آشنایی با دستگاه تصفیه آب صنعتی

به گزارش مجله سی نوا، ما می خواهیم در این محتوا در خصوص دستگاه تصفیه آب صنعتی و ضرورت استفاده از آن، مطالبی بیان کنیم. یک جمله کلیشه ای اما مهم که همه ما آن را می دانیم، آب مایه حیات است.

آشنایی با دستگاه تصفیه آب صنعتی

به دلایل متعدد و بسیار که ریشه همه آن ها فعالیت های خصمانه و نابخردانه انسان است، آب در دسترس نسل بشر از نظر کیفی و کمی به شدت کاهش یافته است. مقدار اندکی که در اختیار او قرار گرفته است نیز می بایست به کمک دستگاه های مختلف از نظر کیفی بهبود یافته و سپس مورد استفاده قرار گیرد. دستگاه تصفیه آب صنعتی، دستگاهی است که برای این مهم مورد استفاده قرار می گیرد.

دستگاه تصفیه آب صنعتی

دستگاه تصفیه آب صنعتی را با نام آب شیرین کن صنعتی نیز می شناسند. دستگاه تصفیه آب صنعتی به کمک فیلترهای مختلف و فرایندهای متعدد اقدام به تصفیه نمودن آب می کند. به طور کلی باید گفت هر دستگاه تصفیه آب صنعتی از سه قسمت برای تصفیه آب استفاده می کند. قسمت اول در دستگاه تصفیه آب صنعتی واحد پیش تصفیه است. قسمت دوم واحد RO یا اسمز معکوس است. آخرین قسمت نیز واحد پس تصفیه است. اینکه در واحدهای ذکر شده از چه نوع فیلتری برای تصفیه آب استفاده کنند. بستگی به کیفیت آب ورودی به دستگاه دارد. بنابراین با توجه به ویژگی های فیزیکی و شیمیایی آب ورودی به دستگاه تصفیه آب صنعتی می توان از مواد شیمیایی مختلف و نیز فیلتراسیون همسو برای تصفیه آب بهره برد.

یک دستگاه تصفیه آب صنعتی به طور کلی شامل انواع فیلترهای کربنی، شنی، میکرونی و سختی گیر است. در واحد پس تصفیه با توجه به هدف نهایی که آب برای آن تصفیه و فیلتر می شود، می توان از روش های مخصوصی بهره برد. همانطور که در بالا نیز ذکر کردیم واحد اسمز معکوس یکی از قسمت های مهم در دستگاه تصفیه آب صنعتی است. در این واحد از فیلترهای ممبران یا اسمز معکوس استفاده می کنند. در این مرحله، کیفیت آب به دلیل حذف مقدار کثیری از ناخالصی ها به شدت افزایش می یابد. دستگاه تصفیه آب صنعتی برای صنایع متفاوتی از جمله صنایع غذایی، بهداشتی، کشاورزی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. در نهایت باید ذکر کرد هر جا شما نیازمند استفاده از آب با کیفیت بالا بودید می بایست از دستگاه تصفیه آب صنعتی کمک بگیرید.

قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی

همانطور که در بالا ذکر کردیم دستگاه تصفیه آب صنعتی در صنایع و کارخانه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجا که آب پاک و عاری از سختی برای صنایع اهمیت دارد؛ لازم است از دستگاه های تصفیه آب صنعتی استفاده کرد. از جمله اهداف استفاده از دستگاه تصفیه آب صنعتی می توان به کنترل مقدار و شدت خوردگی در تجهیزات صنعتی اشاره کرد. همچنین کنترل مقدار و شدت رسوب گذاری و کنترل مقدار و شدت رشد میکروارگانیسم ها نیز از اهداف استفاده از این دستگاه است. در تصفیه آب صنعتی از روش های مختلف استفاده می کنند. به طور کلی از پنج روش برای این مهم می توان استفاده کرد.

  • روش اسمز معکوس (RO)
  • روش الکترودیالیز معکوس (EDR)
  • روش الکترودیونیزاسیون (EDI)
  • روش فیلتراسیون
  • روش سیستم تبادل یونی

از میان روش های گفته شده در بالا استفاده از روش اسمز معکوس در صنعت بیش از مابقی توصیه می شود. دلیل این امر، این است که اسمز معکوس برای حذف فلزات سنگین، نمک ها، رسوبات و انواع دیگر ناخالصی های موجود در آب، نسبت به روش های دیگر قدرتمندتر عمل می کند. به طور کلی روش اسمز معکوس فرایندی است که در صنایعی که به آب با درجه خلوص بالا نیاز دارند مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش آب ورودی با فشار زیاد وارد محفظه ممبران می شود.

در صورت خرید و قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی لازم است به موارد بالا و بسکمک نکات دیگر توجه داشته باشید. شاید مهمترین عامل در خرید، توجه به قیمت است. قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و یک عامل موثر در خرید آن محسوب می شود. به طور کلی باید گفت این که کیفیت آب خروجی دستگاه چگونه است و کیفیت قطعات به کار رفته در دستگاه بر قیمت آن موثر است. همچنین برند و شرکت تولید کننده نیز بر قیمت دستگاه های تصفیه آب صنعتی اثر بسزایی دارند. البته به خاطر داشته باشید در صورتی که هنگام خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی هزینه بالایی کنید بهتر از آن است که در طول مدت استفاده، به طور مداوم برای تعمیر آن متحمل هزینه شوید.

مواد شستشو ممبران دستگاه تصفیه آب صنعتی

در دستگاه تصفیه آب صنعتی پس از مدت زمان مشخصی می بایست برای شست و شوی ممبران اقدام نمود. در ابتدا لازم است از بک واش برای شست و شوی ممبران استفاده نمود. سپس از Rinse جهت دفع پساب ناشی از شستشو کمک گرفت. در عملیات بک واش یا شست و شوی معکوس می بایست از جریان آبی با مشخصات خاص بهره برد. جریان آب بک واش باید 45 لیتر در دقیقه و دمای 12 درجه سانتی گراد باشد. در صورتی که حجم آب ورودی برای بک واش و دمای آن غیر از موارد مذکور در بالا باشد شاهد افت فشار آب در دستگاه خواهیم بود.

  • حداکثر تا 15 درصد شاهد افت فشار آب در دستگاه باشد.
  • حداکثر تا 15 درصد شاهد کاهش دفع نمک ها از آب خروجی باشد.
  • حداکثر تا 15 درصد شاهد افزایش فشار بر ممبران ها باشد.

زمانی که شما به کمک شواهدی که در بالا ذکر کردیم متوجه نیاز ممبران به شست و شو شدید می بایست برای این امر اقدام کنید. برای شست و شوی ممبران لازم است از مواد شوینده مناسب استفاده کرد. به طور کلی مواد شوینده ممبران در دو دسته کلی، مواد اسیدی و مواد قلیایی جای می گیرند. برای این منظور شما باید عوامل اصلی ایجاد رسوب روی ممبران را به درستی تشخیص دهید. برای این تشخیص شما می بایست از بررسی فیزیکی ممبران و تحلیل Autopsy اطلاعات دقیق به دست آورید. سپس برای تهیه مواد شوینده مناسب ممبران اقدام کنید. البته توجه به نکات ارائه شده در دفترچه راهنمای دستگاه نیز ضرورت دارد.

شرکت اطلس آب سازنده دستگاه تصفیه آب صنعتی

ما در بالا اطلاعات کاملی در خصوص ضرورت استفاده از دستگاه تصفیه آب صنعتی، قیمت آن و حتی چگونگی اقدام برای شست و شوی ممبران ارائه دادیم. حال که به ضرورت استفاده از این دستگاه و اهمیت شست و شوی به موقع آن پی بردیم. لازم است یکی از بهترین تولیدکنندگان این دستگاه ها را در کشور به شما معرفی کنیم. شرکت اطلس آب سال های متمادی است در زمینه طراحی و تولید انواع تجهیزات و دستگاه های مربوط به صنایع آب و فاضلاب فعالیت می کند.

مجموعه تخصصی اطلس آب به واسطه تعهد بالا به کاربران خود و نیز در اختیار داشتن کادر مجرب و متخصص، سازنده دستگاه تصفیه آب صنعتی با بالاترین کیفیت است. دستگاه های تصفیه آب صنعتی تولید شده در مجموعه اطلس آب به کمک فرایند اسمز معکوس که در بالا در خصوص عملکرد آنها توضیحاتی ارائه دادیم؛ عملیات تصفیه آب را انجام می دهند. با توجه به دقت بالای فیلتراسیون آب خام در این روش، شما می توانید از دستگاه های تصفیه آب صنعتی تولید شده در این مجموعه در صنایع مختلف استفاده کنید.

شماره تماس 02146076082

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 27 تیر 1402 بروزرسانی: 27 تیر 1402 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 1928

به "آشنایی با دستگاه تصفیه آب صنعتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با دستگاه تصفیه آب صنعتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید