پارک ملی لاسن کالیفرنیا

به گزارش مجله سی نوا، لاسن پارک نام یک پارک خوشگل و عجیب هست که این پارک علاوه بر خشکی زیبایی های خاصی دارد. تپه های شنی رنگین موجود در لاسن، گستره ای از سنگ های متخلخل می باشند که در اثر اکسیداسیون خاکستر های آتشفشانی بوجود آمده اند. در ادامه تصاویری از این تپه های شنی را مشاهده می کنید.

پارک ملی لاسن کالیفرنیا
سفر به تپه های شنی رنگارنگ پارک ملی لاسن کالیفرنیا حتما آرزوی هر جهانگرد علاقه مند به طبیعت خواهد بود. چرا که در پارک ملی آتشفشانی لاسن واقع در استان کالیفرنیا، تپه های شگفت انگیزی وجود دارد که این تپه های شنی رنگارنگ و دیدنی در اثر پدیده های زمین شناختی بوجود آمده اند، گویا با قلمو نقاشی شده اند.

تپه های شنی رنگین موجود در لاسن، گستره ای از سنگ های متخلخل هستند که در اثر اکسیداسیون خاکستر های آتشفشانی بوجود آمده اند. زمانی که مواد مذاب آتشفشانی از دهانه آتشفشان خارج می شوند، این خاکستر ها اکسایش یافته و این تپه های شنی را در پارک ملی لاسن (Lassen) در کالیفرنیای شمالی بوجود می آوردند. بر روی نوک این تپه ها، خاکستر های آتشفشانی در اثر اکسایش به رنگ روشن در آمده اند زیرا این خاکستر ها، بر روی مواد مذاب روان که هنوز داغ و آتشین بودند، فرود آمده اند.این تپه های شنی به همراه بستر ها و لایه هایی که از مواد مذاب آتشفشانی ایجاد شده اند، همگی در نزدیکی مخروط آتشفشانی Cinder cone واقع شده اند. این مخروط آتشفشانی 213 متر ارتفاع دارد و تخمین زده می گردد آخرین بار در دهه 1650 فوران نموده است.

مخروط آتشفشانی Cinder cone در این پارک از مواد مذابی تشکیل شده است که از جنس بازالت و به صورت روان و شل بوده اند. در طی فوران آتشفشان، مواد مذاب به صورت قطراتی همراه با گاز از دهانه مخروط به سمت بالا پرتاب می شوند؛ اما پس از سرد شدن و سخت شدن این مواد مذاب، سنگ های آذرین متخلخل ایجاد می شوند. زمانی که حباب های گاز، درون این مواد آتشفشانی محبوس می شوند و نمی توانند خارج شوند، باعث می گردند که سنگ آذرین ایجاد شده، شکل متخلخل و حفره دار داشته باشد. سپس این مخروط آتشفشانی مانند بسیاری از مخروط های آتشفشانی دیگر خاموش شده و از فعالیت باز ایستاده است. در واقع در یک دوره ای از زمان، چندین جریان مذاب بازالتی از درون این مخروط فوران می نماید و لایه ها و پهنه هایی از مواد مذاب با نام Fantastic lava beds ایجاد می گردد سپس این مخروط از فعالیت باز می ایستد.

مخروط آتشفشان Cinder cone نیز در حقیقت از دو مخروط آتشفشانی تشکیل شده است. آثار و بقایای یک مخروط آتشفشانی اولیه که تقریبا به طور کامل مدفون شده، بر روی دامنه جنوبی مخروط آتشفشانی بزرگتر، مشهود و قابل رؤیت است. به احتمال زیاد، بخش عمده ای از مخروط آتشفشانی اولیه به وسیله جریان های مواد مذاب که از درون مخروط آتشفشانی بزرگ تر فوران می نموده است، مدفون شده و از بین رفته است.

قطعاتی از سنگ های قرمز و سخت آذرین با نام اسکوریا (Scoria) در مواد مذابی که تپه های رنگین را بوجود آورده اند، دیده شده است. این سنگ های آذرین قرمز، بخش هایی از مخروط آتشفشانی اولیه بوده اند که به وسیله جریان گدازه ها و مواد مذاب مخروط آتشفشانی بزرگ تر از روی دامنه پرشیب آن شسته شده و به سمت سطح هموارتر آورده شده اند که بعدها این تپه های شنی را بوجود آورده اند.

یک راستا پیاده رویی به سمت نوک مخروط آتشفشان Cinder cone وجود دارد. کسانی که این راستا را طی می نمایند و به نوک مخروط می رسند به طور حتم از تماشای منظره این منطقه که در اثر فعالیت های آتشفشانی بوجود آمده است، شگفت زده خواهند شد. بخاطر وجود سنگ های سستی که در این منطقه وجود دارد، بالا رفتن از این مخروط آتشفشانی کار بسیار دشواری است و امکان سر خوردن و افتادن شما به پایین تپه ی مخروطی وجود دارد. این تپه های شنی رنگین در ضلع جنوب شرقی این مخروط آتشفشانی و درست در پشت پهنه های بازالتی Fantastic lava beds واقع شده اند.

منبع: سایت برترینها

منبع: راسخون
انتشار: 4 بهمن 1400 بروزرسانی: 4 بهمن 1400 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 1590

به "پارک ملی لاسن کالیفرنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پارک ملی لاسن کالیفرنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید