17 مورد ابهام در نظریه جدید کارشناسی پرونده نجفی ، زمان رسیدگی مجدد پرونده اعلام شد

به گزارش مجله سی نوا، وکیل مدافع محمدعلی نجفی گفت: در نظریه جدید کارشناسی (اسلحه و پزشکی قانونی) 17 مورد ایراد و ابهام وجود دارد و ما این ابهامات را به دادگاه اعلام کردیم.

17 مورد ابهام در نظریه جدید کارشناسی پرونده نجفی ، زمان رسیدگی مجدد پرونده اعلام شد

به گزارش مجله سی نوا به نقل از ایسنا، حمید گودرزی در این باره اظهار کرد: دادگاه باید ظرف مهلت 7 روزه مقرر تقاضای برطرف ابهام ما را پاسخ دهد ولی متاسفانه علاوه بر اینکه هنوز نظر دادگاه درباره پذیرش برطرف ابهام اعلام نشده است، زمان رسیدگی مجدد پرونده را در 6 آذرماه معین نموده و به ما ابلاغ هم شده است.

وی اضافه نمود: به عنوان مثال یکی از ایرادات ما این است که 6 کارشناس (3 نفر کارشناس پزشکی قانونی و 3 نفر کارشناس اسلحه) را معین کردیم ولی 5 کارشناس نظر داده و نظر نفر آخر ضمیمه نظریه کارشناسی نیست.

گودرزی با بیان اینکه نظریه کارشناسان اسلحه و پزشکی قانونی کلی است، گفت: کارشناسان اسلحه و پزشکی قانونی مشترکاً یک نظر را اعلام نموده اند و همه زیر آن را امضا کردند؛ در حالی که نظر هر کارشناس باید جداگانه اعلام گردد. زیرا به طور طبیعی کارشناس پزشکی قانونی نمی تواند درباره مسائل مرتبط با اسلحه و نحوه شلیک گلوله و بالعکس آن نظر بدهد.

وکیل مدافع محمدعلی نجفی توضیح داد: یکی دیگر از ابهامات در نظریه این است که گفته اند شلیک گلوله در داخل وان بوده است؛ یعنی گفته اند مرحوم میترا استاد به عقب رفته و داخل وان افتاده است و بعد گلوله به بدنش اصابت شده است؛ در حالی که اگر چنین بود داخل وان باید پر از خون می شد اما قطرات و لکه های ناچیزی از خون داخل وان بوده است که نشان می دهد اصابت گلوله خارج از وان بوده است.

وی اضافه نمود: دیوان عالی کشور در نقصی که بیان نموده سوال مهمی دارد و گفته که باید تصویر روشنی از علت اینکه اعلام شده گلوله به دست و سپس به قفسه سینه اصابت نموده برای ما روشن گردد و چه دلیلی دارید که چنین استدلالی می کنید؟ دیوان عالی کشور صراحتاً پاسخ به این موضوع را خواسته است. قاضی محمدی کشکولی نیز دقیقاً از کارشناسان خواسته در همین مورد نظر بدهند اما کارشناسان در این ارتباط نظری نداده اند.

وکیل مدافع محمدعلی نجفی گفت: در نظریه قبلی می گفتند که گلوله مستقیم شلیک شده ولی الان نظریه این است که گلوله غیرمستقیم اصابت شده است که در مبحث شبه عمد جای دفاع را باز می نماید ولی ابهاماتی دارد.

وی توضیح داد: گلوله زیر استخوان ترقوه چپ اصابت نموده که نشان می دهد گلوله به صورت کج از بالا خورده است و در این باره باید پزشکی قانونی نظر بدهد زیرا اگر گلوله از دست خارج و به قسفه سینه اصابت می کرد به دلیل قدرت شلیک، از آن طرف بدن خارج می شد، در حالی که این نشان می دهد گلوله ابتدا به یک جای سفتی برخورد نموده و فشار و قدرتش گرفته شده و به صورت کج از بالا زیر استخوان ترقوه چپ خورده است. این سوالات دادرسی را شفاف می نماید و این پرونده با ابهام روبرو ست و باید برطرف گردد.

بر اساس این گزارش، میترا استاد -همسر دوم محمدعلی نجفی شهردار سابق تهران- صبح روز سه شنبه 7 خرداد ماه با شلیک گلوله به قتل رسید و عصر همان روز نجفی به قتل همسرش اعتراف و انگیزه خود را اختلافات خانوادگی بیان کرد.

سه جلسه رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد در شعبه 9 دادگاه کیفری یک تهران به ریاست قاضی محمدی کشکولی برگزار گردید.

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری هشتم مرداد ماه 98 از صدور رای پرونده قتل میترا استاد اطلاع داد و گفت: در کیفرخواست، سه عنوان اتهامی برای متهم عنوان شده قتل عمد، ایراد صدمه غیرموثر در قتل و همچنین نگهداری اسلحه غیرمجاز. دادگاه در دو موضوع متهم را مجرم تشخیص داده؛ قتل عمد را محرز دانسته و با توجه به تقاضای اولیای دم مبنی بر قصاص چون حق الناس است حکم به قصاص صادر نموده است. دادگاه در خصوص ایراد صدمه غیر موثر در قتل رای برائت صادر نموده چون دادگاه بر خلاف دادسرا به این نتیجه رسید که صدمات وارده به مقتول یک صدمه بوده، دو تیر به او اصابت ننموده بلکه یک تیر ابتدائا به کف دست اصابت نموده، از دست عبور نموده و در قفسه سینه مقتوله جای گرفته است. به موجب قانون هر گاه ضربه، ضربه واحدی باشد هر چند جراحات متعدد باشد یک حکم صادر می گردد و چون با اقدام واحد این عمل صورت گرفته، همان حکم اشد که قصاص است مورد حکم دادگاه قرار گرفته است. محمدعلی نجفی از اتهام دیگر تبرئه شده و در خصوص نگهداری سلاح غیر مجاز هم دادگاه ایشان را به دو سال حبس محکوم نموده است.

پس از اعلام رای، گودرزی وکیل مدافع نجفی گفت که به رای صادره مبنی بر قصاص و حبس موکلش اعتراض خواهد نمود.

23 مردادماه برادر میترا استاد نیز با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود از اعلام رضایت از قصاص نجفی اطلاع داد.

چند روز بعد، محمدعلی نجفی که در بازداشت بود با تودیع وثیقه از اوین آزاد شد.

محمدجواد حشمتی رییس کل دادگستری استان تهران 8 شهریورماه با بیان اینکه محمدعلی نجفی به زندان بازگشت، گفت: برابر ضوابط و مقررات قانونی هرچند با گذشت اولیای دم قصاص منتفی می گردد ولی در خصوص جنبه عمومی جرم قتل توسط دادگاه، حکم مقتضی صادر خواهد شد.

نهایتا 30 شهریورماه اعلام شد که حکم شعبه نهم دادگاه کیفری یک تهران در پرونده محمدعلی نجفی با اتهام قتل میترا استاد که برای تجدیدنظرخواهی به دیوان عالی کشورارسال شده بود، از سوی این مرجع قضایی نقض شد و برای برطرف نقص تحقیقات و تکمیل آن به شعبه بدوی رسیدگی نماینده به پرونده - شعبه 9 دادگاه کیفری یک استان تهران- اعاده شد. نهایتا با حضور کارشناسان اسلحه و پزشکی قانونی و موکلم صحنه جرم مجددا آنالیز شد.

قاضی محمدی کشکولی رییس شعبه 9 دادگاه کیفری یک استان تهران 12 آبان ماه درباره آخرین شرایط پرونده نجفی گفته بود: نظریه کارشناسی به وکلای طرفین پرونده ابلاغ شد و وکلا 7 روز فرصت دارند که نظر کتبی خود را به ما اعلام نمایند. اگر وکلا به نظریه کارشناسی اعتراضی داشتند باید هیات قضایی آنالیز کند که آیا این اعتراضات قابل اجابت است یا نیست. بعد از طی این مراحل وقت دادرسی مجدد معین می گردد و به پرونده رسیدگی می گردد و دادگاه علنی خواهد بود.

گودرزی 18 آبان ماه از زمان رسیدگی مجدد به پرونده موکلش در آذرماه اطلاع داده بود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 16 دی 1398 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 189

به "17 مورد ابهام در نظریه جدید کارشناسی پرونده نجفی ، زمان رسیدگی مجدد پرونده اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "17 مورد ابهام در نظریه جدید کارشناسی پرونده نجفی ، زمان رسیدگی مجدد پرونده اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید