پره های صیادی گیلان خانه مسافر می گردد

به گزارش مجله سی نوا، اجرای آزمایشی استفاده دومنظوره از فضای اقامتی پرّه های صیادی در استان گیلان به عنوان خانه مسافر شروع شد.

پره های صیادی گیلان خانه مسافر می گردد

جهت دریافت خدمات پتینه کاری سقف با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی گیلان، روز یکشنبه 12 مرداد 99، معاون گردشگری این اداره کل ضمن اعلام برنامه ریزی برای اجرای آزمایشی طرح استفاده دو منظوره از پره های صیادی در این استان گفت: با توجه به ظرفیت های گردشگری صندلی های پرّه صیادی و در راستای ارتقای شرایط مالی آن ها در گیلان، پس از برگزاری جلسات متعدد با اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بازدید از امکانات موجود و ارائه هدایت های لازم با طرح استفاده دو منظوره از صندلی های پرّه صیادی به عنوان خانه مسافر موافقت شد و در صورت اصلاح وضع موجود و اعمال تغییرات لازم می توانند برای اخذ مجوزهای لازم اقدام نمایند.

حمیدرضا آذرپور با تاکید بر لزوم آموزش های لازم در این زمینه به صاحبان این صندلی ها اضافه نمود: با پیشنهاد معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان و همکاری اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی، دوره های مقدماتی آشنایی و آموزش مبانی گردشگری به صورت آزمایشی برای اعضای شش پرّه صیادی برگزار و گواهینامه های شرکت در این دوره ها نیز صادر شده است.

او با بیان این که گردشگری خلاق امکان استفاده از ظرفیت های مغفول استان را فراهم می نماید، ادامه داد: یکی از مهم ترین ظرفیت های گردشگری گیلان، توسعه گردشگری کشاورزی است و اجرای این طرح بر اساس استانداردهای لازم، در صورت موفقیت و اقبال عمومی می تواند زمینه ساز فعال شدن یکی دیگر از ظرفیت های این استان در صنعت گردشگری و توسعه آن باشد.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان با تشریح مزیت های استفاده دو منظوره از صندلی های پرّه صیادی اعلام نمود: صیادی یکی از شغل های اصلی فصلی مردم در گیلان است و این فعالیت حرفه ای علاوه بر این که شغل جمع کثیری از مردم منطقه است، فرهنگ، آیین و شیوه خاصی از زندگی مردمان گیلان را نیز یادآور می شود و با استفاده دو منظوره از این صندلی ها ضمن ایجاد فضای اسکان، گردشگران از نزدیک می توانند با زندگی صیادان و فرهنگ صید در گیلان آشنا شده و تجربه همراهی با صیادان را در دوره های مجاز صید داشته باشند.

صید پرّه یا تور گستر یکی از قدیمی ترین روش های صید ماهیان استخوانی از جمله ماهی سفید در حاشیه جنوبی دریای کاسپین و میراث فرهنگی ناملموس گیلان است. در این روش یک سر توری که معمولاً 1000 متر طول و 7 الی 10 متر ارتفاع دارد در دریا گسترده می شود و سر انتهایی تور با فاصله حدوداً صد متری از نقطه اولیه به ساحل بازمی شود. قطر سوراخ های تور پّره به اندازه ای ست که تنها ماهیان بالغ را صید می نماید و بنابراین در حفظ ذخایر آبزیستی و بچه ماهی ها بسیار مؤثر است. در گذشته کشیدن و جمع کردن تور توسط نیروی صیادان و با یاری حیوانات صورت می گرفته و صیادان با خواندن اشعار محلی انسجام و شور ویژه ای را ایجاد می کردند. اما امروزه این کار توسط نیروی مکانیکی تراکتور صورت می گیرد.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 10 شهریور 1399 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 751

به "پره های صیادی گیلان خانه مسافر می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پره های صیادی گیلان خانه مسافر می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید