خیره نماینده ای بود، اما تنها برای عده کمی قابل مشاهده بود، چرا که تنها در قطب جنوب به صورت کامل قابل مشاهده بود.

جهت کلی این خورشید گرفتگی کامل، نوار باریکی بود که در آن سایه ماه با سطح زمین تماس پیدا کرد و در قسمتی دورافتاده از قطب جنوب که ناظران انسانی نسبتا کمی می توانستند آن را ببینند، روی داد.

این کسوف، اما به صورت جزئی در بخش هایی از سنت هلنا، نامیبیا، لسوتو، آفریقای جنوبی، جزایر جورجیای جنوبی و جزایر هاوایی (ساندویچ)، جزایر کروزت، جزایر فالکلند، شیلی، نیوزیلند و استرالیا قابل مشاهده بود.

با این حال، دانشمندان کنجکاوانه برای مشاهده این خورشید گرفتگی به صورت کامل به منطقه ها خشن قطب جنوب رفتند و تصاویری را که مشاهده می کنید، ثبت و منتشر کردند.

اغلب این عکس ها به وسیله عکاسی به نام فیلیپه تروبا گرفته شده است که با گروه کوچکی از دانشمندان شیلیایی و آمریکایی، این خورشید گرفتگی را به طور کامل از یخچال یونیون در قطب جنوب مشاهده می کردند.

مرحله کلی این خورشید گرفتگی حدود دو دقیقه به طول انجامید که زمان گرانبهایی بود که در آن دانشمندان از ماه و خورشید عکس گرفتند تا بر روی هر دو جرم و بعلاوه اثرات این گونه خورشید گرفتگی ها بر روی زمین مطالعه نمایند.

طی یک خورشید گرفتگی، ناحیه بیرونی جو خورشید که تاج نامیده می گردد، می تواند به وسیله دانشمندان در فرصتی نادر برای مطالعه، رصد گردد، چرا که به گفته ناسا، معمولاً تاج خورشیدی به وسیله چهره درخشان خورشید غیرقابل مشاهده می گردد.

در تصویری که اندکی پس از خورشیدگرفتگی کامل ثبت شده است می توانید تاج خورشید را ببینید که از سطح تاریک خورشید بیرون می آید.

در یک خورشید گرفتگی، ماه به طور مستقیم بین زمین و خورشید قرار می گیرد و سایه آن روی زمین می افتد. این هم ترازی که فقط در مرحله ماه نو اتفاق می افتد، سایه ماه را بر روی بخش کوچکی از زمین می اندازد و افرادی که درون این سایه قرار می گیرند، خورشید گرفتگی را به صورت کامل می بینند. اما کسانی که خارج از آن نوار باریک هستند که طول آن در هر خورشید گرفتگی فرق دارد، می توانند خورشید گرفتگی به صورت جزئی دیدنگر باشند.

از آنجا که مدار ماه نسبت به خورشید، کج است، بنابراین خورشید گرفتگی در هر ماه هنگام ماه نو رخ نمی دهد.

با پیشرفت این خورشید گرفتگی کامل، ماه به تدریج بیشتر و بیشتر، قرص خورشید را پوشاند و تنها یک برش باقی ماند که در اینجا در این عکس دیده می گردد.

درست پس از لحظه خورشید گرفتگی کامل، نور خورشید از پشت ماه بیرون آمد و این چشم انداز خیره نماینده را ایجاد کرد. این رویداد به علت شباهت آن به جواهرات به اثر حلقه الماس معروف است.

پس از آن نیز ماه به عبور خود از مقابل خورشید ادامه داد و یک هلال از خورشید در معرض دید نهاده شد.

طی این رویداد بعلاوه بعضی از کشتی های تفریحی حامل بعضی رصدگران بودند که بتوانند این خورشید گرفتگی را وسط اقیانوس ببینند.

لازم به ذکر است که این رویداد، آخرین خورشید گرفتگی کامل تا سال 2023 بود. در سال 2023 یک خورشید گرفتگی ترکیبی به معنی کسوفی که هم به صورت خورشید گرفتگی حلقوی موسوم به حلقه آتش و هم به صورت خورشید گرفتگی کامل از نقاط مختلف زمین قابل مشاهده خواهد بود، رخ خواهد داد. این رویداد در تاریخ 20 آوریل 2023 رخ خواهد داد و از جنوب شرقی اقیانوس آرام و بخش هایی از آمریکای جنوبی قابل مشاهده خواهد بود.

اما خورشید گرفتگی جزئی بعدی در تاریخ 30 آوریل 2022 رخ خواهد داد و از جنوب شرقی اقیانوس آرام و بخش هایی از آمریکای جنوبی قابل مشاهده خواهد بود. بعلاوه خورشید گرفتگی جزئی دیگری در تاریخ 25 اکتبر 2022 رخ خواهد داد که از بخش هایی از اروپا، شمال شرق آفریقا، خاور میانه و غرب آسیا قابل مشاهده خواهد بود.

بعلاوه خورشید گرفتگی حلقه آتش بعدی در تاریخ 14 اکتبر 2023 رخ خواهد داد و از آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی و آمریکای مرکزی قابل مشاهده خواهد بود.

خورشید گرفتگی کامل بعدی نیز در تاریخ هشتم آوریل 2024 رخ خواهد داد که از بخش هایی از آمریکای شمالی و آمریکای مرکزی می توان آن را به دیدن نشست.

منبع: فرارو
انتشار: 26 دی 1400 بروزرسانی: 26 دی 1400 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 1582

به "تصاویری از تنها خورشیدگرفتگی کامل 2021" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصاویری از تنها خورشیدگرفتگی کامل 2021"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید