اتاق ایران ، تأمین برق حوزه فراوری باید منظم و مستمر باشد

به گزارش مجله سی نوا، خبرنگاران - در نشست هیات رئیسه اتاق سمنان با متولیان صنعت برق، بر ضرورت تأمین برق صنایع در تابستان، تأمین سوخت ژنراتورها و در صورت لزوم، اطلاع رسانی برنامه دقیق خاموشی های احتمالی تأکید شد.

اتاق ایران ، تأمین برق حوزه فراوری باید منظم و مستمر باشد

نشست هیات رئیسه اتاق سمنان با حضور مدیران متولی صنعت برق استان و با موضوع آنالیز مسائل این صنعت و ارائه راهکارها برای برطرف آن در محل اتاق سمنان برگزار گردید.

علی اصغر آدینه ای، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان در این نشست گفت: با توجه به بارش کم و پیغام های که از کمبود برق می رسد این جلسه برگزار گردیده و سعی و اهتمام بر این است که در صورت بروز مشکل، واحدهای صنعتی کمترین خاموشی را داشته باشند.

او ادامه داد: با توجه به مخاطره پیش رو و کمبود برق طی استعلام صورت پذیرفته از واحدهای صنعتی مقرر شد واحدهای که مولد دارند ژنراتورها را با هماهنگی شرکت توزیع برق را وارد مدار نمایند.

آدینه ای توضیح داد: یکی از مؤلفه های اصلی فراوری، تأمین انرژی است که امیدواریم امسال هم این موضوع با مسئله ای روبرو نگردد و بنگاه های مالی در امسال خاموشی نداشته باشند؛ اما اگر خاموشی رخ داد باید برنامه زمان بندی منظم خاموشی ها از طرف شرکت توزیع به واحدهای صنعتی، معدنی و کشاورزی اعلام گردد که آنها هم برای این اتفاق آماده باشند.

رئیس اتاق سمنان توضیح داد: بسیاری از ماشین آلات صنعتی خط فراوری نباید با قطع برق روبرو شوند؛ چراکه در این صورت خسارات عدیده ای برای ماشین آلات به وجود می آید ازاین رو جا دارد شرکت نفت، سوخت جایگزین را برای مولدهای الکترونیکی در زمان کمبود برق فراهم کند تا واحدها با چالش روبرو نشوند.

موسوی زاده، مدیرعامل شرکت توزیع برق استان سمنان نیز در این نشست گفت: شرایط ایده آل شرکت توزیع این است که هیچ مشترکی خاموشی را تجربه نکند؛ اما تأمین برق تابع میزان مصرف است و ازآنجایی که اوج مصرف برق در فصل تابستان است، باید برای پیک بحران به مدت سه ماه آماده باشیم.

او ادامه داد: فرهنگ مناسب استفاده از مصرف برق یک ضرورت است که باید در جامعه نهادینه گردد. در حال حاضر مصرف انرژی کشور 4 برابر جهان است ازاین رو ضرورت دارد کالای که خریداری می کنیم دارای استانداردهای بهره وری باشد.

به گفته موسوی زاده، فروش قاچاق کالای غیراستاندارد در بازار ایران بسیار زیاد است این موارد باعث می گردد که مصرف برق دوچندان گردد.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان سمنان ادامه داد: مشوق های تشویقی در شرکت توزیع نهادینه شده این پیشنهادی تشویقی می تواند اثرگذاری بسیار مطلوب در فراوری برق داشته باشد ازاین رو مدیریت مصرف و نظام تعرفه ای مشترکین یک ضرورت است.

او اظهار کرد: پیش بینی های هواشناسی نشان می دهد که افزایش دما در سنوات پیش روی بسیار زیاد خواهد بود و با توجه به تغییر رژیم بارندگی ناهنجاری در آمار فراوری برق رخ خواهد داد؛ این در حالی است که در شرایط فعلی، با توجه به کاهش ظرفیت آب پشت سدها مخاطراتی را در نیروگاه برق آبی به وجود آمده است.

محمود نجفی سهی، عضو هیات رئیسه اتاق سمنان نیز در این نشست گفت: مدیریت خاموشی ها برای واحدهای صنعتی بسیار مهم است، ارائه فهرست زمان بندی های ضرورت دارد؛ ازاین رو با توجه اوج مصرف پیک در تابستان این ضرورت است که مدیران صنایع در صورت خاموشی زمان و تاریخ را به درستی بدانند تا بتوانند خط فراوری را مدیریت ننمایند.

او ادامه داد: واحدهای فراوریی و صنعتی باید در اولویت شرکت توزیع باشد، اگر برق یک واحد فراوریی قطع گردد خسارات بسیار زیادی را به همراه خواهد داشت و این مهم با موردتوجه قرار گیرد.

نجفی سهی گفت: زمانی که واحد فراوریی سفارش دارد و با تمام توان در حال اجرا کار است شرکت توزیع نباید به این واحدها خاموشی بدهد چون فراوری با ضرر و زیان روبرو خواهد داشت، این مدیریت انرژی را می توانیم در صنوف و واحدهای تجاری به درستی مدیریت کنیم.

حمید علوی عضو هیات رئیسه اتاق سمنان نیز در این نشست گفت: در سیکل آبی و برقی، نیروگاه شب مصرف نماینده می گردد و روز فراورینماینده، ضرورت دارد تصمیم گیران به این راندمان نیروگاه توجه داشته باشند.

او ادامه داد: تفاهم فی مابین وزارت نیرو و صنایع باید هدفمند باشد صنایع در کشور به سه گروه تقسیم می شوند برخی از صنایع با قطع برق با تأخیر فراوری روبرو می شوند، برخی از صنایع با قطع برق با ضرر و زیان هنگفت روبرو می شوند و صنایع دیگر نباید با قطعی برق روبرو شوند، لذا ضرورت دارد برنامه منظمی برای صنایع داشته باشیم.

علوی اضافه کرد: ژنراتورهای داخلی واحدهای صنعتی نیازمند سازوکارهای هستند، تأمین سوخت این مولدها بسیار مهم است.

مسعود اعوانی، دیگر عضو هیات رئیسه اتاق سمنان نیز صندلی انرژی تجدید پذیر در واحدهای صنعتی را مهم ارزیابی و عنوان نمود: شرکت توزیع چه راهکارهای برای جذب سرمایه گذاران در فراوری انرژی تجدید پذیر دارد.

او توضیح داد: نرخ خرید انرژی های خورشیدی توسط شرکت توزیع باید منصفانه باشد تا واحدها صنعتی انگیزه مناسب برای فراوری داشته باشند.

در ادامه این نشست مقرر شد تا کارگروه کارشناسی جهت اولویت بندی صنایع به هدف بهره بری بیشتر برق تشکیل گردد.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 18 خرداد 1400 بروزرسانی: 18 خرداد 1400 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 1296

به "اتاق ایران ، تأمین برق حوزه فراوری باید منظم و مستمر باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتاق ایران ، تأمین برق حوزه فراوری باید منظم و مستمر باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید