آتشکده ساسانی سیاهگل بازسازی می گردد

به گزارش مجله سی نوا، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایلام از شروع عملیات بازسازی و سامان دهی آتشکده سیاهگل واقع در شهرستان ایوان اطلاع داد.

آتشکده ساسانی سیاهگل بازسازی می گردد

به گزارش خبرنگاران، فرزاد شریفی در گفت و گو با ایسنا، با اعلام این خبر اظهار کرد: پس از موافقت و تصویب اعضای شورای فنی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اعتباری به مبلغ 2 میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی، عملیات بازسازی و حفاظت آتشکده سیاهگل واقع در شهرستان ایوان شروع شد.

وی با بیان اینکه سیاهگل، آتشکده ای باستانی مربوط به دوره ساسانیان، در شهرستان ایوان در استان ایلام است، توضیح داد: این بنا یکی از سالم ترین آتشکده های دوران قبل از اسلام در استان روی چهارپایه ساخته شده و دارای گنبدی یک جداره است و در سال 1379 به عنوان یکی از آثار ملی ایران با شماره ثبت 2793 به ثبت رسیده است.

آتشکده سیاهگل کجاست؟

سیاهگل، یا گاومیشان و یا گاه میشان آتشکده ای باستانی مربوط به دوره ساسانیان، واقع در شهرستان ایوان، روستای سرتنگ در استان ایلام است.

موقعیت آتشکده سیاهگل

این آتشکده در 5 کیلومتری روستای سر تنگ سفلی و در ساحل رودخانه گنگیر قرار گرفته است.

مشخصات آتشکده سیاهگل

این بنای تاریخی دارای ایوانی مربع شکل به مقدار 5x5 متر و ارتفاع حدوداً 10 متر می باشد. قطر دیوارهایش یک متر، دارای آتشدان و در قسمت فوقانی، سوراخ هایی وجود دارد که شاید برای خروج دود حاصل از سوخت باشد. اطراف این بنا از طریق حیاطی محصور بوده ولی اکنون به دلیل عوامل طبیعی و غیرطبیعی تخریب شده است. این بنا از سنگ و ساروج و گچ ساخته شده است و نوع معماری آن مربوط به دوره ساسانی است.

آتشکده در ساحل جنوبی رودخانه گنگیر و با فاصله تقریباً 700 متر از آن قرار گرفته است و در داخل دشتی کوچک واقع شده است که به احتمال زیاد در اطراف این آتشکده، منازل مسکونی زیادی وجود داشته است. زمین های حاصلخیز و آبرفتی اطراف آتشکده به احتمال زیاد وقف آن بوده است. این آتشکده دارای چهار دروازه به طرف چهار جهت اصلی می باشد و همچون آتشکده دوره ساسانی در شهرستان قصر شیرین است. در مقابل آتشکده مذکور و در داخل رودخانه گنگیر، سنگ بلندی وجود دارد که ارتفاع آن حدود 12 متر و قطرش 6 متر است. این صخره را مردم محلی سان یری می نامند. سنگ دیگری با ارتفاع کمتر در شرق آن واقع شده که در اثر عوامل فرسایش کج شده است.

تاریخچه و معماری بنا

این آتشکده اولین بار از طریق یک باستان شناس بلژیکی بنام واندنبرگ شناسایی شد و بر اساس معماری بنا و سفالها و اشیاهای پیداشده قدمت این آتشکده به دوره ساسانی بازمی شود. مصالحی که در این بنا استفاده شده از قلوه سنگهایی می باشد که به طور فراوان در این منطقه یافت شده و برای روی هم قرار دادن آنها از ملاط گچ استفاده نموده اند. نمونه های دیگری هم مانند این بنا که با این مصالح ساخته شده است را می توان درا ین منطقه پیدا کرد به عنوان مثال قلعه شمیران در ارتفاعات شمیران. یکی از ویژگی های اصلی این بنا و دالان طوافی که دور ان واقع شده است می توان گفت که این مکان یک مکان مذهبی است در واقع محلی که آتش را می پرستیدند.

وجود سفال های مختلف از جمله سفالهای چرخ ساز و دست ساز به رنگ های نخودی و قرمز و همین طور تکه های شیشه مربوط به این دوران قدمت این آتشکده را نمایان نموده است. بعلاوه وجود سفالهای دوره های بعدی نشان دهندهٔ این است که با وجود ورود اسلام اقوامی که دران این شهرستان سکونت داشتند همچنان به اعتقادات خود پایدار بوده اند و آتش را مورد پرستش خود قرار می دانند.

مصالح ساخت آتشکده سیاهگل

این آتشکده از مصالح زیر ساخته شده است:

  • گچ
  • قلوه سنگ های نتراشیده
  • ملات

ثبت به عنوان اثر ملی

آتشکده سیاهگل در سال 1379 به عنوان یکی از آثار ملی ایران با شماره ثبت 2793 به ثبت رسیده است.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 27 شهریور 1402 بروزرسانی: 27 شهریور 1402 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 1949

به "آتشکده ساسانی سیاهگل بازسازی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آتشکده ساسانی سیاهگل بازسازی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید