نشتی مجدد یک فضاپیمای روسی!

به گزارش مجله سی نوا، مقامات ناسا از نشت مایع خنک کننده در فضاپیمای رباتیک پراگرس 82 روسیه خبر دادند.

نشتی مجدد یک فضاپیمای روسی!

به گزارش ایسنا به نقل از اسپیس، برای دومین بار در دو ماه گذشته، یک فضاپیمای روسی که به ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) متصل شده، دچار نشت مایع خنک نماینده شده است. پیشتر فضاپیمای سایوز ام اس-22 در ماه دسامبر دچار نشتی مایع خنک نماینده شده بود.

سازمان فضایی فدرال روسیه (Roscosmos) روز 11 فوریه خاطرنشان کرد که کنترل نمایندگان ماموریت در مسکو متوجه کاهش فشار در فضاپیمای رباتیک پراگرس 82 (Progress 82) شده اند.

مقامات ناسا نیز گفتند که در سیستم خنک نماینده فضاپیمای پراگرس، کاهش فشار اتفاق افتاده است. آن ها روز شنبه در یک پست نوشتند: علت از بین رفتن مایع خنک نماینده در فضاپیمای پراگرس 82 در حال آنالیز است. دریچه های بین پراگرس 82 و ایستگاه باز هستند و وجود دما و فشار در ایستگاه طبیعی است. از آنجا که خدمه ایستگاه فضایی از نشت مایع خنک نماینده مطلع شده بودند، در خطر نیستند و به عملیات عادی خود در ایستگاه ادامه می دهند.

پراگرس 82 در 28 اکتبر 2022 به ایستگاه فضایی بین المللی رسید و قرار بود در 17 فوریه حرکت کند. معین نیست که آیا فضاپیما همچنان در آن تاریخ حرکت خواهد نمود یا این که کنترل نماینده های ماموریت قصد دارند آن را بیش از آنچه در ابتدا برنامه ریزی شده بود، برای ادامه آنالیز نشت نگه دارند. فضاپیما های پراگرس طوری طراحی شده اند که پس از انتها ماموریت خود، در جو زمین بسوزند. بنابراین، مهندسان نمی توانند آن ها را روی زمین آنالیز نمایند.

به طور تصادفی، کاهش فشار در همان روزی مشاهده شد که یک فضاپیمای روسی دیگر به نام پراگرس 83 به آزمایشگاه مداری رسید. پراگرس 83 با موفقیت در اوایل صبح روز شنبه متصل شد؛ بدون اینکه متاثر از دردسر های پراگرس 82 باشد.

نشتی پراگرس 82 پس از حادثه مشابه مربوط به فضاپیمای سایوز ام اس-22 (MS-22 Soyuz) روسیه رخ داد که سه فضانورد را در ماه سپتامبر به ایستگاه فضایی بین المللی برد و قرار بود آن ها را دوباره در ماه مارس به خانه بازگرداند.

تمام مایع خنک نماینده سایوز ام اس-22 در 14 دسامبر نشت کرد. این رویدادی شگرف بود که کنترل نمایندگان مأموریت در نهایت آن را ناشی از یک حمله ریزشهاب سنگ دانستند. این فضاپیما اکنون برای حمل فضانوردان ایستگاه فضایی بین المللی به جز در مواقع اضطراری مناسب نیست. بنابراین، سازمان فضایی فدرال روسیه میخواهد در اواخر ماه جاری میلادی، سایوز دیگری را به جای آن پرتاب کند.

سایوز جایگزین که ام اس-23 (MS-23) نام دارد، بدون سرنشین پرتاب خواهد شد تا خدمه ام اس-22 شامل دیمیتری پتلین (Dmitri Petelin) و سرگئی پروکوپیف (Sergey Prokopyev)، فضانوردان روسی و فرانک روبیو (Frank Rubio)، فضانورد ناسا را احتمالا در اواخر سپتامبر به زمین بازگرداند.

منبع: فرارو
انتشار: 23 بهمن 1401 بروزرسانی: 23 بهمن 1401 گردآورنده: cinava.ir شناسه مطلب: 1864

به "نشتی مجدد یک فضاپیمای روسی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشتی مجدد یک فضاپیمای روسی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید