همه مسائل در داخل کشور به دست مردم قابل حل است

به گزارش مجله سی نوا، خبرگزاری خبرنگاران- رئیس قوه قضاییه با تأکید بر این که همه مسائل در داخل کشور و به دست توانای مردم قابل حل است، گفت: راه حل حل مسائل مالی در حوزه اقتصاد نهفته است و دنبال کردن راه حلهای سیاسی برای حل مسائل مالی خطا است.

همه مسائل در داخل کشور به دست مردم قابل حل است

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، سید ابراهیم رئیسی در جلسه صبح امروز شورای عالی قوه قضاییه با تقدیر از زحمات و کوشش های کادر درمانی کشور در صیانت از سلامت مردم در برابر ویروس کرونا، گفت: توصیه های ستاد ملی مقابله با کرونا نباید در حد توصیه باقی بماند و باید از موضع حاکمیتی پیگیری گردد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به موفقیت بعضی کشورها در مهار ویروس کرونا، تأکید کرد: باید با اتخاذ تصمیمات کارشناسی شده در ستاد کرونا و اجرای آنها با نگاه حاکمیتی آفات این بلا را کاهش داد و هر جا که نظام اراده کرد کاری را با جدیت انجام دهد، مردم هم به خوبی همراهی نموده اند.

رئیسی از همراهی مردم در موضوع راهپیمایی اربعین سال جاری برای اجرای مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا به عنوان نمونه ای از پایبندی بدنه جامعه به تصمیمات حاکمیتی یاد کرد که آحاد مردم با وجود ارادت مردم به امام حسین (ع)، از تصمیم کارشناسی نظام در این زمینه تبعیت کردند.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با تأکید بر لزوم پرهیز مسئولان و فعالان سیاسی از حاشیه سازی ها، گفت: هر گونه حاشیه سازی از سوی دست اندرکاران و سیاسیون که ما را از پرداختن به مسائل اصلی کشور بازمی دارد، امری مذموم و ناصواب است.

رئیسی از توجه به معیشت و مقابله با کرونا و آفات آن به عنوان مسائل اصلی کشور یاد کرد و گفت: دغدغه مسئولان باید برطرف مسائل معیشتی مردم به ویژه در شرایطی باشد که ویروس منحوس کرونا کسب و کار بسیاری از افراد را مختل نموده است.

رئیس قوه قضاییه، قاچاق دارو و مشکل تأمین دارو را از دیگر معضلات امروز کشور دانست و گفت: امروز مردم برای تهیه دارو با مشکل روبرو هستند و وجود داروهای تقلبی در بازار هم نگران نماینده است.

رئیسی بر همین اساس تأکید کرد که مسئولان باید موضوع تأمین داروی مورد احتیاج مردم را با حساسیت پیگیری نمایند و اجازه ندهند سوداگران و قاچاقچیان در این عرصه جولان دهند.

رئیس دستگاه قضا در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به خاتمه تحریم 10 ساله تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران گفت: در مورد برداشته شدن موانع معامله تسلیحاتی نباید صرفاً به شکست سیاسی آمریکا بسنده کرد و باید همه تحریم های ظالمانه آمریکا و غربی ها علیه ملت ایران برداشته شوند.

رئیسی با بیان این که غربی ها باید متعهد به اجرای توافقات باشند اما روز به روز ظلم و ستم آنها بیشتر می گردد گفت: مساله فراوری قدرت در برابر نظام سلطه مهم است تا بتوان با دست پر در میدان مقابله با این زورگویی ها حاضر شد. ساز و کار هم این است که اقداماتی در جهت بی اثر کردن تحریم ها و تسهیل زندگی و معیشت مردم صورت گیرد.

رئیس قوه قضاییه با تأکید بر این که همه مسائل در داخل کشور و به دست توانای مردم قابل حل است، خاطر نشان کرد: راه چاره حل مسائل اقتصادی در حوزه اقتصاد نهفته است و دنبال کردن راه چارههای سیاسی برای حل مسائل اقتصادی خطاست.

رئیسی در بخش دیگری از سخنانش به ابلاغ سند امنیت قضایی اشاره نمود و با تقدیر از معاونت حقوقی و دیگر بخش های مرتبط در دستگاه قضا، گفت: در برنامه ششم توسعه برای همه دستگاه ها از جمله قوه قضائیه تکالیفی در نظر گرفته شده که یکی از آنها تدوین سند امنیت قضائی بود. اما باید بدانیم که اجرای هر سندی مهم تر از ابلاغ آن سند است و همه همکاران قضایی در سراسر کشور ملزم به اجرای اسناد تحولی هستند.

رئیس قوه قضاییه، حق الناس را مهم ترین موضوع سند امنیت قضایی بیان کرد و گفت: حق الناس و حقوق مردم قبل از آن که دستاویز مدعیان حقوق بشر باشد، آموزه نبی مکرم اسلام است که در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز مورد تأکید قرار گرفته است.

رئیسی اضافه کرد: حق الناس از تأکیدات مستمر امام و رهبری بوده که قوانین موضوعه نیز بر آن تصریح دارد و با ابلاغ سند امنیت قضایی به دنبال آن هستیم تا با عزم و اراده جدی از حقوق مردم صیانت گردد.

رئیس دستگاه قضا گریزی نیز به موضوع بازگرداندن مدیرعامل فراری یکی از بانک های کشور زد و با تقدیر از نیروهای امنیتی و پلیس بین الملل و دیگر عواملی که در بازگرداندن این مفسد اقتصادی نقش داشتند، تأکید کرد: افرادی که تصور می نمایند می توانند مرتکب جرم شوند و با خروج از کشور از چنگال عدالت بگریزند سخت در اشتباه هستند.

رئیسی خاطر نشان کرد: دستگاه قضایی اجازه نمی دهد کسانی که به نحوی به بیت المال دست اندازی می نمایند، آرام بگیرند و بازگرداندن همه متهمان اقتصادی و اموال به یغما رفته ملت را با قاطعیت و تا آخر دنبال می نماید تا این اموال به خزانه کشور برگردد و در اختیار مردم قرار گیرد.

رئیس قوه قضاییه بر همین اساس به کشورهای غربی نیز هشدار داد که اجازه ندهند کشورشان پناهگاه غارتگران بیت المال و مفسدان اقتصادی گردد و تصور ننمایند پول هایی که مفسدان اقتصادی از مردم سرقت می نمایند، برای آنها منفعتی به دنبال می آورد.

در این نشست، مهدی حاج محمدی رئیس سازمان زندان ها از هدف گذاری این سازمان برای اشتغال 50 درصدی زندانیان اطلاع داد و گفت: آمار اشتغال زندانیان در سال 98، 15 درصد بوده که با تمهیدات اندیشیده شده، این آمار در 6 ماهه اول سال جاری به 23 درصد افزایش یافته است.

وی اعلام کرد: نکته حائز اهمیت آن است که این رشد بدون ایجاد ظرفیت های جدید و با استفاده از ظرفیت های موجود و در همین شرایط سخت کرونایی که بسیاری از زندانیان در مرخصی به سر می برند، محقق شده است.

رئیسی با تقدیر از هدف گذاری سازمان زندان ها برای اشتغال 50 درصدی زندانیان، این اقدام را علاوه بر بازدارندگی از وقوع جرم و حرفه آموزی موجب افزایش فراوری و تأمین اقتصادی زندانیان و خانواده های آنها دانست و تأکید کرد: اصلاح مجرمین یکی از وظایف قانونی ماست و برای این امر تکلیف قانون اساسی داریم.

رئیس قوه قضاییه اضافه کرد: بعضی فکر می نمایند مأموریت ما با محکوم کردن تمام می گردد در صورتی که مأموریت ما هم پیشگیری، از جرم و هم رسیدگی و هم کیفر و هم اصلاح مجریمان است و البته اصلاح مجرمین نیتز به یک کار جدی تحولی دارد و با شییوه های گذشته محقق نخواهد شد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 29 آبان 1399 بروزرسانی: 29 آبان 1399 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 915

به "همه مسائل در داخل کشور به دست مردم قابل حل است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه مسائل در داخل کشور به دست مردم قابل حل است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید