انتشار دست نوشته های منتشرنشده داگلاس آدامز

به گزارش مجله سی نوا، به گزارش خبرنگاران به نقل از روزنامه گاردین- از داگلاس آدامز به عنوان یکی از تخیلی نویس ترین نویسندگان نیم قرن اخیر یاد می نمایند اما حتی برای نویسنده ای چون او نوشتن می توانست روندی سخت و پر پیچ وخم به شمار آید.

انتشار دست نوشته های منتشرنشده داگلاس آدامز

یادداشت های جذاب داگلاس آدامز که تا به امروز منتشر نشده بودند در قالب کتابی تحت عنوان 42 به تازگی از سوی انتشارات Unbound در لندن منتشر شده است. این کتاب علاوه بر یادداشت ها، حاوی شمار زیادی از نامه های دیده نشده، فیلم نامه ها، جوک ها، اشعار، نظرها و یادداشت های روزانه او است که 19 سال پس از مرگ نویسنده انگلیسی در سال 2001 در سن 49 سالگی در آرشیو او بوده اند.

تعدادی از این اسناد نشان می دهد که نوشتن اغلب فرایندی سخت و پرپیچ وخمی برای او بوده است. ازجمله یادداشتی که نویسنده برای خودش نوشته بوده و به کلنجار خودش برای نوشتن اشاره نموده: وقتی از نگرانی رنج می برید، نوشتن می تواند خیلی بد هم نباشد. نگرانی را کنار بگذارید. از چیزهای بد آن خجالت نکشید. خودتان را برای برای آن خسته نکنید. و در جایی دیگر نوشته: نوشتن می تواند خوب هم باشد. شما به آن حمله کنید. نگذارید نوشتن به شما حمله ور گردد و می توانید نهایت لذت را از آن ببرید.

در یادداشتی دیگر آدامز نوشته: امروز حقیقتا از نوشتن خسته و بیزار شده ام. دور روز است که هیچ ننوشته ام که این واقعا من را خسته و کلافه می نماید.

این کتاب حاوی نکته های مهمی درباره مهم ترین اثر او راهنمای مسافران کهکشان است. آدامز در نامه ای از چند تن از شخصیت های کتاب راهنمای مسافران مجانی کهکشان و در نهایت از خود کتاب نام برده و نوشته که هیچ علاقه ای به آن ها ندارد و این شکایت ها به سرعت به یک دیالوگ خیالی با اژدهایی به نام لیونل منجر شده است.

این آرشیو همچنین شامل ایده هایی برای چیزهایی است که حالا واقعیت یافته اند؛ همانند تجارت الکترونیک، ویکی پدیا، بازی های آنلاین. هفت سال پیش از اختراع کیندل، ادامز نوشته بود: کتاب الکترونیک واقعی یک دستگاه مستقل خواهد بود که بدون هیچ سیمی به نت وصل می گردد.

البته این نوشته ها موجب حیرت خانواده او نشده است. برادر او گفته که حالا شما تازه پی برده اید که او بیست سال از زمان خود جلوتر بود. او این توانایی را داشت که جهان را از زاویه ای متفاوت نگاه کند.

خواهر او نیز درباره این نوشته ها گفته که او کوشش نمی نموده آینده را پیشگویی کند؛ این پیشگویی ها از هیجان و شوقی می آمده که او دوست داشته به واسطه آن جهان را ببیند.

مدیر انتشارات Unbound درباره انتشار این کتاب می گوید یافتن یک راه جدید برای بازکردن آرشیو یکی از بزرگترین متفکران نیم قرن گذشته از جمله دلایلی است که این انتشارات برای آن تاسیس شده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 1 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 1 اردیبهشت 1400 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 1222

به "انتشار دست نوشته های منتشرنشده داگلاس آدامز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتشار دست نوشته های منتشرنشده داگلاس آدامز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید