کروئلا؛ هفته مد لندن، سگ های خالدار و اما استون که می درخشد

به گزارش مجله سی نوا، دنیا معاصر پر از پیچیدگی شده و کمپانی های فیلمسازی هم تصمیم گرفته اند از قصه های ساده پریان دنیا های پیچیده ای بسازند. همین باعث شده که شخصیت هایی که قبلا به سادگی از آن ها به عنوان شرور یاد می کردیم حالا در فیلم های سینمایی که براساس کاراکتر آن ها ساخته می گردد تبدیل به آدم هایی پیچیده و حتی در حدی همدلی برانگیز بشوند. فیلم کروئلا ساخته کریگ جیلسپی هم بر همین مدار است.

کروئلا؛ هفته مد لندن، سگ های خالدار و اما استون که می درخشد

ملفیسنت رابرت استرومبرگ (محصول 2014) نشان می داد که چطور جادوگر قصه زیبای خفته مورد سوءاستفاده پادشاه سرزمین قرار گرفته و به همین دلیل خواسته از دختر او انتقام بگیرد. استفاده از آنجلینا جولی برای ایفای نقش ملفیسنت هم هوشمندانه بود. چهره ای که می تواند هم نقش زنی عاشق و شنماینده و هم قدرتمند و خشن را بازی کند.

بعد نوبت به جوکر تاد فیلیپس (2019) رسید که برای ضدقهرمان شرور کتاب های کمیک پیشینه ای بسازد که او را نه یک بدمن مطلق که بیشتر آنارشیستی بدانیم که به مقابله با نظام فاسد برخاسته منتها وسیله غلبه اش بر بی عدالتی ها هرج و مرج است.

حالا هم نوبت رسیده به شخصیت منفی 101 سگ خالدار که کروئلا دویل است. کروئلا سگ های سفید با خال های مشکی را در انیمیشن می دزدد تا از آن ها پالتوپوست درست کند. قصه جیلسپی از کودکی کروئلا آغاز می گردد.

اول از همه بد نیست به پیشینه کارگردان فیلم اشاره کنیم. او یک فیلم مستقل کمدی-رمانتیک به نام لارس و دختر واقعی ساخت که نامزد اسکار بهترین فیلمنامه شد و تحسین های زیادی هم دریافت کرد. فیلم مطرح دیگر کارنامه اش من تونیا است. درام بیوگرافیکی با بازی مارگو رابی درباره یکی از قهرمانان پاتیناژ دنیا که مصدومیت باعث فروپاشی عصبی او می گردد. کروئلا بعضی از نکات مثبت فیلم دوم را در خودش دارد از جمله اینکه همکاری جیلسپی با بازیگر زن نقش اول فیلم یعنی اما استون درخشان است. اما نمی تواند شوخ طبعی فیلم اول و آن مطالعه عمیق شخصیتی اش را تکرار کند. مشکل فیلم کروئلا از همین جاست.

فیلم قطعا اثر خوش آب و رنگ و سرگرم نماینده ای است. قصه اش که راوی آن خود کروئلاست البته خیلی منطق داستانی ندارد. گویا جیلسپی تصور نموده چون فیلم فانتزی است ما می توانیم خیلی راحت رودست های قصه را بپذیریم. آغاز داستان واقعا درگیرنماینده از کار درآمده. دخترکی که گویا نیروی شر در او نهادینه است و به مادرش علاقه زیادی دارد. آرزوی خودش و مادرش این است که طراح مد گردد اما در یک مجلس مد لباس که برای کروئلا غریب است مادر توسط سگ های خالدار به قتل می رسد. دختر هم شبیه الیور توییست با چند تا بچه دیگر که کارشان دله دزدی است دمخور می گردد.

ده سال بعد اما استون را در نقش کروئلا می بینیم که به همراه رفقایش جیب بری می نمایند و البته برای آن ها که کروئلا برایشان مترادف با نفرت از سگ هاست جالب خواهد بود که کروئلای قصه ما اتفاقا صمیمی ترین رفیقش یک سگ است.

قسمت بامزه قصه باز شدن راه کروئلا به جامعه مد لندن است. اینکه او استعداد ذاتی در طراحی لباس البته به شیوه آنارشیستی دارد که از این نظر بعضی سکانس ها یادآور جوکر می گردد از جمله وقتی با ماشین آشغال به میان جمعیت می آید و روی ماشین می ایستد. از طرف دیگر شیوه عجیب و غریب لباس هایی که طراحی می نماید و آن روحیه ضد مد اشراف گرایی لندنی اش می تواند مثلا یادآور لباس های لیدی گاگا در سال های اخیر باشد.

بعید می دانم برای کسی اهمیت داشته باشد که کروئلا در حقیقت نمایشگر چیزی شبیه به ظهور بیتلز در انگلستان است. شورش لباس هایی که با موسیقی متال و گیتار الکتریک به نمایش گذاشته می شوند در مقابل قدم زدن ها در سرسراهای کلاسیک با لباس های موقر اشرافی. واقعیت این است که حتی توجه به این ماجرا هم امتیاز چندانی به فیلم نمی دهد. چیزی که ما از فیلم انتظار داریم به چالش کشیدن فرهنگ اشرافی انگلیسی با فرهنگ عامه نیست. ما از فیلم قصه جذاب، پیچش های داستانی شگفت انگیز، بازی های خوب و کارگردانی جذاب می خواهیم و از بین این ها کروئلا فقط یکی دو عنصر را دارد.

بی شک کروئلا فیلم اما استون و اما تامپسون است به عنوان دو نماینده دنیا مد فرهنگ عامه و فرهنگ اشرافی لندنی. اما استون از گرما و جاذبه اش استفاده می نماید تا به کاراکتر کروئلا ابعاد پیچیده ای ببخشد که در عمل در فیلمنامه و شخصیت پردازی شاهدش نیستیم. در حقیقت اینکه مادر کروئلا کیست و چرا می خواهد انتقام بگیرد و چطور این کار را انجام می دهد بیش از حد غیرمعمول و غیرمتقاعدنماینده است.

بازی اما استون نقطه قوت فیلم است و دیدن او در آن لباس های رنگارنگ عجیب و غریب قطعا تماشاگران را به وجد می آورد. اما تامپسون هم به عنوان قطب منفی واقعی فیلم و زنی قدرتمند و با دیسیپلین نقشش را به خوبی ایفا می نماید هر چند داستانی که برای بارونس دیوانه و خودخواه ساخته اند هم نچسب است و نمی گردد از آن لذت برد.

اگر دوز کمدی فیلم بیشتر بود احتمالا می توانست امتیاز بیشتری بگیرد و یک سری نقاط ضعف آن را هم پوشش بدهد. در حال حاضر اما شوخی ها از کار درنیامده اند و دو دوست کروئلا که در انیمیشن بخش زیادی از شوخی ها روی دوش آن هاست در حد چاق و لاغر تقلیل پیدا نموده اند و عملا شاهد هیچ شیرین کاری از آن ها نیستیم.

کروئلا سکانس های محدودی دارد که قدرت احساساتی کردن یا خنداندن یا به شگفت آوردن تماشاگرش را پیدا می نماید و به نسبت بقیه فیلم هایی که درباره شخصیت های منفی ساخته شده اند به لحاظ داستانی و جسارت و شجاعت عقب تر می ایستد. نه از آن دوگانه عشق و نفرت ملفیسنت بهره می برد و نه از تعابیر سیاسی و تندی که می شد از فیلم جوکر داشت.

درنهایت کروئلا فرصت هدر رفته کارگردان و نویسنده اش است برای اینکه از یکی از جذابترین و محبوب ترین انیمیشن های دیزنی اسپین آف بسازند و فرصتی خوب برای اما استون که نشان می دهد در یک فیلم خیلی معمولی می تواند ستاره ای باشد که به چشم می آید.

نقد فیلم کروئلا دیدگاه شخصی نویسنده است و لزوما موضع خبرنگاران مگ نیست.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 14 تیر 1400 بروزرسانی: 14 تیر 1400 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 1342

به "کروئلا؛ هفته مد لندن، سگ های خالدار و اما استون که می درخشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کروئلا؛ هفته مد لندن، سگ های خالدار و اما استون که می درخشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید