آیا دریافت چک و سفته از کارگر به عنوان ضمانت قانونی است؟

به گزارش مجله سی نوا، رئیس کانون عالی انجمن صنفی کارگران ایران گفت: دریافت چک یا سفته از کارگر توسط کارفرما، خلاف قانون است.

آیا دریافت چک و سفته از کارگر به عنوان ضمانت قانونی است؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، ناصر چمنی رئیس کانون عالی انجمن صنفی کارگران ایران درباره دریافت چک و سفته از کارگر به عنوان ضمانت توسط کارفرما اظهار کرد: دریافت این ضمانت نامه در قانون کار خلاف قانون است و الزامی وجود ندارد که چک یا سفته از کارگر در زمان آغاز کار گرفته گردد.

وی ادامه داد: با توجه به نداشتن همخوانی میان عرضه و تقاضا و افزایش بیکاری در جامعه و نبودن نظارت در این امر بعضی از کارفرمایان با سوء استفاده از کارگر یا کارمند خلاف قانون عمل نموده و در زمان عقد قرارداد قوانینی به آن اضافه می نمایند و این اتفاق زمانی به وجود می آید که صد ها نفر متقاضی برای یک شغل هستند.

وی اضافه نمود: کارگر ملزم به امضای قرارداد خلاف با قانون کار نیست و این امر مهم است تا در زمان عقد قرارداد از دادن هرگونه ضمانت مانند چک یا سفته خودداری گردد، چرا که این ضمانت نامه ها به ضرر کارگر تمام می گردد.

چمنی توضیح داد: در ماده 10 قانون کار معین شده که کارگر در قبال انجام کار حق و سهمی را دریافت می نماید و کاملا در چند بند از آن یاد شده است که عقد قرارداد به چه صورتی باید انجام گردد و در آن نیز هیچ صحبتی از دریافت چک یا سفته نشده است.

رئیس کانون عالی انجمن صنفی کارگران ایران گفت: متاسفانه به دلیل نبود نظارت کافی دریافت چک یا سفته از کارگر توسط کارفرما گرفته می گردد، این امر مهم است تا در زمان عقد قرارداد روی آن قید گردد که این ضمانت نامه کاری بوده و فقط به دلیل این است که زودتر از موعد قررداد ترک محل کار نکنم.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 تیر 1400 بروزرسانی: 18 تیر 1400 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 1348

به "آیا دریافت چک و سفته از کارگر به عنوان ضمانت قانونی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا دریافت چک و سفته از کارگر به عنوان ضمانت قانونی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید